Урок-тренінг для учнів 8 класу «Скажи «Ні!» тютюнопалінню»
Мета: передати інформацію про наслідки тютюнопаління, формувати стійке негативне відношення до цигарок, сприяти здоровому способу життя»
Навчальні завдання:
Учні повинні вміти:
Гасло тренінгу: «Звички людини – це дзеркало, в якому відбивається його портрет» Й.Гете.
Обладнання:
папір форматів А-3, А-2, маркери, скотч, клей, кольоровий папір, завчасно підготовлені плакати «Берег сподівань», «Правила тренінгу», «Підсумки», інформаційні картки;
Домашнє завдання: Скласти діаграму, що ілюструє співвідношення учнів школи що палять і не палять.
Структура уроку – тренінгу:
№ з/п |
Зміст |
Час |
Примітка |
1. |
Вступна частина:
|
7-9 хв. |
|
2. |
Основна частина:
|
6-16хв. |
|
3. |
Практична частина:
|
20-25хв. |
|
4. |
Заключна частина. Підсумки.
|
5-7 хв. |
|
Хід уроку-тренінгу:
І. Вступна частина:
Мета: підвищення самооцінки, налаштування на успіх.(Учасникам роздати листки паперу, на яких вони намалюють свою руку, на кожному пальчику пишуть риси свого характеру, а у середині – своє ім’я. Кожен учасник озвучує написане і вішає свою ручку біля «Планети здоров’я» (2хв) ;
Кожен з учасників промовляє: «Я вважаю, що правило (називає) дуже важливе тому що…» (Наприклад, Відвертість;Чесність;Повага;Слухаємо один одного;Вимкнений телефон;Доброзичливість;Правило піднятої руки;Взаємопідтримка.
ІІ. Основна частина:
Задумайтеся, чому проблема куріння стоїть так гостро на рівні держави? Які шляхи вирішення цієї проблеми?(1 хв);
Картка 1.
Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут. У чистому вигляді це безбарвна оліїста рідина з неприємним запахом, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі й легко проникає в організм крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунка.
Отруйність нікотину відчув кожен, хто взяв у рот першу в житті цигарку. Ніхто не зміг допалити першу цигарку до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще неприємніші відчуття: інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, посилене серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина навіть непритомніє. Поступово організм пристосовується до нікотину, і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але тривало воно вже не так проявляється.
Шкідлива дія тютюну не обмежується нікотином. До складу тютюнового диму входить близько 30 отруйних речовин, у т.ч. аміак, синильна кислота, чадний газ та ін.
Тютюновий дим, який вдихає курець, насамперед потрапляє у верхні дихальні шляхи, а затим – у трахею та легені. Під впливом тютюнового диму відбувається хронічне подразнення слизової оболонки гортані, розвивається запалення голосових зв'язок: вони потовщуються, грубішають. Це призводить до зміни тембру голосу (грубий голос курця), що особливо помітно в молодих жінок.
Унаслідок подразнення слизової оболонки бронхів і трахеї тютюновим димом розвивається їх хронічне запалення (бронхіт, трахеїт). Тому курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз. Окрім того, захворювання у них мають тяжкий перебіг.
Вчені встановили, що куріння – один із основних чинників, які призводять до розвитку раку легень. Захворюваність на рак легень серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворювання на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура.
Картка 2. Масове поширення куріння є однією з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Доведено, що у курців, на відміну від тих людей, що не курять, в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія, інші захворювання серця. При цьому смертність, викликана цими захворюваннями, в курців є набагато вищою, а життя курців на 4,6-8,3 року менше. Натомість скорочення тривалості життя залежить від того, в якому віці людина почала палити.
Доведено, що більше 50% усіх захворювань, що є причиною смерті курців, приходиться на долю серцево-судинних захворювань. Тютюновий дим згубно діє на органи травлення.
Більше 80 % хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Це захворювання найчастіше зустрічається у запеклих курців. Доведено, що куріння негативно впливає і на процес лікування виразки.
Тютюнокуріння негативно впливає і на ендокринну систему, особливо жіночу. У жінок, які курять, частіше виникають аменорея, кровотечі, зниження естрогенів у крові, рання менопауза. У 15-30 % жінок, які курять, діагностується дифузно-токсичний зоб.
Куріння жінок під час вагітності спричиняє не лише збільшення частоти ускладнень вагітності та випадків внутрішньоутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров’ї дитини протягом перших 7-9 років життя, відставанням у їх психічному і фізичному розвитку.
Нікотин сприяє зниженню чоловічої репродуктивної функції.
Висновок: тютюн – наркотична, отруйна речовина, до якої швидко розвивається звичка, позбутися якої проблемно.
ІІІ. Практична частина:
«Створити модель здоров’я» (Кожній групі даються листи паперу А-4, маркери і пропонується створити модель здоров’я (5 хв);
Після презентацій тренер пропонує групам обмінятися своїми моделями і знищити їх. Тоді знову повернути власникам з пропозицією відновити моделі.
Обговорення:
-що ви відчули, коли вашу модель знищили?
-чи легко знищити моделі?
-а чи так легко було їх відновити?
Так відбувається і з здоров’ям. Навіть одна випалена цигарка завдає йому шкоди. А повернути назад неможливо.
Учні займають місця у тренінговому колі.
IV. Заключна частина. Підсумки.
3) Домашнє завдання (1хв.). Скласти діаграму, що ілюструє співвідношення учнів школи що палять і не палять.