Урок-турнір "Мовознавець"

Про матеріал
Допомагає узагальнити та систематизувати знання учнів з теми: «Звуки. Букви. Слово». Розвивати уміння працювати в команді. Виховувати позитивне ставлення до рідної мови. Також в ігровій формі покращує засвоєння навчального матеріалу з української мови
Перегляд файлу

Урок з української мови для учнів 2 класу

Тема. Урок-турнір  «Мовознавець»

Мета. Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми: «Звуки. Букви. Слово». Розвивати уміння працювати в команді. Виховувати позитивне ставлення до рідної мови.

Хід уроку:

І. Організація класу до уроку. Привітання.

Руку дай мені скоріше,

Посміхайся веселіше,

Розпочнемо ми турнір.

Виграють усі, повір!

Тож часу тепер не гаємо

І турнір наш починаємо.

ІІ. Мотивація учнів до уроку.

- Сьогодні нас чекає цікавий і зовсім незвичайний урок. Ви будете

змагатися, наче відважні лицарі у турнірі. Але на відміну від

лицарів вам не знадобляться шпаги та мечі. Для цього

змагання вам потрібні: розум, знання та кмітливість.

 Підготовча частина. Інструктування:

- Для того, щоб розпочати наш турнір, спершу необхідно  поділитися на команди. Кожен з вас отримає картку-завдання. Потрібно назвати, що у вас зображено і знайти стіл із категорією, до якої відноситься ваше зображення. (Утворилися команди: «Чотирилапики» та «Крилаті»).

Проводиться обговорення правил  роботи в групі.

- Отже, можемо розпочинати.

ІІІ. Основна частина. Ознайомлення із  завданнями турніру.

- У кожної команди є кошик, який буде наповнюватися

квіточками, за виконані вами завдання. Вкінці  побачимо чий кошик буде повніший,їх кількість

підрахуємо і визначимо команду, яка перемогла.

 Конкурс 1 «Веселий старт».

- Завдання 1 конкурсу – спільно придумати девіз для вашої

команди, обрати капітана та оформити емблему команди.

 Конкурс 2 ««Розминка»».

- Я задаю запитання по черзі кожній команді. Команда суперника може відповідати, якщо команда, якій задавали запитання не відповіла вірно.

Питання:

1. Яка буква  не позначає жодного звука, а тільки

пом’якшує попередній? (Ь)

2.Які букви завжди позначає 2 звуки? (Щ та Ї)

3. Назвіть букву, яка завжди позначає приголосний м’який звук? (Й)

4. Які букви можуть позначати 1 або 2 звуки? (я,ю,є)

5. Які слова переносити не можна? (односкладові, двоскладові, якщо один зі складів містить одну букву )

 6. Продовжте речення. Кількість складів у слові можна визначити, порахувавши звуки ...(голосні)

7. Скільки наголошених складів у слові?(1) А ненаголошених? (різна кількість)

8.  Які бувають речення? (розповідні, питальні і спонукальні)

9.  Які слова відповідають на питання що? (назви предметів)

10. Які слова відповідають на питання хто? (назви людей та тварин)

- Молодці! Обидві команди чудово справилися з завданням.

 Конкурс 3 «Нумо, ротик, не зівай! Ділить слова допомагай!».

- Наступне завдання – визначити кількість складів у словах. На ваших столах є картки зі словами і відповідними до них зображеннями.  Вам потрібно уважно прочитати слово і поділити його на склади. Якщо це слово двоскладове – то залиште його на столі, а якщо трискладове – то візьміть до рук.

Слова: лялька, хлопчик, намисто, озеро, м’ячик, ведмедик, тарілка, ручка,

береза, жолудь, казка, олівець, ящик, апельсин, лінійка, тюльпан.

В цьому завданні за кожну правильну відповідь команда отримує квіточку.

Фізкультхвилинка « Встало сонце»

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

 Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти:

Встали — сіли, встали — сіли.

 Бачте, як розвеселили!

 Стало сонце танцювати,

Нас до танцю припрошати.

Нумо разом, нумо всі

 Потанцюймо по росі.

 

 Конкурс 4  «Яблунька і м’ячик »

 З кожним раундом завдання стають важчими. Саме це завдання потребує від вас неабиякої кмітливості. Зліва  на яблуньці  записати – слова із знаком м’якшення, справа на м’ячику  – слова з апострофом, а посередині, де сірий силует обох цих фігур – слова які і з апострофом і зі знаком м’якшення.  За підібрані слова з апострофом і м’яким знаком по дві квіточки.

Конкурс 5 «Шифрувальник».

Потрібно розшифровувати слова, читаючи букви у порядку зростання цифр. Спробуйте розшифрувати це слово.

  1. 5   2   4   3              6  3  4  2  1  5

л     к   і     о   с              а  р  е  е  б  з

            (лісок)                         (береза)

Коли ваша команда справиться із цим завданням візьміться всі

за руки і підніміть їх вгору. За моїм сигналом вся команда вимовляє це речення.

Конкурс 6 «Хто? Що?»

Команді «Чотирилапики» – скласти вежу з цеглинок тих кольорів, на яких

написані слова що відповідають на питання хто?

Команді  «Крилаті» – скласти вежу з цеглинок тих кольорів, на яких

написані слова що відповідають на питання що?

Конкурс 7 «Народна скарбниця».

Потрібно з частинок  утворити прислів’я:

Весна днем красна,               вродить рясно.

Сій вчасно –                             а на хліб пісна.

Птах радіє весні,                    а осінь – плодами.

Весна красна квітками,        а дитя матері. 

 

3. Підсумок уроку. Рефлексія

- Отже, турнір підійшов  до завершення. Ви вміло справилися з усіма завданнями, адже дружно працювали у командах. На сьогоднішньому уроці ви показали свої знання, які здобули на попередніх уроках. Тепер можемо поглянути у якої команди кошик з квітами повніший. Вітаємо переможців!

Запрошую учасників цієї команди до «Експрес -  інтерв’ю ». Розкажіть іншим, що допомогло вам здобути перемогу? Висловіть побажання групі суперників.

V. Домашнє завдання

Скласти вірш про українську мову.

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Клочко Олена
Додано
28 березня 2022
Переглядів
490
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку