Тверді і м ‘які приголосні звуки.
Урок-екскурсія до зоопарку
Мета: на основі зіставлення парних звуків за артикуляційними та акустичними ознаками навчати дітей розрізняти тверді й м'які приголосні, виділяти їх у різних позиціях у словах; розвивати спостережливість, уміння порівнювати; стимулювати пізнавальну активність школярів; прищеплювати любов до тварин.
Обладнання: звукові картки, кросворд «Тваринки», зображення тварин.
ХІД УРОКУ
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Такі всі чистенькі, умиті,
Із татком пішли в зоопарк.
Там страус, папуга, удав...
А ще хто живе там? Згадав?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Знайдіть назви тварин.
Гра «Слідопити».
Учитель читає початок речення, а діти відшукують малюнок для закінчення.
Порахуй скоріше їх. Скільки букв їх позначають та від інших відрізняють?
Пам'ятайте! В українській мові шість голосних звуків. Вони позначаються на письмі десятьма буквами.
IV. Сприймання та осмислення нового матеріалу.
Зустріч із ведмедями.
У просторому вольєрі,
Де з прутів сталевих двері,
Проживають два ведмеді.
В білій шубі, наче леді,
Ведмедиця ходить, Маша,
Це улюблениця наша.
І любимець дітвори,
Вірний друг її — Борис,
Теж у білім кожушку
Спочиває у кутку.
Там, де пада тінь від клена
І трава росте зелена,
Люблять звірі відпочити.
Добре тут ведмедям жити.
Висновок. Перешкода подвоюється, коли вимовляємо м'які приголосні. Тому будемо позначати їх не однією, а двома рисками.
Відвідування вольєру з тиграми.
Не у книжці на папері —
В зоопарку, у вольєрі,
Ніби кішки дві великі,
Уссурійські тигри дикі Проживають залюбки.
Полюбляють малюки Роздивлятись їх здаля (Зблизька страх не дозволя).
А сьогодні новина Всіх потішила одна:
У поважної тигриці Дві малі пухнасті киці Народилися учора, їх назвали: Даша й Жора.
І тепер тигриця-мама Догляда за малюками:
То годує молоком,
То вмиває язиком,
То вкладає поруч спати —
От яка дбайлива мати!
У слові тигриця знайдіть м'який приголосний звук, ([ц'].)
Як будемо позначати цей звук? (Двома рисками.)
На який звук схожий звук [ц']? (На [ц].)
М'які і тверді приголосні треба вміти розрізняти. Тільки той швидко і добре навчиться читати, без помилок писати, хто добре розрізнятиме тверді і м'які звуки.
У Австралії далекій,
Де бувають зливи й спеки,
Є цікаві дуже звірі,
Шубки в них жовтаво-сірі.
Тільки диво — це не шубки,
А просторі гарні сумки,
Що їх носять звірі-мами
Завжди в себе між ногами.
Звуть цих звірів... (кенгуру).
Ми в оленів перетворились,
І роги в нас на голові.
Ми проти вітру не схилились,
Вперед ідемо по траві.
Вітер вщух, і без напруги
Додолу опускаєм руки.
Наші м'язи відпочили
І розслабились.
- |
- |
● |
- |
||||||||||
- |
● |
- |
● |
- |
● |
- |
|||||||
- |
● |
- |
- |
||||||||||
Учні мають з’єднати відповідні малюнки і схеми.
Утворення складів із м'якими приголосними.
Учитель називає склади: лу, со, не, ти, до, зи, ца.
Учні утворюють відповідні склади з парними м'якими приголосними: лю, сьо, нє, ті, дьо, зі, ця.
Розгадування кросворда «Тваринки».
|
|
1 т |
|
|
|
|
|||
|
2 |
|
В |
|
|
||||
|
|
3 |
А |
|
|
|
|
||
4 |
|
|
|
|
Р |
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
И |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
Н |
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
К |
|
|
||
8 |
|
|
|
|
А |
|
|
Гра «Відгадайте звуки».
—Зараз я називатиму приголосні звуки, а ви пригадаєте мешканців зоопарку, назви яких починаються із цих звуків: [в], [т], [к], [с], [ж]. (Ведмідь, тигр, кенгуру, слон, жираф.)
Гра «Передай свої знання».
Діти передають одне одному м'ячик, промовляючи: «М'які приголосні звуки позначаємо двома рисками».