Це урок позакласного читання. Знайомство дітей другого класу з історією книги.На уроці діти дізнались про історію створення книги, дізнались про цікаві видання - найбільша книга світу, найменша книга. Були проведені цікаві вправи. Діти з цікавістю слухали повідомлення вчителя та своїх друзів.
04.12.2018р. Літературне читання
Тема. Твій друг — книга!
Мета: дати учням загальні відомості про книгу як історичну пам’ятку людства, як коштовний скарб, в якому сховане джерело мудрості, накопиченеї віками; ознайомити з основними історичними етапами створення книги; актуалізувати знання про структурні елементи книги; навчати виразно читати вірші, інтонувати речення, аналізувати прочитане; формувати в школярів інтерес до навчання; розвивати навички говоріння і слухання, уміння висловлювати свої думки, культуру мовлення; формувати бажання читати книжки, здобувати знання;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: навчати дотримувати послідовності виконання роботи під керівництвом учителя, висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, виконувати завдання за інструкцією, переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: формувати вміння висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання завдань, зв’язно передавати почуте, побачене, прочитане;
інформаційної: формувати здатність здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексті конкретні відомості;
загальнокультурної: сприяти дотриманню правил поведінки на уроці;
соціальної: удосконалювати вміння співпрацювати в парі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності.
Обладнання: плакати з лабіринтами.
Тип уроку: урок позакласного читання.
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
Цікаві дії на уроці
Пропоную я для вас.
Станьте струнко, поверніться,
Одне одному всміхніться.
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Приготовано? (Кивок головою)
Починаємо урок.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Вчіться, діти. Мудра книжка
Скаже вам чогось багато
З того, що колись було
І посіяно й пожато. Я. Щоголів
— До чого закликає поет?
— Що допомагає в навчанні?
— Яке місце займає книга в житті людини?
— Коли відбулося ваше перше знайомство з книгою?
— Сьогодні ми говоритимемо про книгу.
2. Гра «Рима поруч!»
Батько мені каже:
— З книгою… (дружи),
Рідну мову, синку,
Завжди… (бережи).
Мову ту, що люди
Рідною зовуть,
Ти ніде й ніколи,
Синку, не… (забудь).
Рідне слово-пісню
Завжди серцем… (чуй),
Як Вітчизну й матір,
Їх люби,… (шануй).
— А як же можна дружити з книгою? Адже вона — не людина і завжди мовчить… (Книга вміє без слів допомогти у скрутну хвилину, дає завжди потрібні поради і ніколи не зраджує.)
— Отже, чи можна назвати книгу другом?
III. Робота з виставкою книг
Діти, зверніть увагу на виставку в класі. Вона складається з кількох частин. Спробуємо їх назвати.
1. Розглядання виставки
Перша частина (полиця) виставки: абетки, букварі
— Що спільного в цих книжках?
— Яку назву ви дали б цій частині виставки? (Моя перша книжка)
Друга частина: підручники, словники, довідники, посібники
— Яка спільна назва до цієї групи? (Навчальна книга)
Третя частина: казки
— Що спільного в цих книжках?
— Чи подобається вам читати?
— Які книжки ви любите читати?
— Які книжки є у вас удома?
— Книг на світі є дуже багато. Вони різняться між собою змістом, розміром, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом і порадником кожної людини на все життя. Як саме книга прийшла до людини? Про це повідомлять учні, які підготувалися заздалегідь.
IV. Основна частина.
1 Сторінка «Історична»
2. Повідомлення учнів
1-й у ч е н ь. У сиву давнину на нашій планеті Земля не було книжок у такому вигляді, як вони тепер. Сторінками стародавніх книг були стіни печер, дерева, каміння. (Слайд 3)
2-й у ч е н ь. Згодом люди навчилися писати і малювати гострою палицею на глиняних дощечках. Писали книги на бамбукових пластинах, а потім нанизували на шкури. Такі книги були важкими і незручними.(слайд 4)
3-й у ч е н ь. Потім почали виготовляти легші книги з телячої шкіри. Вони були дуже дорогими, адже для написання однієї книги потрібна була ціла череда телят. Перша така книга була написана в місті Пергамі. Такий матеріал для книг називали пергаментом.(слайд 5)
4-й у ч е н ь. Справжній папір люди почали виготовляти приблизно 2000 років тому. Книги були рукописними, їх переписували вручну.(слайд 6)
5-й у ч е н ь. На берегах Нілу в Єгипті є безліч заростей болотяної рослини – папірусу. Його у давнину використовували на будівництві. З часом люди помітили, що висихаючи на сонці, волокниста серцевина папірусу перетворювалася на сухі, вузенькі смужки, що вбирали фарбу.(слайд 7)
6-й у ч е н ь. У XIII ст. в Європі навчилися виготовляти папір. У середині XV ст. у Німеччині з’явився перший друкарський верстат. (слайд 8)
7-й у ч е н ь. В Україні першодрукарем був Іван Федоров. За своє життя він видрукував декілька книг (зокрема перший слов’янський «Буквар»).(слайд 9)
— Книги виготовляють у друкарнях. Після цього вони деякий час перебувають у магазині. Багато книг постійно «живуть» у бібліотеці.
Бібліотека — слово грецького походження, що в перекладі означає «книгосховище». Перше ознайомлення з книгою починається з обкладинки. Вона розповість про те, хто написав книгу, коли й де її видали. Звертайте увагу на прізвище автора. Кожна книга має назву, з якої часто можна дізнатися, про що йдеться в ній.
2. Сторінка «Читацька»
Відкриємо свої книги на с. і спробуємо дослідити все про вірш, який ми зараз будемо читати.
Робота з книгою «Позакласне читання»
А) Читання вірша вчителем.
Б) Читання вірша кращим учнем.
В) Читання ланцюжком.
Г) Робота над змістом прочитаного.
3. Сторінка «Бібліотечна»
Багато книг постійно «живуть» у бібліотеці.
Бібліотека — слово грецького походження, що в перекладі означає «книгосховище». Перше ознайомлення з книгою починається з обкладинки. Вона розповість про те, хто написав книгу, коли й де її видали. Звертайте увагу на прізвище автора. Кожна книга має назву, з якої часто можна дізнатися, про що йдеться в ній.
4. Сторінка «Дослідницька»
- Робота в групах. Практичне орієнтування в книжці
Кожна група отримує книгу, дізнається із першої сторінки: її назву; хто автор; прізвище художника; де і коли її видано.
5. Сторінка « Діалогічна»
-РОЗМОВА У БІБЛІОТЕЦІ
— Доброго дня! ( Доброго дня.)
— Яку книжку ти прочитав? ( Я прочитав…)
— Хто її написав? ( Її написав …)
— Що найбільше сподобалось у книжці? ( Мені сподобались пригоди …)
6. Сторінка «У лабіринті» . Робота в групах
Прочитайте, поясніть значення і запам’ятайте прислів’я.
І група
(Хто з книгою дружить, той ніколи не тужить.)
II група
(Книжка — то маленьке віконце, через яке весь світ видно.)
7. Робота в групах. Сторінка «Міркування»
- Робота над прислів’ями
Книга вчить, … знання — з книг.
Глибина у морі, … як на світі жить.
Золото добувають із землі, а… мудрість — у книзі.
— Поясніть зміст кожного прислів’я.
8. Сторінка «Загадкова».
Паперовий кораблик щодня
Перевозить у трюмах знання.
Після плавання цей корабель
Повертається в рідний портфель (Підручник, книга)
Поля письменник-агроном
Засіяв буквами-зерном.
Отож, читачу, поспішай
Зібрати мудрий урожай. (Книга)
Не дерево, а з листям,
Не людина, а говорить.
Бачить – не бачить,
Чути – не чує.
Мовчки говорить,
Дуже мудрує. ***
Дуже я потрібна всім –
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. ***
Дерево – не дерево, а листки має.
Той буде мудрим, хто їх добре знає. ***
Дивишся — чистенька,
Погладиш – гладенька,
А читати станеш – спотикаєшся. ***
Снігові поля, чорні грачі,
Хочеш розумним бути – бери та вчи. ***
Без язика, а говорить,
Без голови, а все розуміє,
Без ніг, а скрізь буває. ***
Завжди можу стати у пригоді,
Моїх вам порад не злічити.
І кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить». ***
V. Підсумки уроку
Учитель
Вчіться, діти, мудра книжка
Скаже вам чогось багато
З того, що колись другими
І посіяно, й пожато.
Вчитель. Діти, а напам’ять про наш урок я хочу вам подарувати невеличку книжечку-буклет, яка називається «Заповіді читача»: запам’ятайте: недарма в народі говорять , що книга вчить, як на світі жить!
1. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»
Мене вразило...
Мені запам’яталося...
Мені сподобалося (не сподобалося)...
У мене виникло бажання...
VІ. Домашнє завдання. Інструктаж щодо виконання домашнього
9.Сторінка «Цікава»
Ось і перегорнули ми останню сторінку сьогоднішнього уроку. Хочеться сказати ще декілька слів про книги.
Атлас Кленке, який вважається найбільшою книгою в світі, вперше представлять публіці на виставці в Британській бібліотеці, присвяченій географічним мапам.
Атлас заввишки 1,75 метра і шириною 1,9 метра був подарований голландським купцем Йоханнесом Кленке королю Англії Карлу II у 1660 році з нагоди реставрації монархії. Таким чином купець сподівався завоювати симпатії Карла.
Найменша книжка у світі, «Кобзар» Тараса Шевченка, виготовлена відомим українським майстром мікромініатюр Миколою Сядристим. Площа її обкладинки – всього 0,6 квадратного міліметра. Тобто, у маковому зернятку може вміститися три такі книжечки. Незважаючи на мікроскопічну величину, на сторінках «Кобзаря», ніде не порушене розміщення віршів, немає жодного перенесення рядка. У книжці – 12 сторінок, на кожній – 8 віршованих рядків. Дві сторінки – з ілюстраціями: портрет Т.Г. Шевченка та копія малюнка «Батькова хата».