Тема: Творчість Архілоха-засновника ямбічного жанру
Мета:
Продовжити знайомство з давньогрецькою лірикою, допомогти зрозуміти її філософську основу, художніми особливостями та представниками. Зацікавити особистістю Архілоха; ознайомити з творчістю поета; вчити визначати віршовий розмір; поглиблювати знання про лірику як жанр літератури;
удосконалювати навички аналізу художнього тексту та порівняльного аналізу; творчу уяву, логічне та критичне мислення учнів; розвивати увагу, вміння висловлювати власну думку; навички зв’язного мовлення, виразного читання;
виховувати критичне ставлення до вчинків людей, повагу до художнього слова, культуру читання, усної відповіді, моральні цінності: почуття відповідальності, краси, цінності життя, патріотизму, сприяти розширенню кругозору школярів.
Урок: комбінований
Обладнання: презентація, підручник
Хід уроку:
I. Оргмомент.
II.Актуалізація опорних знань:
На попередньому уроці ви познайомилися жанрами давньогрецької лірики.
Давайте згадаємо, що таке лірика? (слайд1) підручник, ст.67
Так виглядала ліра (слайд 2).
Які різновиди еллінської лірики ви знаєте, схематично спробуємо відобразити:
(кластер «давньогрецька лірика», слайд 3).
Так виглядали музи, які надихали всіх цих поетів (слайд 4) –(знайомство з архітектурою Давньої Греції).
На попередньому уроці ви познайомилися з життям і творчістю Тіртея. (слайд 5 )
1. Бесіда:
Хто може визначити гасло життя Тіртея? З чим він пов”язує сенс свого життя? У якому творі ми це чітко можемо побачити? («Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну…»)
Щастя у свободі, а свобода-у величі духу.
Слайд 6.
У чому сила поетичного слова Тіртея? (з біографії: зміг повести за собою воїв силою своєї поезії. У Давній Греції вже зрозуміли, що сила ораторського слова цінувалася не менше. ніж воїни. Для Вас корисне: треба вчитися гарно говорити – актуальність.
2. Евристична бесіда.
(Автор - вірний син своєї вітчизни, закликає захищати її до переможного кінця. Тіртей прославляє людину, яка здатна на самопожертву в ім'я батьківщини.)
(Поет славить відважних, що полягли в перших лавах захисників рідної землі. Ці слова сповнені мужності, сміливості. Людина, яка їх написала, повинна бути готовою вмерти заради визволення вітчизни. Недарма ж є перекази, що його слово сильніше від зброї. Так, воно пробуджує відвагу, любов до рідного краю.)
(Краще вмерти за вітчизну, ніж бути втікачем, а потім жебракувати по світу. Головне для воїна – чесно загинути в бою за батьківщину, захищаючи її до останнього подиху, ніж вкрити себе безслав’ям боягуза)
(Лихо та злидні, безчестя, ганьба не тільки для нього, а й для всього його роду)
(Оспівування краси й молодості. Гідним буде той юнак, який вірно служить вітчизні)
(Хоробрі бійці, родючі ниви, матір мила, батько старий, дітки дрібні, жінка смутна, лихо та злидні тяжкі.
Ці епітети, або слова-образи, яскравіше змальовують гірку долю боягузів.)
(Пісня запалювала бойовий дух патріотів. Ніхто не бажав осоромлювати свій рід і безчестям вкривати своє лице. Кожний робив трагічний вибір, але правильний)
(У вірші є поодинокі метафори: лихо та злидні гнатимуть скрізь втікача, горе й зневага за ним підуть усюди слідом, духом могутнім і мужнім ви груди свої загартуйте).
Висновки вчителя: молодці, ви добре підготували домашнє завдання, тепер ми можемо перейти до нового поета Давньої Греціі Архілоха.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку звучить так:
Слайд 7 (тема, портрет, епіграф)
Епіграфом слугують слова самого Архіоха. Ми до них повернемося в процесі нашого знайомства з поетом. Підійміть, будь ласка руку, хто знайомий з цим автором, його творчістю, взагалі чув про нього до сьогодні? Таким чином, у Вас сьогодні буде маленьке відкриття ще однієї сторінки великої книги літератури.
IV. Новий матеріал.
Як і про більшість античних авторів, про Архілоха відомо небагато.
1. Робота з підручником:
Я пропоную самостійно прочитати статтю підручника с.70– це півсторінки, але після цього нас чекає наступний вид роботи.
2.Складання асоціативного куща, в подальшому який стане кластером (на дошці).
3. Інформація вчителя: До того, що є у підручнику, мені хочеться додати декілька «цікавинок», щоб ви більше дізналися про цього поета.(слайди 8-11). Слайд 12-батьківщина поета. Ви бачите, що захищав Архілох. До нас дійшов фрагмент рукопису поета (слайд 13).
Будь ласка, допрацюємо нашу схему (кластер), додавши інформації про автора, що ви дізналися.
4.Робота з текстами віршів:
Перед нами 4 поезії Архілоха, пропоную розподілитися на 3 групи – ряд- узяти по одній поезії, проаналізувати за планом (Слайд 14):
розмір (перевірка д/з, повторювали вдома), (Якщо треба, повторити віршовані розміри)- 5 хвилин, записи в зошиті.
Виразне читання поезії, аналіз за планом:
«Серце, серце..» - звертання до серця та душі людини,
«Всі шляхи богам відкриті…»- багато чого залежить від волі богів,
«В горі невтішному всі заніміли…»- звертання автора до друга Перікла з утішанням;
«Хліб мій на списі замішений…»-У цьому вірші втілився дух воїнського життя, де слово «спис» є ключовим. Перше вживання цього слова («хліб мій на списі замішаний») сприймається метафорично: він заробляв гроші («хліб»), наймаючись до когось на час бойових дій (де застосовував списа). А друге («вино я на списі маю») є реальним фактом, адже еллінські вояки на марші носили на списах вузлики з харчами, де було й вино. Безперервні бої виховують у ньому і філософське ставлення до життя, що уявляється йому продовженням битви. Поет радить завжди бути стійким і зносити удари долі. Крім того, поет уважає, що майбутнє людини залежить від долі і випадку. Ця поезія свідчить про небезпечну професію воїна. ДВОВІРШ- зараз дуже актуальний для сучасних поетів.
Висновок:
Що можна визначити спільного в поезіях Архілоха? (філософське звучання. Він закликає мужньо витримувати удари долі, пам'ятати про ритм людського лиття, де удачі чергуються з лихом і злигоднями. Незаперечна для поета влада богів, проте він бачить головне в силі духу. Прикметна у цьому сенсі елегія Архілоха на смерть його зятя, якогось Перікла, який загинув під час бурі на морі).
Повернемося до епіграфу уроку: засіб дали нам боги, стійкість незламну душі.
Як пов*язвні ці слова з життям і творчістю поета?
V. Закріплення знань.
1. Ви тепер знайомі вже з двома представниками давньогрецької лірики. Як ви вважаєте, чому саме після Тіртея в підручнику розташований Архілох, а не хтось інший? (бо у них багато спільного).
Що ж у цих двох авторів спільне в поезії?
Я пропоную вам такий вид роботи:
кульгавий сильний
літній патріоти молодий
не брав участі добре володіють воїн
у походах мистецтвом слова
Після оприлюднення відповідей заповнити діаграму ( допомога: слайд 15).
2. Слайд 16. «Чи корисним було для мене знайомство з творчістю Архілоха?» (Метод Пресс)
1. я вважаю... (позиція).
2. Тому, що... (пояснення).
3. Приклад... (докази, аргументи).
4. І тому... (висновок).
Рефлексія:
Складіть, будь ласка, сенкан за темою (алгоритм: слайд 17).
Свій варіант сенкана: слайд 18.
VII. Підсумки уроку.
VIII. Інформація про домашнє завдання (на вибір):
1.Дати відповідь на запитання: «Чи можна вважати поезію Архілоха філософською?»
2. Уявіть, що ви репортер, візьміть інтерв'ю у Архілоха.
3. Порівняйте 2 поезії Архілоха на вибір (спільне-відмінне).
4. Поміркуйте: ямб – жанр поезії і ямб - розмір?