Урок "Творення слів з найуживанішими суфіксами"

Про матеріал
Закріпити знання учнів про морфемну будову слова. Навчити точно підбирати суфікси при утворенні слів нових, спонукати дітей до міркування, порівняння. Виховувати любов та повагу до символів української землі
Перегляд файлу

План-конспект уроку

За підручником М.Захарійчук 3 клас

ТЕМА: Творення слів з найуживанішими суфіксами

МЕТА:

Формування предметних компетентностей:
закріпити знання учнів про морфемну будову слова, звернути увагу на словотворчу роль суфіксів;

  •          навчити точно підбирати суфікси при утворенні слів нових, спонукати дітей до міркування, порівняння;
  •          розвивати навички грамотного письма;
  •          сприяти розвитку мовлення, мислення учнів;
  •          виховувати любов та повагу до символів української землі

Формування ключових компетентностей:

  1.     Вільне володіння державною мовою
  2.     Навчаннявпродовж життя
  3.     Громадська та соціальна
  4.     Природнича
  5.     Екологічна

Обладнання: український віночок, квіти-символи, картки, презентація

Тип уроку: засвоєння нових знань

 


Хід уроку

  1. Організація класу до уроку. Привітання
  1. Мовна розминка.

Добав слово:
- Продзвенів ….

         Починаємо…

Яким повинен учень бути на уроці?

 У важним

 Розумним

 Організованим

 Кмітливим

А ще? Вихованим, дисциплінованим

  1. Починаємо урок з перевірки домашнього завдання
  •          Прочитайте слова з к

 

II. Повідомлення теми: мети уроку.

Вступна бесіда.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок-віночок

Український віночок – це не просто краса, це й оберіг, «знахар душі», бо в ньому є така чаклунська сила, що біль знімає, душу зцілює. Звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, а дорослим у віночок вплетали – 12 квіток. І ми будемо у віночок вплітати по 1 квіточці.

 Наша мета – правильно виконати всі завдання і сплести віночок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Часу не гаємо, зошити відкриваємо.

  1.     Квітка – калиновий цвіт

Каліграфічна хвилинка

К К К к к к ка кл в кок

Калина, калинонька, калиновий цвіт, калинка, калиночка

  •          Підберіть спільнокореневе слово до слова калина за допомогою зменшено-пестливого -оньк-, к
  •          Розберіть за будовою (калинонька)
    Інтерактивна вправа «Гронування»
  •          Яке прислів’я ви знаєте про калину?

Без верби й калини нема України

Із завданням впоралися, у нашому віночку є перша квітка: цвіт калини.

Калиновий цвіт – символ дівочої краси та вроди

  1.     Квітка – яблуневий цвіт

Орфографічна хвилинка.

Робота в парах.

На картці написані слова з пропущеними буквами. Завдання: поділіть слова на 2 групи; запишіть пропущену букву.

Ст…бло

В…сокий

Е  Ап…льсин       И

Оз…ро

Д…ректор

  •          Яке правило вам стало у нагоді, щоб виконати це завдання?
  •          А чи всі слова можна перевірити?
  •          Як ми називаємо ці слова?
  •          Знайдіть слово до схеми:

Вплітаємо яблуневий цвіт – символ материнської любові

  1. Яку назву має наступна квітка?

А назва цієї квітки сховаласьу загадці

Запалали в чистім полі

Квіти гарні всі червоні

То палає влітку так

Польовий червоний… (мак)

Підберіть спільнокореневе слово за допомогою суфіксу -ов

Мак, маковий (усно)

Розберіть за будовою

Із завданням впорались. Вплітаємо у вінок дивовижну квітку маку.

Мак – символ волі

Рис-рисовий

 

 

  1.     Квітка
  •          Що це за квітка?

Барвінок пропонує фізкультхвилинку.

Барвінок – символ життя.

IV.  Мотивація навчальної діяльності

Як утворилися спільнокореневі слова? (за допомогою суфіксів)

Яка роль суфіксів? (утворювати нові слова)

А для чого нам потрібно утворювати нові слова?

Щоб гарна і багата, барвиста і красива була у нас мова. Суфіксів в українській мові дуже багато і вони надають словам різне значення.

V. Вивчення нового матеріалу

  1.     Квітка. Волошка

Робота за підручником

Вправа 122

Прочитайте загадку

Доповніть речення словом-відгадкою

  •          Яка роль суфіксів? (утворювати нові слова)
  •          А для чого нам потрібно утворювати нові слова? (Щоб красива і жива розквітала мова)

*Усний розбір підкреслених слів за будовою

( Щоб гарна і багата, багата і красива була наша мова)

Суфіксів в українській мові дуже багато і вони надають словам різне значення

Волошка – символ людяності.

Вплітаємо у віночок.

Волошка приготувала вам письмове завдання.

Вправа 123

Прочитайте слова.

Чи всі слова є спільнокореневі? Ні

Яка група слів є формою слова?

Запишемо спільнокореневі, розберемо за будовою. Пишемо у стовпчик

Вода – водичка, підводний

Пень – пеньок, опеньки  суфікси - ок, к

Сад – садок, посадка

море – морський, приморські суфікс ськ

Добери слова до схем.                                                                                                      Наше відкриття с.51 рубрика «Допомога»

VI. Закріплення нового матеріалу

  1.     Квітка.                                                                                                                                Так, звичайно, це ромашка.
    Пропонує нам гру «творимо слова»

Кухар –

Шахтар –

Школа –

Запишемо речення. Підкресліть головні слова.

Кухар готує смачний сніданок.

Ромашка – символ ніжності.

Тестова перевірка за допомогою цеглинок LEGO ( записані позначення)

А зараз кожен із вас перевірить, як він засвоїв тему «Будова слова»

  •          Частина слова без закінчення – це…
  •          Спільна частина споріднених слів – це…
  •          Частина слова, що стоїть перед коренем називається…
  •          Змінна частина слова…
  •          Частина слова, яка стоїть після кореня…

VII. Підсумок

Рефлексія

Сьогодні я дізнався…

У мене вийшло…

Мені було цікаво…

Мені було важко опрацьовувати…

Я спробую…

Мене здивувало…

  1.     Квітка.

 Це мальва.

Принесла нам домашнє завдання

С.52, вправа 125.

 

docx
Додано
13 вересня
Переглядів
27
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку