Урок "Творення й правопис дієслів наказового способу. Інтегрований урок- похід"

Про матеріал

У даному конспекті використано матеріали з української літератури (творчість Івана Франка),з народознавства (традиції та звичаї Гуцульщини), з географії (відомості про Карпати). Це урок-похід гуртів учнів за спеціальним маршрутом до вершини Говерли, під час якого учасники удосконалюють уміння правильно утворювати всі форми дієслів наказового способу. Нумо разом з нами в Карпати!

Перегляд файлу

 

 

Творення й  правопис дієслів  наказового способу

Мета: поглибити знання учнів про способи дієслів; навчити утворювати всі форми наказового способу; формувати загальнопізнавальні вміння відрізняти дієслова різних способових форм, правильно визначати морфологічні ознаки, синтаксичну роль способових дієслів; удосконалювати навички правильного й доречного використання способових дієслів в усному та писемному мовленні; виховувати почуття гордості за красу й велич Карпат,за творчу спадщину славного талановитого письменника Івана Франка. 

Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу, формування практичних умінь і навичок (урок- похід).

Обладнання: презентація «Способи дієслів», міні-проекти «Гуцул скаже,як зав’яже» , «Поговоримо по-гуцульськи», «Банош- душа гуцульська», роздатковий матеріал, підручник, портрет Івана Франка, повість «Захар Беркут».

Хід уроку

І.Оргмомент.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація. (слайд 3)

 У 2016 році в Україні відзначали 160 років від дня народження найпотужнішого інтелектуального генія, письменника, науковця, філософа, фольклориста, родина якого й він сам родом з передгір’я Карпат. Хто ж він, той славний син українського народу?

Українські Карпати

Гірські нескорені вершини,
Які занурились у хмари.
Ліси дрімучі, полонини,
Старі колиби і кошари.

Вітри ласкаві та сердиті,
Духмяні трави запашні.
Громи ревуть несамовиті,
Струмок дає води душі.

Стрімкі потоки, водоспади,
Могутні скелі, спів трембіти.
Йдемо до Вас, наші Карпати-
Одні такі на цілім світі.

 

План-маршрут уроку (слайд4)

1. Гірські стежки орфографії

2. Бурхливі дієслівні потоки

3. Водоспади особових закінчень

 4. Стрімкі скелі синтаксису

 5. Прірва суржику

 6. Полонини творчості

 7. На Говерлу- до вершин майстерності

 ІІІ. Актуалізація опорних знань.

 Карпати відносно молоді гори,їм 10млн.років. Ззнаходяться на заході України, а ще в Румунії, Польщі, Чехії. Тягнуться двома хребтами. Підніматимемось на Говерлу,найвищу вершину українських Карпат -2060 м (Пікуй-1000м). (слайд 5-6)

Клас поділено на 3 групи- гурти. Щоб дійти до мети,слід працювати гуртом, простягнути руку допомоги один одному, бути надзвичайно уважним і спостережливим.

Представлення міні-проектів. Картки самооцінювання (наплічники)

 

1

 

 

1.Гірські плаї орфографії (слайд7)

Диктант-чарівник

Записати слова у дві колонки: І- з апострофом,ІІ-без апострофа:

в..яз, п..юре, м..ята, різьб..яр,реп..ях, бур..як, п..ята, інтер..єр,св..яткову, м..ясоруб, хр..яскіт.

Якщо правильно записані слова,то за останніми літерами складеться назва твору українського письменника

( “Захар Беркут”)

Коротке повідомлення про автора -  Івана Франка.

У Карпатах тече багато річок: Дністер,Прут,Черемош,Тиса, Уж. Приваблюють красою озера Синевир (заповідник). І випадає багато опадів,що спричиняє повені (слайд 8-9)

2. Стрімкі дієслівні потоки (слайд10)

Виписати з речень дієслова , визначити їх спосіб. З якого твору подані уривки?

Як ще називають автора даного твору?

  - А тепер, дiти, пiдведiть мене крихiточку! Я  хотiв  би  ще перед вiдходом сказати дещо до громади, якiй я щиро служив весь свiй вiк. І гурт

 

  Ми побiдили нашим громадським ладом, нашою згодою. Уважайте добре на се! І нiяка ворожа  сила  не побiдить вас.   ІІ гурт

 

 Нехай живе мiж  ними  пам'ять так, як жива iскра не гасне в попелi. Прийде пора, iскра розгориться новим огнем! ІІІ гурт

 

Представлення самостійної роботи в гуртах (слайд11-12)

 

ІV. Первинне осмислення  нового матеріалу.(слайд13)

1. Робота з таблицями с. 70,74.

 

Потоки утворюють неймовірної краси водоспади (Шипіт) (слайд14)

2. Водоспади особових закінчень(слайд15-16)

А) Утворити всі можливі форми наказового способу дієслів, виділити закінчення: вилазити, берегти, шанувати

 

Б) Поставити дієслова в 2 особі однини:їсти, ходити, готувати, робити, працювати,      вчитися, міркувати, жити, допомогти, врятувати, читати,  радіти, піклуватися, любити, взяти.  

 

V. Формування і вдосконалення навичок і вмінь.

Родзинкою Карпат вважають скелі Довбуша. (слайд17)

1. Стрімкі скелі синтаксису (слайд18)

Записати речення,дієслова в 1 особі множини. Синтаксичний розбір речень (біля дошки).

(Не/ руйнувати) краси  карпатських  лісів.

Стежину правди та відваги (віднайти).

І (не/ганьбити ) пам'яті наших прадідів.

 

Через ущелини, урвища і прірви ведуть мости (віадук– кам’яний міст у Ворохті). (слайд 19)

2. Прірва суржику (слайд 20)

Давайте зробимо- зробімо!!!

Культура мовлення (усно)

  • Давайте поговоримо по душам про справжній патріотизм.
  • Дівчата,давайте  заспіваємо коломийки.
  • Давай розмовляти  на чистій  українській   мові.

 

2

 

 

 

У Карпатах живе чудовий народ-гуцули. Їхні хати –то гражди, улюблені інструменти-трембіти, флояри, дримби. (слайд 21-22)

3. Привал- перепочинок. Зустріч з гуцулками. Виконання коломийок. І. Франко був збирачем українського фольклору.  

 

Заспіваймо про край рідний,про рідні Карпати,

Та бо мені у Карпатах мило щебетати.

 

Зійшло сонце із-за гори та й на полонину.

Завітайте, добрі люди, до нас на гостину.

 

Закувала зозуленька, далеко ї чути.

Ми всі вільні українці- і так має бути!

 

VІ. Закріплення вивченого

Високо в горах на полонинах вівчарі випасають маржину, роблять бринзу. (слайд 23)

Полонини творчості (слайд 24-25)

 І гурт. Записати 3 настанови Захара Беркута прийдешнім поколінням українці , використовуючи наказові дієслова.

 

ІІ гурт. Відновити прислів’я,визначити спосіб дієслова. Яке  прислів’я можна вважати життєвим кредо Івана Франка? 

 …….. до гори, а гора горою.(говори)

Чесне діло ……… сміло! (роби)

 …… гоп, поки не перескочиш.(не кажи)

Все …….., лиш мене …………….! (беріть…лишіть)

 

ІІІ гурт. Замінити інфінітиви в рецепті шанованого гуцулами й Іваном Франком  баноша дієсловами наказового способу (2 особи множини)  (слайд 26)

На 2 хороші порції баношу:

  • взяти 1,5 склянки (200 г) кукурудзяної крупи дрібно меленої;
  • додати 500 г вершків або рідкої сметани. Зі сметани банош виходить кислуватий, якщо такий не до смаку,  взяти вершки;
  • посолити;
  • накраяти копчене сало;
  • покришити бринзу.

 

 

VІI. Підсумки уроку.

Назустріч ЗНО (слайд27-28)

Тестові завдання

1.У якому рядку правильно утворено форми наказового способу ?

а) ходімте,пишемо, читайте;

б) зроби,давайте підемо,боюся;

в) підносься, їж, хай росте.

 2. У якому рядку  всі слова-діалектизми?

А) ватра, пантрувати, мольфар;

б) плай, стежка, дорога;

в) сопілка, банош, гора.

 

3

 

 

 

Вершини майстерності- ми на Говерлі. (слайд 29)

 

VIIІ.  Рефлексійно-оцінювальний етап. (слайд 30)

  На уроці я

  • дізнався …..
  • навчився……
  • поклав у наплічник…

 Іван Франко для мене…

 

ІХ .Домашнє завдання (слайд 31)

Вивчити с. 74 -75, повторити  с. 68

Вправи 139 або 140

Міні- твір “Завітайте в Карпати” з дієсловами різних способів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

1 - А тепер, дiти, пiдведiть мене крихiточку! Я  хотiв  би  ще перед вiдходом сказати дещо до громади, якiй я щиро служив весь свiй вiк. І гурт

 

 Ми побiдили нашим громадським ладом, нашою згодою. Уважайте добре на се! І нiяка ворожа  сила  не побiдить вас.   ІІ гурт

 

  Нехай живе мiж  ними  пам'ять так, як жива iскра не гасне в попелi. Прийде пора, iскра розгориться новим огнем! ІІІ гурт

 

 

  - А тепер, дiти, пiдведiть мене крихiточку! Я  хотiв  би  ще перед вiдходом сказати дещо до громади, якiй я щиро служив весь свiй вiк. І гурт

 

  Ми побiдили нашим громадським ладом, нашою згодою. Уважайте добре на се! І нiяка ворожа  сила  не побiдить вас.   ІІ гурт

 

 Нехай живе мiж  ними  пам'ять так, як жива iскра не гасне в попелi. Прийде пора, iскра розгориться новим огнем! ІІІ гурт

 

(Не/ руйнувати) краси  карпатських  лісів.

 

 

 

 

Стежину правди та відваги (віднайти).

 

 

І (не/ганьбити ) пам'яті наших прадідів.

 

 

ІІ гурт Відновити прислів'я,визначити спосіб дієслова

 …….. до гори, а гора горою.

Чесне діло ……… сміло!

 …… гоп, поки не перескочиш.

Все …….., лиш мене …………….!

 

docx
Додано
12 серпня 2018
Переглядів
1493
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку