Міністерство освіти і науки України
Ліцею «Прометей» ПМР
10 клас
Літературна вікторина:
«У світі цікавої літератури»
Узагальнення та систематизація матеріалу,
раніше вивченого.
Підготувала вчитель
зарубіжної літератури
Сербин Т. А.
П’ятихатки, 2021/2022 н.р.
УРОК No
Тема: Узагальнення та систематизація матеріалу, раніше вивченого.
Мета:
вміння застосовувати набуті знания на практиці;
Оснащення: підручник, словник літературознавчих термінів,
Література
Чередник Л. А. Світова література. 10 клас. Методичний посібник. – Х.:
ранок,2010.
Пронкевич О. В. Зарубіжна література XIX століття. 10 клас. - К.: Зодіак
- Еко,2004.
Шевченко Н. В. Зарубіжна література. – Х.: Весна, 2010.
Столій І. Л. Світова література. Розробки уроків. 10 клас.- Х.: Ранок, 2010.
Усі зарубіжні письменники та їхні твори. 10 клас. Довідкове видання. -
Х.: Ранок, 2008.
Паращич В. В. Світова література. 10 клас (академічний рівень). – Х.:
Основа,2011
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.
Привітання
2.
Перевірка присутності учнів
3.
Підготовка до уроку
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
мовлення, логічного мислення;
Ш. ЗАСТОСУВАННЯ Учнями ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
Психологічний роман —
Соціально-психологічний роман —
Натуралізм —
Декаданс — ...
2. Гра «Екскурсія містами Європи».
Завдання: розкажіть, як назване місто пов'язане з літературним твором чи персонажем.
Париж («Червоне і чорне», «Гобсек».)
Петербург (Злочин і кара», «Анна Кареніна».)
Москва («Анна Кареніна».)
Лондон («Портрет Доріана Грея».)
3. Літературна вікторина.
Завдання: визначте, кому з письменників належать вислови.
«Не для того живе людина, щоб стати багатим, а щоб стати щасливим.»
(Стендаль.)
«Людина є таємниця. Її слід розгадувати..» (Ф. Достоєвський.)
«Краса врятує світ» (Ф. Достоєвський)
«Найперше — музика у слові!» (П. Верлен)
«Думка висловлена — тлін» (Ф. Тютчев)
«Як серцю висловить себе? Чи ж зрозуміє хто тебе?» (Ф. Тютчев.)
«Людина хоче все пройти й пізнати!» (В. Вітмен)
«Нехай критики розходяться у поглядах, — художник залишається вірним собі» (О. Уайльд)
«Художник — це той, хто творить прекрасне» (О. Уайльд)
4. Літературна гра «Вгадай, про кого йде мова?»
«Секретар суспільства» (О. де Бальзак);
«Король романістів» (О. де Бальзак);
«Принц Парадокс» (О. Уайльд);
«...Спадкоємець Гоголя, зовсім на нього не схожий, як воно й має бути.» (Л. Толстой);
«Співець страждань народних» (М. Некрасов);
«Це покоління, яке співає і плаче» (Декадети)
5. Літературна вікторина.
У якому творі присутній давній літературний мотив продажу людської
душі темним силам? («Портрет Доріана Грея» О. Уайльда.)
Назвіть письменників, які у своїх творах порушували проблему грошей.
(О. де Бальзак, Ф. Достоєвський.)
Хто з авторів порушував тему злочину і кари? (Ф. Достоєвський, «Злочин і кара».)
.
У творі якого письменника «думка сімейна» є головною? (Л. Толстой,
«Анна Кареніна».)
Хто з російських поетів є представником «чистого мистецтва»? (А. Фет.)
Кого з поетів називають попередником урбаністичної поезії? (В. Вітмена.)
Хто з письменників є майстром парадоксу? (О. Уайльд.)
Кого з письменників вважають зачинателем символізму? (ПI. Бодлера.)
Який поет найбільш широко використовував верлібр? (В. Вітмен.)
Який письменник шукав «зелену паличку», що зробить людей
щасливими? (Л. Толстой.)
У творах якого письменника розкривається «діалектика душі» героїв?
(Л. Толстого.)
Кого називають представником англійського раннього модернізму?
(О. Уайльда.)
6. Проблемне завдання.
Подумайте, які теорії мали вплив на письменників і літературних героїв.
Якими є наслідки цих впливів.
1.
Теорія «надлюдини» (Раскольніков, «Злочин і кара» Ф. Достоєвського);
2.
Трансценденталізм (В. Вітмен);
3.
Естетизм (О. Уайльд).
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1