Матеріал можна використовувати на уроках англійської мови.Студенти мають можливість ознайомитися з цікавим матеріалом, поглибити знання про Україну, усвідомити себе українцем, взяти відповідальність на себе за долю України.
Міністерство освіти і науки України
Бобринецький коледж ім. В. Порика
Білоцерківського національного аграрного університету
Відкрите заняття
з англійської мови на тему:
«Україна в світі. Політична система України»
Підготував: Дромашко Г.М.
м. Бобринець - 2018
Підтема: Україна в світі. Політична система України.
Мета: Презентувати й активізувати нові ЛО.
Удосконалювати техніку читання.
Розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення.
Виховувати почуття патріотизму та національної гідності.
Вид заняття:практичне заняття засвоєння та удосконалення знань,умінь та навичок.
Методи навчання: відеометод, показ, бесіда, парна робота, аргументація.
Забезпечення заняття:відеофільм про Україну,картки для роботи в парах,для самостійної роботи, географічна карта України, підстановочні таблиці, аудіозапис тексту і вправи, аудіозапис гімну України.
Навчальні місця:аудиторія №36.
Література: О.Д.Карп’юк «Підручник англійської мови для 11 класу».
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.Greeting.
Т: Good morning, students! I am glad to see you. Sit down, please. Get ready for the lesson. Let`s start our lesson. I hope it will be fine.
2. Повідомлення теми та мети заняття.Aim.
Т: I would like to start this lesson with film and it will be the topic of or lesson. So today we’ll speak about Ukraine’s political system. By the end of the lesson you will be able to understand and use vocabulary on our topic, develop your ability of speaking on the basis of information that you`ve read and heard.
Video-film(watching film My Motherland”).
Task after film.
-What is this film about?
-What cities did you see in this film?
-What places of interest are mentioned in this film?
3. Уведення в іншомовну атмосферу.Warming up.
а)Читання студентами віршів.
We live in Ukraine
We love it every day
Forests and rivers
Birds, stars and people
We love them every day
Blue sky and yellow field of grain
Is on the flag of my Ukraine
Its emblem speaks to all the world
With freedom- such a lovely world
Bread-salt will give to a friendly guest
Ukrainian people without request.
б)Бесіда з студентами.
Викладач малює на дошці таблицю, ставить студентам запитання і за їх відповідями заповнює її. Потім один з студентів виходить до дошки й, спираючись на інформацію в таблиці, розповідає про Україну. Викладач стежить за правильністю вимови слів.
|
||
|
Country |
Ukraine |
Population |
|
|
Official language |
|
|
Capital |
|
|
Major cities |
|
|
Area |
|
|
Currency |
|
|
Flag |
|
|
Famous people |
|
|
Food |
|
|
Clothes |
|
|
|
||
Т: What is the name of the country we live in?
How many people live in Ukraine?
What are the people of Ukraine called? What language do we speak?
What is the capital of Ukraine?
What are the largest cities of Ukraine?
How large is Ukraine?
How is the Ukrainian currency called?
How does the Ukrainian flag look like?
What outstanding Ukrainians can you name? What are they famous for?
What is traditional Ukrainian food/clothes?
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Listen to new words and word- combinations and repeat after the teacher.
Task 2. Match the pairs.
1) an amblem |
a)звичай |
2) history |
b) незалежність |
3) an issue |
с) емблема |
4) custom |
d) історія |
5)independence |
e) незалежний |
6)independent |
f) видання |
|
|
1) hard-working |
a) талановитий |
2) national |
b) працелюбний |
3) talented |
с) відомий |
4) a region |
d) національний |
5) native |
e) район |
6) well-known |
f) рідний |
|
|
1) a chestnut |
a) герой |
2) a founder |
b) Вітчизна |
3)a hero |
с) головний |
4) main |
d) воля |
5) Motherland |
е) засновник |
6) freedom |
f) каштан |
1) be famous for |
а) здобути перемогу |
2) be proud of |
в) назвати в честь |
3) to fight for |
с) пишатися |
4) to tak name) after |
d) бути відомим |
5) to win a victory |
е) боротися за |
3. Unscramble these words.
1) Blemem — ... 2) tomcus — ...
5) Sueis — ... 6) nanaltio — ...
9) Deinpenceden — ...10) rohe — ...
13)Derfoun — ... 14)nutchest — ...
15)Niam — ... 16)mousfa — ...
4. Choose the words from the topic "Ukraine in the world".
Doctor, customs, national, puppet, founder, accent, history, important. Motherland, film, emblem, pupil, region, songs, freedom, vocabulary, native, swim, independence, math, hard-working, summer, independent, editor, well-known, hero, Halloween, chestnut.
5. Read the text and fill in the words from the box according to the context.
National, issue, ancient, customs, Europe, country, history, hard-working, independence, capital, kilometers, talented
Ukrainian students are making a special... of the newspaper today. They are telling about their ... , its ... people, their traditions and ... . Ukraine has got a long ... . Kyiv is the ... of the country. It is an ... and beautiful city. Many ... people live and work here.
Ukraine is in the centre of ... . Its territory is 603,7 thousand square ... . Ukrainian is the ... language of the country. The ... flag is blue and yellow. On the 24th of August Ukrainian people celebrate the…day.
6. Розвиток умінь мовлення.Speaking.
1) Бесіда з студентами.
Т: Who is the President of Ukraine nowadays?
Who is the Prime Minister of Ukraine now?
Who was the 1st President of Ukraine?
When did Ukraine become an independent state?
When was the Constitution of Ukraine adopted?
2) Робота в парах.
Студенти в парах обговорюють твердження, подані на картках (НО1), а потім по черзі відповідають, які з них правильні, які — ні. Викладач стежить за правильністю відповідей.
In pairs, discuss the following statements. Do you think they are true or false? Correct the false statements.
The Cabinet of Ministers is the law-making body.
Ukraine consists of 2 5 regions («oblasts»).
The President of Ukraine is the chief of its military forces.
Presidential elections in Ukraine are held every five years.
The highest body of the executive power is the Verkhovna Rada.
The Constitutional Court is the highest judicial body.
Ukraine has become a member of the UN.
7. Подання тексту для читання. Вир. 2 (с. 237).
Reading. Етап підготовки до читання.
а) Впр. 1 (с. 237).
Студенти в парах пригадують і записують слова, пов’язані з поняттям «society».
б) Презентація ЛО тексту.
Студенти самостійно співвідносять нові ЛО з підручника з їх перекладами на карткам і (HO2). Викладач допомагає з’ясувати значення слів за потреби.
In the «Word File» section, find the English equivalents for the following Ukrainian words; then write these words into your vocabularies.
- роззброєння;
- усвідомлення;
в)Reading and Post-Reading Activity. Етап читання і перевірки розуміння змісту тексту.
г) Впр. 2 (с. 237).
Студенти самостійно читають текст і доповнюють список слів, пов’язаних із поняттям «society» (див. завдання впр. 1 (с. 237). Потім читають текст удруге і заповнюють таблицю за його змістом на картках (НО3).
Fill in the table. |
||||||
THE STATE OF UKRAINE |
||||||
Political Organizations |
Important Events |
Branches of State Power |
||||
Name |
Date |
Event |
Date |
Executive |
Legislative |
Judicial |
|
|
|
|
|
|
|
д) Впр. З (с. 239).
Студенти доповнюють подані речення відповідно до змісту тексту та по черзі їх читають. Викладач стежить за правильністю відповідей.
ж) Складання монологічних повідомлень.
Студенти, спираючись на заповнену таблицю (НО3) і доповнені речення впр. З (с. 239), В по черзі розповідають про окремі аспекти історії та політичного устрою нашої країни. Викладач стежить за правильністю граматичної будови речень.
ІІІ.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.
1.Вікторина.
T: And now I’d like to do a little quiz to check your knowledge about Ukraine.
Quiz
2. The population of Ukraine is ….
a) more than 45 million people;
b) more than 58;
c) less than 4 million .
3. There are … in the South of Ukraine.
a) 4 seas;
b) 2 seas;
c) 3 seas.
4. What is the highest peak of the Carpathian Mountains?
a) Hoverla ;
b) Everest ;
c) Aconcagua.
5 . What is the deepest lake in Ukraine?
6. What mineral resources isn’t our coutry rich in?
a) Oil ;
b) Gas ;
c) Coal.
7. What plant is the symbol of Ukraine?
a) A sunflower ;
b) A birch ;
c) A snowball tree.
8) Who was the first president of Ukraine?
a) L. Kuchma ;
b) V. Yushchenko ;
c ) L. Kravchuk.
2.Вирішити кросворд. The crossword “Ukraine”
The task is for the second-year students
The goal is to extend lexical vocabulary
|
1R |
|
2 |
|
|||||||||||||||
|
|
3U |
K |
R |
A |
I |
N |
E |
|||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4K |
|
S |
|
I |
|
|||||
|
5Y |
E |
L |
L |
O |
W |
|
P |
|||||||||||
|
6S |
|
I |
|
A |
|
R |
||||||||||||
|
H |
|
7C |
|
8 |
|
N |
O |
|||||||||||
E |
9H |
O |
V |
E |
R |
L |
A |
||||||||||||
10K |
Y |
I |
V |
R |
|
I |
|
|
|
|
|||||||||
|
11C |
H |
E |
S |
T |
N |
U |
12T |
|
|
|
|
|
|
|||||
|
H |
|
S |
|
Y |
|
R |
|
|
|
|
||||||||
13B |
L |
u |
E |
C |
A |
|
I |
|
|
|
|
||||||||
|
N |
H |
Z |
D |
|
|
|
||||||||||||
K |
A |
|
|
E |
|
|
|
|
|
||||||||||
O |
T |
|
N |
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
Y |
|
T |
|
|
|
|
|
|||||||||||
14B |
L |
A |
C |
K |
|
|
|
|
|
||||||||||
Keys
Down Across
3. Ukraine 1. Ruslana
5. Yellow 2. Dnipro
9. Hoverla 4. Kyi
10. Kyiv 6. Shevchenko
11. Chestnut 7. Khreschatyk
13. Blue 8. Svityaz
14. Black 12. Trident
Solve the crossword
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Down 3. A beautiful country in the centre of Europe. 5. This colour symbolize Ukrainian golden field 9. The highest peak of the Carpathians. 10. The capital of Ukraine 11. The symbol of Kyiv 13. The colour on our National Flag, which symbolize the sky. 14. The biggest Ukrainian sea. |
Across 1. Famous Ukrainian singer. 2.The longest river of Ukraine. 4. The founder of Kyiv. 6.Famous Ukrainian sportsman 7.The main street of Kyiv. 8. The deepest lake in Ukraine 12.The National emblem of Ukraine.
|
3.Організація групи для проведення прес-конференції
The aim of the lesson is to improve our knowledge, to learn new words and expressions, to broaden our outlook and to play a game.
The winners will get a prize.
Some of you will be foreign correspondents and these badges are for you, some will be politicians, some — historians and some — musicians. Put on your badges, please.
Проведення прес-конференції
Correspondent 1. What are the state symbols of Ukraine?
Politician 1. The state symbols of Ukraine are the national flag, the national emblem and the national anthem. They root deeply in ancient times and have symbolic meaning.
Correspondent 2. Would you like to tell us about your national flag?
Politician 2. Our flag consists of two horizontal fields; blue and yellow. They seem to remind that there are two very important things for people: the peaceful blue sky and stands of yellow ripened wheat, as the symbol of welfare of our nation.
Correspondent 3. And what about the history of your flag?
Politician 3. The combination of the blue and yellow colours dates back to pre-Christian times. They predominated on the flags of the Kyiv Rus and were prominent during the Cossack age.
Correspondent 4. What can you say about the national emblem?
Historian 1. The oldest archeological findings of the Trident on the Ukrainian lands take their origin into the first century A.D. It might be a syrh- bol of the tribe, which lived there. It perhaps was a symbol of Prince’s power in Kyiv Rus.
Historian 2. And the revival of historical traditions started at the begin- ning of the XX century. The author of the Trident’s projects was the painter V. Krychevsky. The Trident was printed on the banknotes of the Ukrainian Republics.
Politic 4. On August 24, 1991 Ukraine was proclaimed independence. And on February 19,1992 the Supreme Council confirmed the Golden Trident on the Blue Shield as the national emblem of Ukraine.
Correspondent 5. I’m fond of music. And I like Ukrainian anthem very much. But I didn’t know much about it.
Musician 1. The national anthem “Ukraine Has Not Yet Perished” has also its history. In 1863 the Lviv Journal “Meta” published the poem by Pavlo Chubynsky. In the same year it was set to music by the Halycian composer Mykhailo Verbytsky. This song with its catchy melody and patriotic text became popular among the Ukrainians. In 1917 it was officially adopted as the anthem of the Ukrainian State. In 1996 the Supreme Council defines the State Anthem of Ukraine.
Musician 2. Let’s listen to the National Anthem of Ukraine. {Звучить один куплет і приспів гімну.)
And now
let’s work with the English equivalent of it:
She lives on, our Ukraine,
Her freedom and glory.
Let us trust that once more fortune
May illumine her story
Like the dew before the sunshine.
Our foes disappearing.
We shall rule, oh youthful brethren,
Our land nothing fearing.
Soul and body sacrificing.
For our cherished freedom,
We shall show we are descendants
Of mighty Kozak knights.
Now listen to the anthem once more and fill in the blanks:
She lives on, our...,
Her... and glory.
Let us trust that... fortune May illumine her....
Like the dew before the ...,
... foes disappearing.
We shall rule, oh ... brethren.
Our land... fearing.
Soul and... sacrificing.
For our cherished...,
We shall... we are descendants
Of mighty... knights.
Teacher. Thanks all of you for your participation. You were excellent.
IV.Релаксація. Розвиток навичок усного мовлення.
Гра” An interview”
“What do you know about Ukraine?”( Один студент-репортер ставить запитання іншим студентам).
V.ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА ЗАНЯТТЯ.
1. Підведення підсумків заняття.
Бесіда в режимі Т-S-S-S-S.
Т: What new topic did we discuss at the lesson today?
What did we read about?
What new words have you learned?
What new information have you learned about Ukraine’s political system?
2.Оцінювання студентів.
You worked well at our lesson.
Your marks are…
3.Домашнє завдання.Home assignment.
-Write an essay about political system of Ukraine/
-Впр 9 ст.242.