Ознайомити учнів з поняттями „власні іменники", „загальні іменники". Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни. Закріплювати навички написання власних іменників.
Бердичівська міська гуманітарна гімназія №2
Українська мова
3 клас
Тема.
Власні та загальні іменники.
Написання власних іменників з великої букви.
Вчитель: Носова О.А.
2018
Українська мова
3 клас
Тема. Власні та загальні іменники. Написання власних іменників з великої букви.
Мета: Ознайомити учнів з поняттями „власні іменники", „загальні іменники". Спонукати учнів вживати у мовленні нові мовознавчі терміни. Закріплювати навички написання власних іменників. Розвивати спостережливість, увагу, навички каліграфічного письма. Виховувати любов до рідної мови,до рідного краю.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: „Власні та загальні іменники",підручник : М.С.Вашуленко «Українська
мова» 3 клас; зображення тварин; текст про Україну; презентація.
Хід уроку
I.Організація класу
І знову кличе дзвоник в клас,
Знання нові чекають нас.
Ми дуже любим рідну мову,
Її мелодію чудову,
Тож починаємо урок.
Тільки тоді наш урок пройде цікаво.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
-Послухайте вірш. (звучить музика)
Україна - рідний край,
Поле, річка,синій гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо я і ти!
- Про що цей вірш?
- Чим для нас є Україна?
( Іменник-це частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання хто? що?)
(Назви істот відповідають на питання хто? - дитина, метелик, лижник, водій,пекар)
(Назви неістот відповідають на питання що? – радість, дружба, сміх, зима).
- Молодці! Пригадали що таке іменник.
2.Каліграфічна хвилинка
- Відкриємо зошити. Сядемо рівно. Запишемо – сьогоднішнє число і каліграфічну хвилинку.
ра Ук ї на Україна
[ у к р а й' і н а] Україна - 8 зв., 7б., 4скл.
Україна – наша Батьківщина.
3. Робота з текстом.(робота в групах)
- А тепер попрацюємо в групах. (нагадати правила роботи в групах)
- Прочитайте уважно текст. Читаючи одночасно визначте в тексті іменники.
1гр. – виписати назви країн;
2 гр. – виписати назви гір, річок, морів;
3гр. – виписати назви міст України;
4гр. – виписати імена та прізвища.
Україна
Україна - це велика незалежна держава.
Вона межує з такими країнами - Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Росія і Білорусь.
На території нашої держави є багато річок – Десна, Південний Буг, Тиса, Тетерів, Ворскла. На заході простягаються Карпати, а на півдні - територію України омивають
Чорне й Азовське моря.
На берегах річки Дніпро розташована столиця України – Київ.
Найбільшими містами є Львів, Одеса, Суми, Чернівці, Полтава, Харків, Вінниця.
Україна відома на весь світ завдяки творчості Лесі Українки, Івана Франка, Ліни Костенко, Тараса Шевченка.
Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.
(Перевірка)
IІІ. Вивчення нового матеріалу
(З попереднього завдання складаємо павутинку)
Правило - Прізвища, імена, по батькові людей; клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, морів, гір – це власні іменники (власні назви). Власні назви пишуться з великої букви.
(Власні назви з'являються тоді, коли індивідуальне розрізнення набуває суспільної значущості.) Це як щось своє особисте. (наприклад)
V. Осмислення і систематизація знань.
1. Гра «Добери малюнки» (робота в парах)
– Попрацюємо у парах і створимо аплікації.
- А троє учнів попрацюють з інтерактивною дошкою.
- У вас на партах кольорові конверти, в яких є слова і малюнки з зображенням тварин. Візьміть малюнки-зображення предметів наклейте на аркуші і підпишіть назви тварин.
(Кк)інь, (Тт)юльпан, (Кк)орова, (Зз)ірка, (Сс)виня,
(Тт)товстуха, (Тт)еля (Сс)ніжок, (Кк)іт (Вв)асько
- Які слова ви написали з великої букви? Чому ? (тому, що вони власні)
-(Готові аплікації демонструються всім учням).
- Чому слова кінь, свиня, теля, кіт написали з маленької букви ? (тому, що це не є власними іменниками, вони можуть стосуватися будь – якого об’єкту )
2.Поняття загальні назви.
- А як називаються такі слова, ви можете сказати?
- В підручнику знайдемо правило.
- Прочитаємо правило в парах і знайдемо відповідь.
Загальні іменники – це назви, які дають багатьом предметам.(місто, вулиця,кіт,…)
Загальні іменники пишемо з малої букви.
3. Робота з підручником (вправа 285)
- Виконаємо вправу 285. Самостійно прочитайте завдання.
- Прочитайте слова для довідки.
- Прочитайте перший рядок. Яке слово з довідки доберемо? (міста, записують на дошці)
- Другий рядок запишемо самостійно з коментуванням.
- Далі – 3 рядок – 1 ряд; 4 рядок – 2 ряд; 5 рядок – 3 ряд. ( Перевірка.)
фізхвилинка
4.Розвиток мовлення. ( завдання на вибір)
- Наступне завдання – це завдання за вибором.
- Зараз ми з вами виконаємо завдання на картках і напишемо невеличкий твір «Де я живу» .
(завдання а)- зайчик; б) їжачок; в) слоник)
А) дописати власні іменники:
Я живу у місті ______________. Моя вулиця називається ______________.
У моєму місті _________________ протікає річка _______________.
Б) переставити речення так, щоб вийшов зв’язний текст і записати власні назви;
Нам завжди допомагає песик _____________.
Там у мене є друг ________________.
Я дуже люблю відпочивати у бабусі ____________ в селі __________.
Але найбільше мені подобається разом з дідусем ________ пасти корову _________.
В) – Сьогодні ми говорили про Україну.
- І тому третє завдання ми напишемо невеличкий твір – міркування що для вас є Батьківщина.
Міні – твір Батьківщина
Для мене Батьківщина – це край, де я народилась, де зробила перші кроки у своєму житті, де розплющила вперше очі, побачила матусину ласкаву усмішку, відчула татові теплі обійми.
Батьківщина – це краще місце на землі, наша рідна мова і щирі, гостинні українці.
- А хто вже виконав завдання, на дошці є додаткове.
Г)завдання з пасткою
У Руслани Пилипівни та Микити Кириловича народилося двоє синів, яких назвали на честь їх дідусів.
- Якими були імена та по батькові обох хлопчиків?
VІ. . Підсумок уроку
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- З якими іменниками ми познайомились на уроці? (Власні і загальні).
- Які іменники називаються власними? Як вони пишуться?
- Які іменники називаються загальними? Як вони пишуться?