Підсумковий урок за темою «Іменник»

Про матеріал

Урок української мови з використанням інноваційних технологій

Українська мова. 3 клас

Тема. Підсумковий урок за темою «Іменник»

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення, логічне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати почуття радості в спільній роботі, увагу до слова.

Обладнання: таблиця «Іменник», завдання для груп, сигнальні картки, картки із словами, мікрофон, роздавальний матеріал для груп.

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

Перегляд файлу

Українська мова. 3 клас

 

Тема. Підсумковий урок за темою «Іменник»

 

 Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови, його граматичні ознаки; удосконалювати вміння визначати рід і число іменників; розвивати мовлення, логічне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати почуття радості в спільній роботі, увагу до слова.

 

 Обладнання: таблиця «Іменник», завдання для груп, сигнальні картки, картки із словами, мікрофон, роздавальний  матеріал для груп.

 

Тип уроку: систематизація та узагальнення знань, умінь і навичок учнів.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

   - Візьміться за руки, посміхніться один до одного, побажайте собі добра та злагоди в роботі.

      Бажаю вам відчути радість і задоволення від спільної праці.

Урок сьогодні незвичайний.             

                   Для кожного він корисний і повчальний.

                   На нім свої сили попробує кожен,

                   Покаже, що вміє, що знає, що може.

                   Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.

                   Працюйте, міркуйте, творіть!

                   Ви готові?

 

ІІ. Актуалізація знань учнів.

   - А щоб все нам на уроці вдавалося, ми повинні старанно виконувати завдання нашого друга-іменника, без якого наша мова була б не зрозумілою та не лаконічною.

   -  А зараз давайте спробуємо знайти іменники серед інших частин мови у вірші Т. Г. Шевченка.

1. Гра «Впіймай іменник».

 

                  Не дуріте самі себе,

                  Учітеся, читайте,

                  І чужому научайтесь,

                  Й свого не цурайтесь,

                  Бо хто матір забуває,

                  Того бог карає,

                  Того діти цураються,

                  В хату не пускають.

                  Чужі люди проганяють,

                  І немає злому

                   На всій землі безконечній

                   Веселого дому.

  • Назвіть іменники, які є у вірші. Доведіть свою думку.

 

      2. Каліграфічна хвилинка

Зз  зам  етіль  заметіль  завія  хурделиця

 

  •  До якої відомої вам частини мови належать ці слова?
  •  Доведіть, що це іменники.
  • Яке значення цих слів?
  •  Доберіть до них ще слова-синоніми ( завірюха, хуртовина, метелиця), запишіть їх каліграфічно у зошит.
  •  Які з цих іменників утворені за допомогою префікса?
  •  Які іменники спільнокореневі?
  •  Зі словом   хуртовина побудуйте і запишіть речення, визначте в  ньому головні і другорядні члени.( Намела у лісі хуртовина глибокі кучугури снігу)

 

ІІІ. Оголошення теми уроку

  •  Зберіть слова в речення і прочитайте тему уроку.

 Іменник, вивченого, про, повторення

  •  Отже, тема уроку «Повторення вивченого про іменник».

     ( Підсумковий урок за темою «Іменник»).

      Виходячи з даної  теми, скажіть, чого ви очікуєте від уроку?

      Вправа «Мікрофон» (учні висловлюють свої очікування)

   

IV. Повторення знань про іменник

Вправа «Мозковий штурм»

  •      Що ви знаєте про іменник? Складемо таблицю та впорядкуємо свої знання.

                               Ж            Ч          С

 

  підмет                        рід                    однина             множина

 

   другорядний                       іменник                          число

           член речення

              предмет

 

     хто?                 що?

 

  істота                                                                 неістота

 

     власні             загальні

V. Фізкультхвилинка(проводиться під музику)

           Хто там, хто там вже стомився

                    І на парту нахилився?

                    Треба дружно всім нам встати,

                    Біля парт потанцювати.

 (Групи отримують завдання придумати танок: сніжинок, зайчиків, горобців, ведмедиків і показати своїм товаришам).             

 

VІ.  Закріплення вивченого. Практичні завдання

- Іменник має багато завдань і просить вас допомогти з ними впоратися.

 

1. Повторення іменників назв істот та неістот.

         Гра “Словниковий калейдоскоп». (Робота в групах)

 

стр.700359.tif(Вчитель показує предметні малюнки, а учні «заселяють будиночки», записуючи слова-назви у дві колонки: іменники, що відповідають на питання хто? – в першу колонку, а іменники, які відповідають на питання що? – в другу колонку).

 

 

 Ведмідь, поїзд, банкір, їжак, парасолька, фермер, береза, дідусь, ромашка, дитина, театр, агроном.

 - Прошу доповідачів прочитати дібрані слова та довести свою думку, використовуючи  метод «Прес» (Всі інші учні підтверджують правильність сигнальними картками).

 

    «Словникова скринька»

Робота із словами банкір, фермер, агроном (Використовуються предметні малюнки, картки із словами )

Банкір (Шарада)

 - Яке лексичне значення слова?

 - Підберіть спільнокореневі слова (усно).

Фермер (Анаграма)  рмефер

-Яке лексичне значення слова?

   Вірш. Рано-вранці він встає,

  Поле огляда своє

  Там вирує, колоситься

  Золота, густа пшениця.

  Є садок, город і ферма,

  Тож працює він уперто.

 Має трактори сучасні

  І комбайни першокласні.

  На землі господарює

  І з тобою нас годує.

Агроном (монограма)

- Яке лексичне значення слова?

- Прочитаємо прислівя.

 

 хай  ро  ма  ти  хліб  ма

Слу  аг  но  ма  меш  вдо

 

  • Як одним словом назвати цю групу слів? (Професії).
  • На які питання відповідають ці слова?
  • Отже, до назв професій людей ставимо питання хто?
  • Хто з вас хоче стати банкіром? А хто фермером чи агрономом?

 

2. Повторення власних та загальних іменників.

    1.) Дати конкретну відповідь на запитання (усно).

-   Кого називають українським Кобзарем?

-   Яка найвища гора Карпат?

-   У яке море впадає ріка Дніпро?

-   Яка річка протікає у нашій місцевості?

-    Які українські брати-боксери відомі усьому світу?

-   Хто з космонавтів перший побував у космосі?

  • Що ви можете сказати про слова-відповіді? (Це власні назви, які пишуться з великої букви).

 

     2.) Доберіть загальну назву для кожної групи власних назв і запишіть.

 

            1 група. Київ, Донецьк, Луганськ, Полтава, Львів - …

           2  група. Марія, Василь, Іван, Ольга, Йосип - …

           3 група. Україна, Японія, Китай, Англія, Італія - …

           4 група. Шевченко, Іванов, Величко, Ткаченко - …

 

 3. Повторення роду іменників.

- Сьогодні вночі до класу пробрався Дід Буквоїд. Він розсипав усі слова,   ще й зїв деякі букви. Допоможіть навести лад. Випишіть іменники в 3 колонки. Вставте букви. (Слова вчитель демонструє на картках).

 

М_даль, історі_, в_рблюд, неб_, н_діля, інд_к, оз_ро, д_ректор.

 

        Ч. р.                                 Ж. р.                            С. р.

 верблюд    медаль   небо

 індик    історія   озеро

 директор   неділя

 

- Підкресліть першу букву в словах і прочитайте, яку оцінку вам ставить Іменник (відмінно).

 

4. Повторення числа іменників.

Виходить дівчина в короні «Одиниця».

    В ч и т е л ь. Ой, погляньте! А чому це до нас прийшла одиниця? Хіба ми щось неправильно виконали?

      О д и н и ц я. Добре вам! Ви разом, вам весело, а я одна, завжди одна! Навіть споріднені слова загубила.

      В ч и т е л ь. Давайте, діти, допоможемо одиниці і доберемо споріднені слова. (Одиниця – один, наодинці, однина).

 -   Підберіть антонім до слова однина(множина).

(Вчитель дописує на короні Одиниці ще одну одиницю).

  • Тепер ти не в однині, а в множині. І, будь ласка, пограй з нами в гру.  Я кидатиму учневі м’яч, називаючи іменник в однині. Учень повинен повернути м’яч, назвавши цей же іменник у множині.

 

5. Творча робота.

        - Зараз словом, як мячем

          Дружно гратися почнем.

 

  1.) Інтерактивна вправа  «Асоціативна аналогія»

  • Я називатиму слова – назви предметів, а ви впізнаєте хто це?

Наприклад: хутро, переляк, морква  - заєць.

 

 Мед, вулик, квітка            - … (бджола)

 Голка, яблуко, сплячка - … (їжак)

 Болото, сніданок, дзьоб - … (чапля)

 Гребінь, курник, команда - … (півень)

 

2.) Гра «Склади речення»

- Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення, добираючи потрібний прийменник та змінюючи закінчення іменників.

 

1 група. Малювати, олівець, альбом.

2 група. Плисти, човен, річка.

3 група. Ліпити, їжачок, пластилін.

4 група. Танцювати, учні, свято.

 

- Розберіть підкреслене слово за схемою підручника с. 35.

 

VІ. Підсумок уроку

  1. Гра «Третій зайвий» (знайти зайве слово та обґрунтувати свою відповідь).

 

1 група. Гай, море, село. (Гай – ч. р.)

2 група. Дощ, літо, день. (Літо – с. р.)

  1. група. Олень, заєць, стіл. (Стіл – неістота.)

         4 група. Марія, суниця, Десна. (Суниця – загальна назва.)

 

  1. Вправа «Мікрофон»
  •                  Чи задоволені ви уроком?
  •                  Сьогодні на уроці я повторив…

 

  1. Самооцінка своєї діяльності

     Мені сподобалась ваша робота на уроці. Але я хотіла б, щоб кожен із вас сам визначив, як працював. На партах у вас картки-смайлики. Хто вважає, що працював дуже добре, намалює посмішку, добре – спокійний вираз обличчя, недостатньо – сумний вираз.

 

VII. Домашнє завдання

  • Виконати вправу 71.
  • Скласти якомога більше іменників з букв слова електростанція.
  • Скласти казку-міркування «Що сталося б у королівстві Граматики, якби зникли іменники?»

          (завдання учні вибирають самостійно)

 

 

 

Список використаної літератури

  1. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи / упорядн. Стребна О.В., Соценко А.О. 6-е вид. – Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 174с.
  2. Скарбничка педагогічної майстерності. Методичний посібник / упорядн. Стромчинська О. Б. – Тернопіль: Мальва-ОСО, 2009 – 68с.
  3. Розвиток життєвих компетентностей на уроках української мови в початковій школі / О. В. Мочула, Г. П. Яріш. – Тернопіль-Харків: Видавництво «Ранок», 2012. – 176с.
  4. Дидактичні матеріали з української мови. 3 клас. Данилко Ольга. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. – 96с.

 

 

 

 

docx
Додано
13 травня 2018
Переглядів
3401
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку