Тема: Українські землі в складі Австрійської імперії.
Мета: формувати в учнів знання про адміністративно-територіальний та регіональний поділ українських земель в складі Австрійської імперії наприкінці XVIII – першій половині ХІХ століття; розвивати в учнів уміння роботи з картою, історичними термінами, робити висновки; виховувати національно-патріотичні почуття.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Структура уроку
Хід уроку
Як ми вже знаємо, що від кінця XVIII – до першої половини ХІХ століття українські землі перебували під владою двох імперій 20% населення опинилося під владою Австрійської імперії Габсбургів.
Які землі були включені до складу Австрійської імперії Габсбургів? (показати на карті)
Розповідь учителя
Наприкінці XVIII століття українські землі Східної Галичини, Північної Буковини та Закарпаття опинилися у складі Австрійської імперії. Влада Австрії здійснюючи адміністративно-територіальне розмежування, так само не зважала на етнічний склад населення. Так, східногалицькі землі (де більшість становили українці) й західногалицькі землі (де більшість поляки) потрапили в одну адміністративно-територіальну структуру названу «коронним краєм» або «королівством Галіції і Лодомерії» зі столицею у Львові. У законодавчому органі краю заправляла польська шляхта. Повнота всієї влади зосереджувалася в руках губернатора, якого призначав австрійський цісар. Королівство поділялося на 12 округів (дистриктів). Окремим округом до 1861 року була Буковина.
Закарпатська Україна підпорядковувалася Полонському намісницькому управлінню Угорського королівства і поділялася на чотири жупи. Адміністративну, фінансову й судову владу здійснювали призначені цісарем жупани.
Слід звернути увагу на реформи 70-80-х років XVIII століття Марії Терезії та Йосифа ІІ.
Виступи учнів з повідомленнями про Марію Терезію та Йосифа ІІ.
На початок 80-х років XVIII століття з’явився імператорський указ, який проголосив звільнення селян від особистої залежності від поміщиків і чітко визначив розмір панщини (30 днів на рік).
Була проведена релігійна реформа. Католицька та греко-католицька церква були зрівняні в правах.
Однак після смерті Йосифа ІІ в 1790 році всі перетворення були ліквідовані.
Галичина, Буковина й Закарпаття були найвідсталішими австрійськими провінціями. Кріпосництво заважало розвитку промисловості та сільського господарства. Велике феодальне землеволодіння було панівним у Закарпатті й Галичині. На Буковині ж господарське жития перебувало в руках шляхти. Основною формою праці селянина на феодала була панщина (яка становила 3-5 днів на тиждень), та плата натуральної ренти.
Фронтальне опитування
Яким було становище українських земель під владою Австрійської імперії?
Які реформи були проведені у 70 – 80-х роках?
Отже, Західноукраїнські землі наприкінці XVIII – у першій половині ХІХ століття перебували в складі Австрійської імперії. Українці займали найнижчі щаблі суспільства.
Опрацювати відповідний параграф підручника