У сучасних умовах навчання української літератури з урахуванням прогресивних підходів (компетентнісного, особистісно зорієнтованого, комунікативно-діяльнісного, соціокультурного) важливо дбати про структуру уроків української літератури, якими повинно бути передбачено: а) забезпечення мотивації (створення проблемної ситуації, з'ясування необхідності набутих умінь під час виконання завдань на уроці для подальшого навчання, майбутньої трудової діяльності тощо, активізація опорних знань і вмінь учнів); б) представлення теми й очікуваних навчальних результатів; в) презентація необхідної для учнів інформації; г) оцінювання результатів уроку, підбиття його підсумків, коригування набутих умінь і навичок, визначення нових тем (проблем) для їх розв'язання, складання плану подальшої роботи тощо. Дуже важливо формувати в учнів креативну компетентність – здатність до розв'язання будь-якої навчальної задачі творчо; бажання і вміння діяти не за зразком, а оригінально, передбачати новизну під час розв'язання навчальних завдань тощо; інтелектуальну компетентність, яка передбачає здатність школярів працювати з різноманітною інформацією, уміння застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях тощо.
5 клас укрліт
Тема. В.Симоненко. Цікава сторінка з життя митця. «Цар Плаксій та Лоскотон».
Різні життєві позицій персонажів
Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю В.Симоненка(стисло);визначити ідейно - тематичне спрямування казки,простежити різні способи життя і поведінки дійових осіб; прослідкувати життєві позицій Царя Плаксія і Лоскотона (песимістичну та оптимістичну);пояснити відмінність прозової та віршової мови казок; розвивати культуру зв’язного мовлення учнів,вміння виразно й осмислено читати казку, звертаючи увагу на ритм, риму, особливий порядок слів віршованої казки; висловлювати особисте ставлення до зображуваного;пунктуальність,формувати кругозір, світогляд,оптимістичний погляд на світ;виховувати почуття пошани, любові до українських письменників, зокрема до В. Симоненка;інтерес до власної праці.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Обладнання. Портрет письменника, малюнки до твору, текст казки, картки.
Хід уроку.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Бліцопитування.
III. Мотивація навчальної діяльності.
4. Оголошення теми та мети уроку. Епіграф
Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових подій, який вирує, мов нестримні журавлі, що несуть любов і надію із далеких країн на рідну землю. Таким птахом був талановитий український письменник Василь Симоненко, який залишив нам незабутній спадок: казки для дітей, поезії для юнацтва.
- Сформулювати, виходячи з теми уроку, його мету.(Що, на вашу думку ми повинні зробити сьогодні на уроці?).
5. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
. Біограф. (Учень зачитує повідомлення про життя і творчість В.Симоненка(стисло).
Читець цитує окремі уривки з поезій письменника.
Матеріал для повідомлення.
Біограф. Життя В.Симоненка часто порівнюють зі спалахом блискавиці: таким яскравим і коротким воно було. Народився Василь Андрійович Симоненко 8 січня 1935 року в селі Біївці на Полтавщині. Зростав хлопчик без батька.
Читець. В мене була лиш мати.
Та був ще сивий дід.
Нікому не мовив «тату».
І вірив, що так і слід.
Біограф. А хлопчикові так хотілося,щоб у нього був батько.
Читець. Ну нехай би смикнув за вухо,
Нехай погримав би раз чи два,-
Все одно він би тата слухав
І ловив би його слова.
Біограф. Порадником хлопця був його дід. Федір .Він не ходив до школи, але самотужки навчився читати і розповідав онукові про історичне минуле нашого народу. А ще славився вишиванням рушників та сорочок. Смерть діда була для хлопчика великою втратою.
Читець. Поховали хорошу людину,
повернули навіки у лоно землі.
Та невже ж
помістились в тісну домовину
всі турботи його,
всі надії, жалі?
Біограф. Складати вірші Василь почав іще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Перша збірка його поезій «Тиша і грім» вийшла у 1962 році. Потім у нього з’явився син, якому він присвятив поему « Кирпатий барометр».
Читець. Ти лежиш іще впоперек ліжка —
Ну до чого мале й чудне!
А до тебе незримі віжки
Прив'язали цупко мене.
Кажуть, носа ти вкрав у баби,
Губи й ноги забрав мої,
Взяв у матері синю звабу
І в очах своїх затаїв.
Біограф. Поет міг би створити ще багато прекрасних поезій, але не судилося: через відстоювання правди його жорстоко побили і він помер у 28 років від невиліковної хвороби нирок .Похований у місті Черкаси,де 16 листопада 2010 року було відкрито пам’ятник поету .На надгробку викарбувані слова « Можна все на світі вибирати, сину,вибрати не можна тільки Батьківщину».
5.2. Слово вчителя.
- Отже, сьогодні ми з вами розглянемо казку поета, яку він написав за одну ніч для свого маленького Олеся.
1.Давайте разом визначимо тему цієї казки.
2.Про що в ній розповідається?
«Мікрофон».
- Учні по черзі висловлюють свій думки. Учитель корегує, направляє.
- Отже, ми визначили, що темою цієї казки є розповідь про казкову країну Сльозолий, де панує сум, сльози, жорстокість і тієї сили, яка протистоїть цьому злу в образі дядька Лоскотона.(Записати в зошити).
6.Виразне читання казки. Тож давайте поринемо у цей казковий світ і зачитаємо деякі епізоди
7.Слово вчителя.
-А тепер ми з вами повинні визначити ідею, тобто головну думку твору.
- Згадайте, що таке головна думка?
- Але перш,ніж приступити до обговорення твору, нам потрібно визначити його жанр.
-У якій формі написана казка?
- Така мова називається віршованою.
-А тепер давайте згадаємо героїв казки.
- Чий образ є протиставленням цареві Плаксію?
- Давайте разом спробуємо визначити риси характеру головних героїв.
8.Складання «Асоціативного грона».( Учні висловлюють свої думки На дошці вчитель прикріплює заздалегідь підготовлені картки, на яких написані риси характеру головних героїв).(зачитування портретів)
9..Дослідження .Робота в парах
.(I група шукає цитати, що характеризують царя Плаксія,
II група-дядька Лоскотона).
Робота з текстом.
Цар Плаксій.
Потворний. Голова його мов бочка,
Очі - ніби кавуни.
Жорстокий. Хай із ними день при дні
Плачуть всі в країні діти,
Бо сміятись і радіти
У моєму царстві - ні!
Хто всміхнеться - в часі тім
Я того негайно з'їм!"
Улюблене заняття. Цар любив, як плачуть діти,
Бо любив їх сльози пити.
Тиран, гнобитель. Хто сміявсь - вони хапали
І нагайками шмагали,
Так що в царстві тому скрізь
Вистачало плачу й сліз.
Ненависть до Лоскотона. Розізливсь тоді Плаксій -
Цар країни Сльозолий.
Гнівно він гукнув із трону:
"Гей, ледачі сльозівці!
Хто впіймає Лоскотона,
Буде муж моїй дочці!
Хто його посадить в льох -
Вибирай одну із трьох!
Бо уже цей Лоскотон
Скоро нам розвалить трон:
Що тоді ми будем пити,
Як не будуть плакать діти!"
Боязливість. Раптом цар упав на трон:
- Ой, рятуйте - Лоскотон! -
Всі відразу "ох!" та "ах!",
Жах у кожного в очах.
Дядько Лоскотон.
Портрет. Мав він вдачу теплу й щиру,
Ще й лукавинку в очах.
І була накидка сіра
В Лоскотана на плечах.
Лоскотливі мав він вуса
І м'якенькі, наче пух.
І м'яке волосся русе
Розсипалося до вух.
Що любив. Він приходив кожний вечір -
Хай чи дощ іде, чи сніг -
До голодної малечі
І усім приносив сміх.
Сміливий. Але дядько Лоскотон
Не боявся цих заслон:
Він ходив по всій країні
І носив з собою сміх
В розмальованій торбині,
В пальцях лагідних своїх.
Повага. Перерили всі двори,
Обходили всі бори,
Час потратили дарма:
Лоскотона скрізь нема,
Бо його завжди і всюди
Од ловців ховали люди.
Любов людей. - Гей, веселий Лоскотоне,
Це прийшли твої брати!
Йди до нас, веселий брате,
В нашу здружену сім'ю!
10.Фізкультхвилинка для учнів класу
Тепер прийшла пора всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку всіх вас запросити.
Встаньте, діти, посміхніться,
Нашій землі поклоніться,
В різні боки похиліться.
Раз присядьте, два присядьте,
А тепер всі дружно сядьте.
6.Узагальнення та систематизація вивченого.
1.Отже, яка ж ідея цієї казки?
- Що засуджує автор, а що уславлює?
11.Ідея: засудження лицемірства,жорстокості,гноблення,уславлення мужності,щирості,гуманізму,ватажків, що борються за щасливе життя свого народу.
12.Гра «Хто швидше »
Хто найшвидше запише персонажів казки
13.«Юні дослідники». Робота в групах.
- Підібрати антоніми.
I група до слів сльози, сум.
II група до слів зло, жорстокість.
14. Проблемне завдання.
Інколи письменники в якості художнього засобу використовують прізвища, імена героїв, географічні назви, що промовляють самі за себе, дають певну характеристику. Назвіть такі «промовляючі» імената назви, ужиті в казці В. Симоненка.
(Плаксій, Нудота, країна Сльозолий та ін.)
Перевірим як ви засвоїли матеріал?
2. Літературна гра «“Так” чи “Ні”».
1) Цар Плаксій був красивим молодим чоловіком із сумними очима. (Ні.)
2) У Плаксія було п’ять дочок. (Ні.)
3) Нудота, Вай-Вай, Плакота — так звали синів Плаксія. (Ні.)
4) Цар велів, щоб разом із його дітьми плакали й інші діти в країні. (Так.)
5) Цар погрожував з’їсти кожного, хто наважиться всміхнутися. (Так.)
6) Лоскотон приходив щовечора до голодної малечі та приносив сміх. (Так.)
7) Охоронці ніби не помічали, що Лоскотон порушує закон про заборону сміху в державі. (Ні.)
8) Капітан Макака захотів стати царським зятем і вистежив Лоскотона. (Так.)
9) Усі поети в царстві з гнівом писали, який Макака бридкий. (Ні.)
10) Батраки й робітники звільнили Лоскотона з в’язниці. (Так.)
11) Цар Плаксій від сорому покинув країну. (Ні.)
12) Веселий Лоскотон продовжує носити дітям щирий сміх. (Так.)
15.Оголошення результатів роботи учнів. Мотивація оцінок.
8.Підсумки уроку.
Слово вчителя.
9.Домашнє завдання .- Виразно читати казку.
- Скласти план казки.
- Підготуватися до характеристики інших героїв твору.
Кольоро терапія (прикрашання дерева)
10.Гра «Хто швидше »
Хто найшвидше запише персонажів казки
1. Проблемне завдання.
Інколи письменники в якості художнього засобу використовують прізвища, імена героїв, географічні назви, що промовляють самі за себе, дають певну характеристику. Назвіть такі «промовляючі» імената назви, ужиті в казці В. Симоненка.
(Плаксій, Нудота, країна Сльозолий та ін.)
2. Літературна гра «“Так” чи “Ні”».
1) Цар Плаксій був красивим молодим чоловіком із сумними очима. (Ні.)
2) У Плаксія було п’ять дочок. (Ні.)
3) Нудота, Вай-Вай, Плакота — так звали синів Плаксія. (Ні.)
4) Цар велів, щоб разом із його дітьми плакали й інші діти в країні. (Так.)
5) Цар погрожував з’їсти кожного, хто наважиться всміхнутися. (Так.)
6) Лоскотон приходив щовечора до голодної малечі та приносив сміх. (Так.)
7) Охоронці ніби не помічали, що Лоскотон порушує закон про заборону сміху в державі. (Ні.)
8) Капітан Макака захотів стати царським зятем і вистежив Лоскотона. (Так.)
9) Усі поети в царстві з гнівом писали, який Макака бридкий. (Ні.)
10) Батраки й робітники звільнили Лоскотона з в’язниці. (Так.)
11) Цар Плаксій від сорому покинув країну. (Ні.)
12) Веселий Лоскотон продовжує носити дітям щирий сміх. (Так.)
5.7.Дослідження .Робота в групах.(I група шукає цитати, що характеризують царя Плаксія, II група-дядька Лоскотона).
Робота з текстом.
Цар Плаксій.
Потворний. Голова його мов бочка,
Очі - ніби кавуни.
Жорстокий. Хай із ними день при дні
Плачуть всі в країні діти,
Бо сміятись і радіти
У моєму царстві - ні!
Хто всміхнеться - в часі тім
Я того негайно з'їм!"
Улюблене заняття. Цар любив, як плачуть діти,
Бо любив їх сльози пити.
Тиран, гнобитель. Хто сміявсь - вони хапали
І нагайками шмагали,
Так що в царстві тому скрізь
Вистачало плачу й сліз.
Ненависть до Лоскотона. Розізливсь тоді Плаксій -
Цар країни Сльозолий.
Гнівно він гукнув із трону:
"Гей, ледачі сльозівці!
Хто впіймає Лоскотона,
Буде муж моїй дочці!
Хто його посадить в льох -
Вибирай одну із трьох!
Бо уже цей Лоскотон
Скоро нам розвалить трон:
Що тоді ми будем пити,
Як не будуть плакать діти!"
Боязливість. Раптом цар упав на трон:
- Ой, рятуйте - Лоскотон! -
Всі відразу "ох!" та "ах!",
Жах у кожного в очах.
Дядько Лоскотон.
Портрет. Мав він вдачу теплу й щиру,
Ще й лукавинку в очах.
І була накидка сіра
В Лоскотана на плечах.
Лоскотливі мав він вуса
І м'якенькі, наче пух.
І м'яке волосся русе
Розсипалося до вух.
Що любив. Він приходив кожний вечір -
Хай чи дощ іде, чи сніг -
До голодної малечі
І усім приносив сміх.
Сміливий. Але дядько Лоскотон
Не боявся цих заслон:
Він ходив по всій країні
І носив з собою сміх
В розмальованій торбині,
В пальцях лагідних своїх.
Повага. Перерили всі двори,
Обходили всі бори,
Час потратили дарма:
Лоскотона скрізь нема,
Бо його завжди і всюди
Од ловців ховали люди.
Любов людей. - Гей, веселий Лоскотоне,
Це прийшли твої брати!
Йди до нас, веселий брате,
В нашу здружену сім'ю!
5.8.«Юні дослідники». Робота в групах.
- Підібрати антоніми.
I група до слів сльози, сум.
II група до слів зло, жорстокість.
6.Узагальнення та систематизація вивченого.
1.Отже, яка ж ідея цієї казки?
- Що засуджує автор, а що уславлює?
6.1.«Мікрофон».(Учні формулюють ідею,учитель корегує).
Ідея: засудження лицемірства,жорстокості,гноблення,уславлення мужності,щирості,гуманізму,ватажків, що борються за щасливе життя свого народу.
6.2..Робота з малюнками.
- Які епізоди з казки зображені на малюнках?
7.Оголошення результатів роботи учнів. Мотивація оцінок.
8.Підсумки уроку.
Слово вчителя.
9.Домашнє завдання .- Виразно читати казку.
- Виписати визначення на сторінці 94, вивчити їх.
- Підготуватися до характеристики інших героїв твору.
«Юні дослідники».
- Підібрати антоніми.
I група до слів сльози, сум.
«Юні дослідники».
- Підібрати антоніми.
II група до слів зло, жорстокість.