Урок української мови у 2 класі. Урок-гра "У мовному кафе". Тема. Розпізнавання слів – назв предметів за питаннями хто?, що?. Іменник. Складання речень. За підручником Вашуленко.
Мета . Засвоїти знання про іменник як частину мови; вчити ставити питання, розподіляти слова на групи за значенням, розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? і що?; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; формувати ключову комунікативну компетентність молодшого школяра, яка виявляється у здатності успішно користуватися всіма видами мовленнєвої діяльності, соціокультурну компетентність, яка охоплює загальнокультурний розвиток учнів, адаптацію їх до життя в певному соціальному середовищі, громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання, виховувати культуру мовлення, любов до мови нашої Батьківщини.
Сприяти попередженню втоми на уроках використовуючи компенсаторно-нейтралізуючі прийоми.
Обладнання. Таблиці, підручник, презентація, картки зі словами, серветки.
Тип уроку. комбінований.
Урок 76 Дата 14.02.2018
Тема. Розпізнавання слів – назв предметів за питаннями хто?, що?. Іменник. Складання речень.
(с.110-111, в.283-287).
Мета . Засвоїти знання про іменник як частину мови; вчити ставити питання, розподіляти слова на групи за значенням, розрізняти іменники, які відповідають на питання хто? і що?; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; формувати ключову комунікативну компетентність молодшого школяра, яка виявляється у здатності успішно користуватися всіма видами мовленнєвої діяльності, соціокультурну компетентність, яка охоплює загальнокультурний розвиток учнів, адаптацію їх до життя в певному соціальному середовищі, громадянське, патріотичне, морально-етичне, естетичне виховання, виховувати культуру мовлення, любов до мови нашої Батьківщини.
Сприяти попередженню втоми на уроках використовуючи компенсаторно-нейтралізуючі прийоми.
Обладнання. Таблиця, підручник, презентація, картки зі словами.
Тип уроку. комбінований.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Ми цікаві «Хтосики». Йдемо на урок . Девіз свій не забудемо .
І скажемо що?. ХОЧУ ВСЕ ЗНАТИ!(Слайд 2)
- Хвилинка настрою. Гра «Поділись посмішкою» (Слайд 3)
- Вступне слово вчителя. (Слайд 4)
Сьогодні у нас — незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну чудову, в країну відому,
Що нас чекає й збагачує мову.
Це країна «Мовляндія». У ній живуть слова-назви предметів.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1) А які ж наші очікування? Гра «Розумію навпаки» (Слайд 5)
- Не вивчати нову тему .
- Не активно працювати на уроці.
- Неуважно слухати.
- Перебивати своїх товаришів.
- Не писати каліграфічно.
- Не називати слова предмети.
- Не розрізняти їх за запитаннями хто?, що?
----Діти виправляють вчителя. Зачитуючи правильно.
-2) Вправа «Мозковий штурм»
Що будемо вивчати на уроці? (Слова-назви предметів)
І як їх розрізняти? (За запитаннями)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності . (Слайд 6)
Сьогодні будемо продовжувати вивчати слова які відповідають на питання що? Хто? Вивчимо, як їх називають і розрізняють. Урок буде незвичайний. Чому? Здогадайтеся.
ІV. Повторення вивченого. Розпізнавання іменників.
1) Гра «Назви предмет». (Слайд 7,8,9)
Я показую предмет, а ви називаєте слово і ставите до нього запитання.
Учитель приносить сумку із сумки витягає іграшки:
Що це? Ведмедик. Що це? Лялька Маша .Що це? Машина.
- Включіть свою уяву. І уявіть, що ці предмети ожили.
Ведмедик став тваринкою, лялька Маша дівчинкою. На яке запитання будуть відповідати ці слова? (Хто це? )
- Проблемне запитання : А машинка зможе відповідати на запитання Хто це? Чому? Дайте відповідь.
2) Висновок: В країні «Мовляндії», де слів дуже багато. (Слайд 10)
Живуть собі слова - веселі та завзяті.
Усім допомагають.
Предмети називають.
І ділять їх на групи – живих і неживих.
Живими є істоти, до них питання ___?
А решта – неістоти.
До них питання ___?
3) Робота з деформованим текстом.
Вчитель витягає предмет – карточку. - Що це? Запрошення. (Слайд 11) О, та тут чогось не вистачає!
На партах перед вами теж лежать запрошення. Подивіться.
- Яких букв і слів не вистачає? – Без цих слів знаєте куди йти?
- Назвіть їх.
Яке запитання поставимо до цих слів?
(Що?) ВУЛИЦЯ і (Що?) Будинок.
Чи змогли б ми піти у кафе не знаючи адреси? Це слова-назви предметів, без них нікуди.
- Хочете піти? Йдемо. Включаємо уяву.
Кафе у нас буде не звичайним, а «мовним» з країни Мовляндії. (Слайд 12) Тепер зрозуміли, чому урок не звичайний?
----Заходимо у кафе. Привітаймося.
- У книзі відвідувачів потрібно зареєструватись. А у нас ця книга –зошит. Запишіть своє ім’я. Це буде:
4) Каліграфічна хвилинка. (Слайд 13)
— Пригадайте своє ім’я. Запишіть каліграфічно першу букву свого імені,та слово - імя. Мм Мм Мм Марина
- Складіть з цим словом речення.
- Я пропоную:
Сьогодні Марина навчається у кафе.
Запишіть його.
Підкресліть головні слова. Прочитайте речення як питальне, як спонукальне.
- Знайдіть у реченні слова назви-предметів. Поставте до них запитання Хто? або Що?
V. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ПРО СЛОВА — НАЗВИ ПРЕДМЕТІВ
Сідаємо за столи. Роздивляємося навколо. (Слайд 14)
На дошці ілюстрації. Діти називають запитання до зображень.
Мультимедійна фізкультхвилинка для запобігання раннього сколіозу у дітей. «Посмішка» (Слайд 15)
1) Робота в групах.
Подивіться, які гарні предмети нас оточують. Що тут є? Хто нас зустрічає? (Слайд 16)
На столах перед дітьми на тарілочках лежать карточки з назвами предметів.
1 група - виберіть слова назви предметів, які відповідають на запитання ЩО? І утворіть групу меблі. Неістоти.
Назвіть і запишіть у зошитах назви предметів в стовпчик під словом ЩО?
2 група - виберіть слова назви предметів, які відповідають на запитання ЩО? І утворіть групу посуд. Неістоти.
Назвіть і запишіть у зошитах назви предметів в стовпчик під словом ЩО?
3 група - виберіть слова назви предметів, які відповідають на запитання ХТО? І утворіть групу працівники. Істоти.
Назвіть і запишіть у зошитах назви предметів в стовпчик під словом ХТО?
4 група - виберіть слова- назви предметів, які відповідають на запитання Хто? І утворіть групу гості. Істоти.
Назвіть і запишіть у зошитах назви предметів в стовпчик під словом ХТО?
2) Перевіримо. (Слайд 17)Вчитель кріпить карточки на дошку.
ЩО? |
ЩО? |
ХТО ? |
ХТО ? |
диван |
тарілка |
офіціант |
учні |
стіл |
виделка |
кухар |
учитель |
стілець |
ніж |
пекар |
друзі |
вітрина |
ложка |
прибиральник |
Денис |
|
чашка |
директор |
Максим |
|
каструля |
|
Марина |
VI. Закріплення знань.
- Офіціант подає нам меню(Слайд 18). Це наш план роботи. Читаємо.
Меню: (Слайд 19)
1. Ранкові страви. Словниковий фруктовий салат.
2. Фірмові страви. Мучні вироби. Вибіркова робота.
3. Напій на двох. Назвіть корисний напій . Що це?
4. Десерт. Торт. Вивчення поняття Іменник.
Обираємо усе. Офіціант подає страви. Пригощаймося!!!
1. Ранкові страви
Закріплення знань. Словникові слова. (Слайд 20)
Словниковий фруктовий салат .
Що в ньому? апельсин, абрикос , ананас, йогурт. Запишіть ці слова-назви предметів на серветці в алфавітному порядку. Будете мати рецепт.
2. Фірмові страви . Мучні вироби Щоб обрати, треба попрацювати.. (Слайд 21)
1. Робота за підручником (с. 110, вправа 284)
— Розгляньте малюнки і назвіть кулінарні вироби. Поставте до слів питання.
— Прочитайте слова. Випишіть назви виробів із борошна.
— Що обираємо? .
Вправи для розвитку дрібної моторики рук «Печемо пиріжки» (Слайд 22)
Ми печем відмінні пиріжечки сирні.
Тісто в мисці замісили. Посолили.
Берем ложечку з сирком.
Пиріжок за пиріжком.
Нумо, пічко, відчиняйся!
Пиріжок наш випікайся! Шур!
3. Напій на двох. Виберіть що? Сік чи узвар? (Слайд 23)
4. Десерт . Що оберемо на десерт? ТОРТ (з написом ІМЕННИК). Що це Іменник? (Слайд 24)
Вивчення правила за підручником (с.111).
Отже, Слова, які відповідають на запитання Хто? Або Що? означають назви предметів. Це іменники.
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Розрахунок –це наші очікування. (Слайд 25) Чи справдилася наші очікування?
Запишемо наші враження у книгу відгуків і пропозицій.
- Коментоване письмо.
Мені сподобалось навчатись у мовному кафе.Дякую!
Гра «Так» чи «Ні» ? (Слайд 26)
Все, що нас оточує це – предмети.
Слова, що означають назви предметів відповідають на запитання Хто? Що?
До назв людей ставимо питання Що?
До назв тварин ставимо запитання Хто?
Слова, назви предметів, які відповідають на питання Хто? Що? називають іменники.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (Слайд 27)
С. 111, вправа 287; вивчити правило (с. 111).
Офтальмологічна пауза. Очі вверх, вниз,вліво,вправо, посміхнись.За презентацією. (Слайд 28)
-Хочеться подякувати вам, діти, за чудову роботу . Молодці!