Тема. Закріплення знань по темі «Слово. Значення слова»
Мета: закріпити знання учнів про слово як номінативну одиницю; поглибити знання про слова з прямим та переносним значенням, багатозначні слова, слово–омоніми, синоніми, антоніми;
розвивати інтерес до слова, творче мислення, мовлення дітей; формувати громадянську, навчально – пізнавальну, здоров’язбережувальну компетентності;
виховувати любов до рідного краю, гордість за рідну українську мову, повагу до творчості Великого Кобзаря – Т. Г. Шевченко.
Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації, технічні засоби.
Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційного настрою
1. Настрій ( картинка із сонечком)
- Сьогодні видався погожий день. Сонечко усміхається нам . Усміхнемося ж і ми до нього та один до одного. Хай це додасть нам гарного настрою, бо від цього залежатиме продуктивність роботи на уроці. Сонечко ж буде вам дарувати свою посмішку ( наклейки ).
2. Девіз уроку
- Для того , щоб упоратися із усіма завданнями, ми будемо слухати, мислити, писати охайно.
- Отже, девіз нашого уроку
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності . Оголошення теми й мети уроку .
Шш Шев енк поет Кобзар Шевченко
Урок буде:
ІІІ. Використання практичних вправ на повторення і закріплення основних умінь та навичок
Т. Г. Шевченка?
Фронтально
Загадки "Чи знаєте ви твори Т. Шевченка?"
1. Дивлюсь, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце... (зустрічає)
2. Не називаю її раєм,
Тії хатиночки… (гаї)
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона … (калина)
4. Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають, ідучи… (дівчата)
2 учні біля дошки – підкреслити слова в переносному значенні
Ліс довкола аж горить. А воно заграло -
Ясен листя опадає, Погралися гори - хвилі
Дуб нахмурений стоїть. і скіпок не стало.
4 учні – картки
По, іде, старенький, вулиці, дідусь, а, нього, коло, внук
чесний –
мудрі –
ненька –
родина –
Повіває холодний вологий вітер. Ось випливає бліде сонце.
Прийшла пізня осінь. Часто снують важкі хмари і йдуть холодні дощі.
Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого,
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує …
І в. ІІ в. Вітре буйний, вітре буйний,
Встала й весна, чорну землю ти з морем говориш,
Сонну розбудила. Збуди його, заграй ти з ним,
Уквітчала її рястом, Спитай синє море.
Барвінком укрила.
Став, річечка, блискавка, герой, садок, мати, коло , соловей , шлях , село, дід, грубий , Україна.
Фізхвилинка
Встаньте, діти, потягніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
Веретенцем покрутіться,
Відпочили ? Все гаразд.
( картки)
Зарубай на носі
Світ за очі
Пекти раків
Байдики бити
Замилювати очі
Мозолити очі
Робити з мухи слона
Прикусити язика
Набрати в рот води
Взяти ноги на плечі
Водити за ніс
Очі на мокрому місці
Пасти задніх
Побити глечики
Держати слово
Варити воду
Червона калина,
Ніби засміялась,
Дівчина – дитина …
батько
мати
будинок
буква
варити
учень
спритний
сміливий
недалеко
бігти
горе
брама
спокійний
боятися
сказати
веселитися
щебетати
хуртовина
спурхнули
говорить
дорога
дітвора
старанно
побачити
працювати
міркувати
іти
прибрати
автомобіль
дивний
кошлатий
стрімко
Чорна земля білий хліб родить.
Легко сказати, але важко зробити.
радість – горе
сміється – плаче
іти – стояти
голосно – тихо
високий – низький
старий – новий
загадка – відгадка
небо – земля
глибоко – мілко
далеко – близько
важкий – легкий
білий – чорний
босий – взутий
день – ніч
весна – осінь
початок – кінець
холод - тепло
1 ряд - З другом легко і сумно, бо він злий і щедрий.
2 ряд - Землі кланяйся високо, до хліба буде далеко.
3 ряд - Колос пустий до землі гнеться, а повний – догори пнеться.
Фізхвилинка (релаксаційна пауза)
вийти
брехливий
день
стояти
боязкий
кінець
чужий
лимон
сумний
чоловік
високо
неправда
глибоко
весна
важко
багато
дорогий
нудний
експорт
ІV. Підсумок уроку
пряме та переносне
значення багатозначність
синоніми антоніми
Слово
Оцінювання
«Учітеся, брати мої, думайте, читайте, і чужому
научайтесь, й свого не цурайтесь!»