урок української мови 3 клас на тему: "Узагальнення знань і вмінь щодо кореня і спільнокореневих слів"

Про матеріал
Урок української мови за підручником М.Д.Захарійчук для узагальнення знань учнів про істотну ознаку спільнокореневих слів, удосконалення вміння утворювати та розпізнавати спільнокореневі слова,вміння виділяти в них корінь; розвиває пізнавальну активність, самостійність та логічне мислення, вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища, збагачує словниковий запас учнів; виховує любов до рідного краю, цікавість до народних традицій.
Перегляд файлу

                                 Урок української мови                           3 клас

Тема: Узагальнення знань і вмінь щодо кореня і спільнокореневих слів.

Мета: Узагальнити знання учнів про істотну ознаку спільнокореневих слів, удосконалювати вміння утворювати та розпізнавати спільнокореневі слова, виділяти в них корінь; розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічне мислення, вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного краю, цікавість до народних традицій.

Обладнання: зображення українського віночка, квітів, таблиця споріднених слів, картки для роботи в парах, сигнальні картки, схема складання сенкану.

Хід уроку:

  1. Організація класу

Стали, дітки, всі рівненько

Усміхнулися гарненько

Настрій на урок взяли

Й працювати почали

Працюватимем старанно

Щоб почути у кінці

Що у нашім другім класі

Діти просто молодці!

Сідайте, діти! На уроці

Зустрілися ми знову.

Про нашу мову чарівну

         Поведемо розмову

Девіз уроку:  Вчитель        Діти

Сидимо       рівно.

Пишемо       гарно.

Слухаємо     уважно.

Відповідаємо – правильно.

  1. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Читання таблиці споріднених слів.
  • Це -  не міста забудова

         Це – будова слова

         З'ясуємо, як будівництво відбувається

         І головна частина слова називається.

  • Як називаються ці слова? Чому?
  • А про те, як називається головна частина слова, ви скажете, коли відгадаєте загадку.
  1. Загадка.

Я – мешканець підземний

Лісів і полів,

І спільна частина

Споріднених слів (Корінь).

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Коли зводиться будинок, слід знати з чого починати. Корінь у всіх споріднених словах має одне значення. Ми сьогодні згадаємо все, що вивчили про корінь і спільнокореневі слова. А ще будемо на уроці прикрашати віночок стрічками за кожне виконане завдання.
  • Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гнучких гілок. Терновий вінок, наприклад, є символом страждань. Лавровим вінком здавна нагороджували переможців. А український віночок символізує молодість, красу, кохання. Він – не просто прикраса дівчини, а й оберіг – що знімає біль, захищає від хвороб, злих духів.
  1. Опрацювання теми уроку.
  1. Хвилинка каліграфії.

             Щоб букви правильно писати

Хвилинку каліграфії

Нам треба розпочати

Писатиму букви рівнесенько

Щоб були красиві, гарнесенькі.

         Ві   він    ок     очок

У цьому дворку, як у вінку.

Тримай рушничок на кілочку – буде хата, як у віночку.

  • Поясніть, як ви розумієте зміст цих прислів’їв.
  • Знайдіть споріднені слова та виділіть у них корінь.

Молодці! Прикріпимо до нашого віночка коричневу стрічку – символ землі – годувальниці.

  1. Робота в парах. Гра «Споріднені слова знайди, до віночку прикріпи»
  2. Перевірка роботи учнів.
  • Діти, ви правильно визначили зайві слова, знайшли споріднені. А чи знаєте ви, що дівчатка починали носити віночок з 3 років? У нього вплітали 3 квітки: барвінок, чорнобривець, незабудку.

А у віночок дівчаток ваших ровесниць вплітали ще калину, ромашки, волошки і червоний мак. Із завданням ви впорались. Отже, вплетемо жовту стрічку до нашого віночку.

  1. Поетична хвилинка «Хто квіти знає, той і відгадає»

Заздалегідь підготовлені учні загадують  загадки.

  • Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив

Його не займає. (Барвінок)

У народі його вважають символом життя.

  • У вінку зеленолистім

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чудову вроду. (Калина)

Символ краси та дівочої вроди

  • Стоїть півень на току

              У червонім ковпаку (Мак)

Оберіг всіх злих духів.

  • Жовте сонечко, білі промінці (Ромашка)

Символ доброти, ніжності.

 

  • На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять

То – краплинки неба голубого

Виграють у житі, синім полум'ям горять (Волошки)

Символ чистоти.

  • Добре, діти, прикріпимо зелену стрічку – символ краси і молодості.
  1. Робота в групах «Одягни корінь»

Дібрати споріднені слова із запропонованим коренем

1 група – -верб-

2 група – -калин-

3 група – -україн-

Перевірка роботи учнів.

  • Яке можна скласти прислів’я з кожним із цих коренів? (Без верби і калини нема України)
  • Запишіть його в зошити.
  • І прикріпимо синю стрічку до віночка.
  1. Фізкультхвилинка.
  2. Робота з підручником.
  3. Вибірковий диктант (вірші)
  • Знайти споріднені слова до слова стежка і підкреслити їх.
  • Прикріпимо до віночка фіолетову стрічку – символ мудрості.
  1. Гра «Так - ні»
  • Зіграти хочеться мені

Із вами, друзі,

В «Так» чи «Ні»

Я вам питання задаю

Готуйте ж відповідь свою.

  • Спільна частина споріднених слів називається коренем. (Так)
  • Спільнокореневі слова мають спільний корінь. (Так)
  • Слова малина, малиновий, малинка, мальва – споріднені. (Ні)
  • Слова весна, весняний, весело, веснянка – спільнокореневі. (Ні)
  • Молодці! Виконали добре завдання, тож прикріпимо рожеву стрічку – символ щирості, привітності.
  1.  «Передбачення»
  • Подивіться на наш віночок. Ми вже знаємо, що символізують стрічки цих кольорів, тільки що означає жовтий і синій, ми не говорили. Як ви гадаєте, що символізують ці кольори?
  1. Підсумок уроку. Рефлексія.

Складання сенкану за планом:

  1. Тема
  2. Опис – 2 слова
  3. Дія – 3 слова
  4. Ставлення, почуття з приводу обговорюваного
  5. Узагальнення, підсумок

Віночок

Гарний, чудовий

Дивує, прикрашає, оберігає

Бережемо, пишаємося, використовуємо

Оберіг, символ дівочої краси

 

  • Прикріпимо у віночок останню червону стрічку – символ добробуту, багатства, достатку.
  • Ось і закінчився наш урок.
  • Яку тему ми вивчали?
  • Як ми визначаємо корінь?
  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Символічне значення яких кольорів запам'ятали?
  1. Оцінювання учнів. (Рейтингова система)
  2. Домашнє завдання.

 

docx
Додано
20 грудня 2019
Переглядів
811
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку