Дата Урок Укр.мова 2 кл.
Тема: Аналіз перевірної роботи. Закріплення та узагальнення вивченого про речення
Мета: повторити і закріпити знання учнів про речення; формувати навички правильного інтонування речень; вдосконалювати вміння ділити текст на речення, доповнювати речення потрібними за змістом словами; розвивати зв'язне мовлення школярів; виховувати любов до книги.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компе¬тенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Усі уроки української мови на сайті «Шкільне життя»
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав —
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз перевірної роботи
а) аналіз типових помилок;
б) написання роботи над індивідуальними помилками.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми вирушаємо у подорож країною Граматики, а до якого саме міста цієї країни ми помандруємо, допоможе з’ясувати хвилинка каліграфії.
Хвилинка каліграфії
— З поданих букв утворіть слова і запишіть їх.
ініРя, зеберень, чкарі, тліпере, няравбн, нійсівен, сукраня.
(Рясні, березень, річка, переліт, вбрання, весінній, красуня.)
— Якою темою об’єднані дані слова? (Весна)
— У першому слові підкресліть першу букву, у другому — другу...
— Складіть із підкреслених букв слово. Це і буде назва того міста, куди ми сьогодні помандруємо.
— Яку назву має місто? (Речення)
— Запишіть це слово.
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо, що виражає речення, як знайти межі речення, будемо доповнювати речення потрібними за змістом словами.
— Для чого нам потрібні ці знання? (Без цих знань ми не зможемо оволодіти рідною мовою, не зможемо вільно спілкуватися одне з одним.)
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Інтонування речень
— Прочитайте виразно вірш.
Пам’ятайте! У кінці речення голос понижується. Між реченнями робіть паузу.
— Скільки речень у цьому тексті?
Кожен день, як тільки ранок у віконечко загляне,
Лесик очі відкриває — вмить з-під ковдри вилізає.
Миє личко, зуби чистить, одягає одяг чистий.
Часу зовсім Лесь не має, бо до школи поспішає. (С. Кузьменко)
— Напишіть вірш.
— Підкресліть головні слова в першому реченні.
2. До твого словничка
— Як ви розумієте значення слів кедр, смерека?
3. Гра «Упіймай речення»
— Серед записів знайдіть і прочитайте речення. Поясніть свій вибір.
Настала золота осінь.
У повітрі летить
Птахи вирушають у далеку
Все нижче ходить над землею сонце.
Яка чудова пора року — осінь!
— Які рядки не є реченнями? Доведіть свої міркування.
— Доповніть незавершені речення словами так, щоб вони виражали закінчену думку.
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Словникова робота
Що таке бібліотека? Це — домівка для книжок.
Що ж, до неї недалеко: два квартали і ріжок. Г. Черінь
— Слово бібліотека складається з двох грецьких слів: бібліос — «книга», теке — «сховище».
— Утворіть словосполучення зі словом бібліотека.
Записатися в...; відвідати...; прийти з...
— Запишіть синоніми до слова бібліотека. (Книгосховище, книгозбірня)
2. Поділ тексту на речення з дошки
— Прочитайте текст, поділивши його на речення.
— Про що йдеться в тексті? Перекажіть його.
Висновок. Речення зв’язані між собою за змістом.
3. Самостійна робота
— Спишіть текст з картки, розставляючи розділові знаки.
4. Бесіда
— Який це тип тексту?
— Назвіть речення, які висловлюють повідомлення; питання; спонукання до дії. Який розділовий знак ви поставите в кінці таких речень?
Висновок. Відповідно до мети висловлювання речення поділяються на розповідні, питальні, спонукальні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Які ознаки має речення?
— Як правильно оформити речення за допомогою інтонації на письмі?
— З якої букви починаємо писати перше слово в реченні