Урок української мови на тему "Вправи на визначення роду іменників"

Про матеріал

На уроці учні закріплюють вміння визначати рід іменників за родовими закінченнями, розвивають мовлення, збагачують словниковий запас, вивчають багатство рідної мови, вчаться любити живу природу завдяки завданням від гостей - звірів, назви яких потрібно відгадати, розвязавши ребуси.

Перегляд файлу

Тема. Вправи на визначення роду іменників.

Мета. Формувати в учнів уміння визначати рід іменників; вчити розпізнавати рід іменників за родовими закінченнями; розвивати мовлення школярів, пам'ять, увагу; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання вивчати рідну мову; прищеплювати любов до живої природи.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Чути дзвоник голосистий,

Він дзвенить, немов намисто.

Намистинки розсипає

На урок усіх скликає.

— Сьогодні урок незвичайний, бо до нас завітали гості, привітайтеся до них. А ще до нас, незважаючи на зимову пору, прийшли інші гості, яких ви відгадаєте за допомогою ребусів і отримаєте від них завдання.

 — Тож з гарним настроєм виконаємо завдання гостей.

II. Актуалізація опорних знань.

— Відгадайте ребус і дізнайтесь ім’я першого гостя.

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

 

Завдання від ведмедя – повторити вивчене про рід іменників.

  1. Повторення про рід іменників за схемою – інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Якого роду бувають іменники?

— Якими словами можна замінити іменники чоловічого, жіночого, середнього роду?

  1. Словниковий диктант від їжака.

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

Комбайнер Іван, директор Петренко, депутат Тимошенко, космонавт Леонід Каденюк, президент Петро Порошенко.                   

— Зачитайте іменники – власні назви, як вони пишуться, чому?

— Зачитайте іменники – загальні назви так, як вони пишуться, чому?

— До якого роду належать ці слова, чому? Що їх об’єднує? (Це – словникові слова.)

— Яке сьогодні вивчимо словникове слово, дізнаєтеся, розгадавши загадку

від наступного гостя.

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

Завдання від оленя – загадка.

3. Каліграфічна хвилинка – інтерактивна вправа «Кубування».

— Відгадайте загадку.

Маю жовтий вусок,

Запашний колосок.

Буде з мене мука

Й паляниця м’яка. (Пшениця)

Пшениця — злакова рослина, із зерна якої виробляють біле борошно, крупу.

Пп Ее пш па пе пл пшениця

  • До якого роду належить слово пшениця, чому?

— Утворіть інші форми слова, назвіть спільнокореневі слова, утворіть словосполучення, складіть речення за схемою:

       _____         =====                    

Озима    пшениця          дає       великий    урожай.   

III. Повідомлення теми, мети уроку

— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що рід іменників можна визначити не тільки за допомогою допоміжних слів, а й за допомогою родових закінчень іменників.

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

  1. Гра «Музичні слова» від зайця.

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

— Доберіть «музичні іменники». Запишіть їх.

Дорога, ремінь, місто, фартух, парасолька, лялька, сіно.

— Які закінчення мають іменники чоловічого роду?

— Які закінчення мають іменники жіночого роду?

— Які закінчення мають іменники середнього роду?

  1. Розподільне письмо (вправа 272, с. 113) – завдання від вовка.

— Прочитайте текст. Визначте тему, мету, доберіть заголовок. Перекажіть текст.                                                     

— Зачитайте виділені іменники, випишіть іменники чоловічого, жіночого, середнього роду за колонками, виділіть закінчення.

Самоперевірка

Фізкультхвилинка

  1. Самостійна робота за варіантами (вправа 273, с. 114) від лисиці.

C:\Users\Андрей\Desktop\2.jpg

— Прочитайте слова з довідки.

— До якої частини мови вони належать?

— Спишіть речення, визначте рід слів, які вставили.

4. Творча робота.

— Прочитайте слова.

— Доберіть до них спільнокореневі іменники різних родів.

Ведмідь — ведмедиця — ведмежа.

Їжак — їжачиха — їжаченя.

Вовк — вовчиця — вовченя.

Заєць – зайчиха – зайченя.

Лис – лисиця – лисеня.

Олень – олениця – оленя.

V. Домашнє завдання

Вправа 271- списати вірш з пам’яті, визначити рід виділених іменників.

VІ. Підсумок уроку

— Якого роду бувають іменники?

— Які слова допомагають визначити рід іменників?

— Які закінчення найчастіше бувають в іменниках жіночого роду, чоловічого роду, середнього, наведіть приклади?

  • Що зробимо з гостями – звірами? (Відпустимо.)

 

docx
Додано
24 жовтня 2018
Переглядів
3556
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку