Урок української мови "Наголос. Словник наголосів. Логічний наголос для виділення слів зі смисловим навантаженням"

Про матеріал
Урок української мови на тему : "Наголос. Словник наголосів. Логічний наголос для виділення слів зі смисловим навантаженням" для учнів 5-х класів
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови

Клас: 5-ий

Тема: Наголос. Словник наголосів. Логічний наголос для виділення слів зі смисловим навантаженням

Мета: поглибити знання учнів про склад та наголос; ознайомити з орфоепічним словником; формувати вміння та навички ділити слова на склади, правильно вимовляти наголошені і ненаголошені голосні; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати логічне мислення; виховувати любов до рідної мови, спостережливість до мовних явищ.

Обладнання: орфоепічний словник, ребуси, роздатковий матеріал, демонстраційний матеріал, відеоматеріали.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-дослідження.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

 Епіграф до уроку:                                          Як парость виноградної лози,

 Плекайте мову. Пильно й ненастанно 

Політь бур`ян. Чистіша від сльози

   Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

                                                                                                    М. Рильський 

 

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Розгадування ребуса:

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

      Вправа "Мікрофон"

  1.  Яка частина слова називається складом?
  2.  Який склад називається відкритим? 
  3.  Який склад називається закритим? 

 

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

     Вправа

 (підбери слова, у складах яких «заховалося» щонайменше дві ноти? А чи доберете три таких слова? А п`ять?

     Наприклад: по-мі-до-ри, пе-ре-до-вий) – індивідуальна робота

 

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Перегляд мовознавчого відеофрагменту:

https://www.youtube.com/watch?v=pMUGRq-iYNg

 

Опрацювання теоретичного матеріалу підручника

 

VІ. ВИКОНАННЯ ТРЕНУВАЛЬНИХ ВПРАВ

Орфоепічна робота: ознайомлення зі словниками

Гра «Зміни слово!»

- За допомогоюнаголосузмініть слово. Замок, орган, мука(омографи).

 

Виконання вправи

     Спишіть, поділяючи слова на склади. Підкресліть відкриті склади. Позначте ноголос. Які з поданих слів односкладові?

Сві-тязь, тро-лей-бус, о-же-ледь, ви-хо-ди-ти, вір-ність, сі-мя, каш-та-ни, сільсь-кий, тінь, фі-зі-о-ло-гі-я, а-рі-я (епізод в опері, що виконується співцем з оркестром), ві-хо-ла, день, ві-тер, ви-со-ко, мо-біль-ний.

 

Виконання вправи

     Спишіть слова, позначте місце наголосу. За потреби скористайтесь словничком наголосів.

     Новий, гетьманський, виразний, олень, завдання, український, літопис, запитання, одинадцять, кидати, діалог, кілометр, легкий, чотирнадцять, корисний, столяр.

 Виконання завдання

     - 3 орфоепічного словника випишіть 5 слів, поставте наголос

Правильно прочитайте їх. 3 словника наголосів виберіть три слова і випишіть словникові статті до них.

 

Вибіркова робота

     -  Запишіть слова в такій послідовності:

спочатку — двоскладові, потім — трискладові і т. д.

Послухай, трава, рости, колосками, Батьківщина, струмок, солов'їна, калина, медовий.

 

Проведення фізкультхвилинки

 

Малюнковий диктант

    - Запишіть слова, позначте наголос

 

 

V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Творче конструювання (робота в парах)

-  Поставте наголос у словах та складіть із ними речення.

Брати (рідні) — брати (участь), дорога (далека) — дорога (людина).

 

Гра «Найшвидший»

-  Хто швидше правильно підніме картку з цифрою, що вказує на кількість складів у слові.

Склад, наголос, закритий, відкритий, словник, синтаксис, мова, звук, краса, літера, слово, буква.

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Вивчити правила параграфа

      2. Скласти казку про наголос

 

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Усна робота

-  Дайте визначення:

Склад  - це ...

Склади є ...

Закритий склад - це ...

Відкритий склад - це ...

Наголос - це ...

Орфоепічний словник  - це...

 

VІII. РЕФЛЕКСІЯ

 

 

docx
Додано
27 жовтня 2022
Переглядів
3351
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку