Урок української мови "Оповідання. Головні герої. "Про хом'ячка Бориса" (за Віктором Васильчуком)

Про матеріал
Читаємо і прогнозуємо зміст тексту за заголовком та ілюстраціями, знаходимо незнайомі слова та пояснюємо їх значення, розповідаємо про вчинки персонажів, письмово створюємо невеликі висловлювання на задану тему, розвиваємо критичне мислення школярів.
Перегляд файлу

Тема. Оповідання. Головні герої. «Про хом’ячка Бориса» (за Віктором Васильчуком)

 Читаємо

– прогнозує орієнтовний зміст тексту за заголовком та ілюстраціями [2 МОВ 2-2.1-1];

– читає правильно та виразно вголос різні тексти (вірші, народні і літературні казки, оповідання, графічні та інформаційні тексти) залежно від мети читання [2 МОВ 2-2.1-2];

– знаходить у тексті незнайомі слова, робить спроби пояснити їхнє значення, виходячи з контексту [2 МОВ 2-2.1-5];

– розповідає про вчинки улюблених персонажів [2 МОВ 2-2.3-2];

– словесно моделює власну поведінку на прикладі вчинків персонажів [2 МОВ 2-2.2-3];

– пояснює вчинки персонажів на основі змісту тексту та власного досвіду [2 МОВ 2-2.2-4];

– розповідає про свої враження (почуття та емоції) від змісту прочитаного художнього тексту [2 МОВ 2-2.3-1];

– представляє інформацію графічно (схеми, таблиці, діаграми) [2 МОВ 2-2.6-2]

Взаємодіємо письмово

– записує окремі слова та речення, дотримуючись опрацьованих правил щодо оформлення речення на письмі, а також слів, які пишуться так, як вимовляються [2 МОВ 3-3.1-4];

– створює невеликі висловлення на добре відому тему з різною метою спілкування; записує їх розбірливо, рукописними буквами [2 МОВ 3-3.1-3];

– перевіряє, чи є в написаному тексті помилки на вивчені правила, виправляє їх [2 МОВ 3-3.3-2]

Корекційна мета: формувати мовлення, вдосконалювати звуковимову слів, розвивати навички висловлювати свої думки про вчинки персонажів.

 

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Вітання.

Промінчик зимовий заглянув у клас

І в коло велике зібрав, друзі, нас.

Нумо з’єднаймо долоньки свої

І радо всміхнемось: я – вам, ви – мені.

2. Вправа «Сонечко»

– Діти, уявіть, що ви промінець сонечка.

– Опишіть, яку погоду ви сьогодні б спостерігали.

  Яких тваринок ви б побачили, якби були промінчиком сонечка.

– Про яких домашніх улюбленців ви мрієте і описували в творах домашнього завдання?

ІІ. Основна частина.

1. Повідомлення теми і завдань уроку.

 – Сьогодні   ми  пригадаємо правило написання  кличок тварин, прочитаємо оповіданням  Віктора  Васильчука «Про  хом’ячка  Бориса», знайдемо в тексті головних героїв, дізнаємося  більше   про   звички   хом’ячків.

Зображення, що містить текст

Автоматично згенерований опис2. Гра «Придумай кличку»

    Учень з ООП чітко промовляє назву тварини, а інші діти придумують їм клички.

Кіт … (Нявчик, Пушок, Кузя, …)

– Діти, чи можна цих тварин об’єднати в одну групу?

3. Стіна слів: хом’ячок.

– Які клички хом’ячка доберете, дивлячись на зовнішній вигляд цієї тваринки.

 – Яке правило треба знати, щоб грамотно написати це слово?

– Скільки складів?

– Як можна перенести це слово?

– Які близькі за значення слова доберемо до слова «хом’ячок»? (гризун, тварина, …)

– В яку цікаву історію може потрапити хом’ячок?

 

4. Письмо для себе.

– Прочитайте у підручнику на с. 30 слова.

– Що вас здивувало? Чи знали, що тваринка впадає у сплячку?

– Придумайте і напишіть коротку розповідь з цими словами (хом’ячок, сплячка, домашній улюбленець, шкільні друзі).

– Складіть план розповіді: який початок; де буде жити герой; що буде далі робити; яку роль виконуватимуть шкільні друзі).

 

5. Вивчення нового матеріалу.

Робота  з   підручником. Вправа  передбачення.

Уявляємо про оповідання та автора

– Що таке оповідання? (Реальні події з життя одного персонажа)

– Хто автор оповідання? (Віктор Васильчук  - журналіст  і  письменник, народився  на   Житомирщині. Писав про рідну природу та гуманне ставлення до тварин)

Передбачаємо за заголовком та ілюстрацією

– Чому автор назвав тваринку Борисом?

– Яким ви уявляєте хом’ячка? Чи схожий він на того, якого намалював художник? Чому?

– Чи будуть в оповіданні ще герої домашні улюбленці?

Читаємо з передбаченням

- Що буде далі? Чому ви так думаєте?

Комбіноване читання

  • Читання вчителя
    • Чи справдились ваші передбачення? Що буде далі?
  • Робота зі словами. Читання і пояснення їх значення.
  • Читання тексту дітьми «ланцюжком» по одному реченню до слів «Дуже просто…»
  • Читання з другом

– Читайте по черзі й ставте один одному запитання.

Вправа «Ромашка Блума»

Запитання:

Просте. Про кого йдеться в оповіданні?

Уточнювальне. Я можу помилятися, але, здається, на хом’ячка не можна кричати?

Пояснювальне. Чому Борис назвав Гошу справжнім другом?

Творче. Пофантазуй, що могло бути далі.

Оцінювальне. Як ставиться Вітя до своїх тваринок?

Практичне. Які поради треба знати, щоб доглядати хом’ячка?

– Хто  такі   головні   герої?

– На кого у цьому творі ви б хотіли бути схожим? Чий вчинок ви схвалюєте?

А чий засуджуєте?

– Чого нас навчає цей твір?

  Чого важливого ви навчилися, коли прочитали твір?

Робота в зошиті.

– Випишіть з тексту назви тварин і їх клички.

ІІІ. Заключна частина

Зворотній зв’язок. Вправа «Плюс -мінус – цікаво»

«Плюс» - що сподобалось, що було цікавим і корисним.

«Мінус» - що не сподобалось, здалось важким і нудним.

«Цікаво» - факти, про які дізналися на уроці й ще хотілось би дізнатись.

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Українська мова, 2 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
11 лютого 2023
Переглядів
1812
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку