Тема: Розбір іменників як частини мови. Узагальнення знань учнів. (впр. 71 – 81)
Мета: закріпити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови; розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу.
Обладнання: картки із словами
Хід уроку
І. Організаційна частина
Продзвенів уже дзвінок –
Тож почнемо наш урок.!
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Що таке іменник?
- Які іменники належать до істот? Які – до неістот?
- Як пишуться власні назви? А загальні назви?
- Якого роду бувають іменники?
- Як змінюються іменники?
- Як визначити число іменника?
- Яким членом речення може виступати іменник у реченні?
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
Ер ом ан
Називний |
Н. |
хто?що? |
моряк |
Родовий |
Р. |
кого?чого? |
моряка |
Давальний |
Д. |
кому?чому? |
моряку |
Знахідний |
З. |
кого?що? |
моряка |
Орудний |
О. |
ким?чим? |
моряком |
Місцевий |
М. |
на кому?на чому? |
|
1 варіант. Синиця
2 варіант. Дитина
- Як змінюються іменники? Для чого?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Прочитай і спиши текст, вставляючи пропущені прийменники.
- Підкресли іменники з прийменниками. На які питання відповідають іменники?
- Зроби висновок: чи можна було б у тексті обійтися без прийменників? Чому ти так думаєш?
2. Робота над вправою 77
Із поданих пар слів склади словосполучення, добираючи потрібні прийменники.
- З двома словосполученнями (на вибір) склади і запиши речення. Визнач в ньому головні та другорядні члени речення.
3. Робота над вправою 78.
Склади речення зі слів кожного рядка. За потреби змінюй слова і додавай прийменники. Запиши утворені речення.
4. Робота над вправою 79.
Спиши текст, вставляючи пропущені прийменники.
- У яких словах є букви, що позначають два звуки?
5. Робота над вправою 80.
1) Доберіть шість будь-яких іменників, що означають загальні назви, і запишіть їх у стовпчик на окремому аркуші паперу.
2) Обміняйтесь своїми записами із сусідом по парті.
3) Складіть з кожним іменником (форму змінювати можна) по одному реченню так, щоб кожне наступне речення продовжувало думку, висловлену в попередньому.
4) Прочитайте свої тексти.
V. Підсумок уроку
- За чим змінюються іменники?
- Навіщо ми змінюємо іменники за питаннями?
- За допомогою чого іменники зв’язуються з іншими словами?
VI. Повідомлення домашнього завдання
Впр. 81, с.36, правила.