Тема. Оповідання. Дмитро Кузьменко «Каблучка». Читаємо в особах. Переказуємо оповідання.
Мета:
формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з твором сучасного українського письменника; учити правильно, свідомо, виразно читати текст, аналізувати його; розвивати мислення, кмітливість, увагу до слова, спостережливість, зв’язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас школярів; виховувати інтерес і цікавість до інших предметів;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: удосконалювати вміння приймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії, контролювати і оцінювати свої результати;
комунікативної: удосконалювати володіння позитивними навичками спілкування;
інформаційної: формувати вміння здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної: формувати здатність працювати в парі, групі, з усіма членами колективу;
загальнокультурної: учити дотримуватись норм мовленнєвої культури, правил поведінки на уроці.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Обладнання: портрет Д. Кузьменка, збірка його творів, малюнки, запис аудіо оповідання,цеглинкиLEGO, тестові завдання.
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Діти стають у велике коло.
Американський винахідник Генрі Форд сказав:
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх.
Ці слова саме про нас. Побажаємо один одному успіху!
Проведемо інтерв’ю за 1 хвилину. Відповідаємо іменниками.
- Що ви очікуєте від уроку?
(успіху, творчості, взаємодопомоги, дисципліни, розуміння, цікавості, нового, підтримки, читання, відкриття, роботи…)
Пригадайте все, що ви знаєте про оповідання.
Допоможе нам метод «Кубування» (на гранях куба запитання)
- Який твір називають оповіданням?
- Що зображують в оповіданні?
- Чим оповідання відрізняється від поезії?
- Яка кількість дійових осіб у оповіданні?
- Який часовий період описують у оповідання?
- Який розмір оповідання?
- У якій формі пишуть оповідання?
2. Мовна зарядка
- Діти, що потрібно робити. Щоб гарно читати?
Робота над прислів’ям
Мудрим ніхно не родився, а навчився.
У |
А |
П |
К |
О |
Ч |
І |
Н |
Б |
В |
Л |
Г |
а б в
1
2
3
4
2а,1б,3в, 4б,1а,2в, 2а, 1б.
(Каблучка)
Що таке каблучка? ( Те саме, що перстень)
Хто з вас бачив каблучку? Де ви її бачили?
Каблучки є золоті, срібні, мідні. З діамантами і без діамантів.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо твір сучасного українського письменника Дмитра Кузьменка (Кузько Кузякін) «Каблучка»
Прийом «Мозковий штурм» (на екрані портрет Дмитра Кузьменка)
Це сучасний український дитячий письменник Дмитро Кузьменко (Кузько Кузякін)
Розповідь підготовленого учня.
Це Дмитро Кузьменко – сучасний дитячий письменник та ілюстратор. Народився 35 років назад у м. Житомирі.
Школу закінчив із «Золотою медаллю», а потім з «Червоним дипломом» фізико-математичний факультет Житомирського університету, згодом факультет журналістики у Львівському університеті.
Закінчив художню школу.
Займався плаванням, легкою атлетикою та велосипедним туризмом. Кандидат у майстри спорту з велосипедного туризму.
Працював редактором та ілюстратором у дитячих журналах «Пізнайко», «Професор Крейд». Автор багатьох дитячих книжок.
Одружений. Любить осінь, і коли добре ловиться щука.
ІІ. Основна частина
Робота з оповіданням Дмитра Кузьменка «Каблучка»
Щоденні 5. Цікаве слухання
Слухання аудіо оповідання( покликання на Ютуб канал)
(Якщо немає можливості прослухати оповідання, то читає вчителька)
Первинне сприймання змісту тексу учнями
Після слухання тексту дайте відповіді на запитання.
Метод «6 чому?»
- Чому такий заголовок?
Чому Софійці хотілося плакати ?
- Чому Софійка взяла каблучку у Аліни?
- Чому Аліна попросила в Софійки саме ручку?
- Чому Софійка її віддала?
- Чому каблучка спадала у Софійки ?
- Чому Софійці хотілося плакати ?
- Дякую вам, довели
Щоденні 5. Читання для когось
Розвиток читацьких умінь та навичок
Робота за методикою «Шість капелюхів»
Над оповіданням ми будемо працювати за допомогою шести капелюхів. Зараз розділимося на групи. Кожна група обирає колір капелюха. Давайте згадаємо, як ми повинні будемо мислити, одягаючи капелюшок певного кольору.
Білий – інформація
Жовтий – переваги, позитив
Чорний – недоліки, негатив
Червоний – почуття, емоції
Зелений - творчість
Синій – підсумок (сенкан)
- За допомогою білого капелюшка ми дізнаємось які факти та події були в оповіданні. Перший учень одягає капелюшок і розповідає «що було спочатку?».
- Наступний, за годинниковою стрілкою, «що було потім?».
- Наступний – «що сталось на кінець?».
Перевірка первинного сприймання. Тестування
1.Твір «Каблучка» за жанром?
А) казка
Б) оповідання
В) вірш
2.Хто загубив каблучку?
А) Аліна
Б) Софійка
В) Надійка
3. Чому Софійка позичила каблучку?
А) щоб похизуватися перед сестрою?
Б) щоб помилуватися нею
В) щоб продати
4. Що Аліна попросила у Софійки замість каблучки?
А) ручку
Б) гроші
В) телефон
5. Хто подарував ручку Софійці?
А)рибалка
Б) дідусь
В) подруга
6. Якою була за характером Софійка?
А) щирою
Б) жадібною
В) злою
За допомогою жовтого капелюшка дізнаємось що гарного було в оповіданні.
За допомогою чорного капелюшка дізнаємось що поганого було в оповіданні.
Червоні капелюшки обговоріть, які почуття та емоції у вас були, під час прослуховування твору.
Вправа «Запитайте в автора» (Ромашка запитань)
- Це були мої запитання, а можливо і в вас вони є? Будемо працювати за ромашкою запитань. Кожна група повинна скласти запитання за ромашкою Блума.
Сині капелюшки складуть сенкан до слова каблучка.
Наприклад
Дидактична гра «Встанови послідовність»
|
Каблучка була велика, постійно спадала |
|
У Софійки аж на серці відлягло |
|
Каблучка вкотре зіслизнула з пальця ……..і покотилася |
|
Рибалка розмотав підсаку… |
|
Раптом у підсадці щось блиснуло |
|
Софійка поглянула на ручку…потім на Аліну |
ІІІ. Заключна частина.
Тема оповідання….
Головна думка твору….
Аліна за характером…..
А Софійка………
Оповідання «Каблучув» вчить нас…
Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»
ІV. Рефлексія.
Настав час підбити підсумки сьогоднішнього уроку. Візьміть цеглинки LEGO і оцініть свою роботу відповідною цеглинкою
працював/працювала на високому рівні
на достатньому рівні
- на середньому рівні - на початковому рівні
Домашнє завдання
На домашнє завдання навчитися виразно читати текст і переказувати від імені Аліни чи Софійки.