Урок української мови у 3 класі на тему: "Префікси і прийменники. Утворення слів за допомогою найуживаніших префіксів"

Про матеріал

Конспект уроку з української мови у 3 класі на тему: "Префікси і прийменники. Утворення слів за допомогою найуживаніших префіксів" з використанням інтерактивних технологій.

Перегляд файлу

Урок 52.      Українська мова

 

Тема. Префікси і прийменники. Утворення слів за допомогою найуживаніших префіксів.

Мета: поглибити знання учнів про префікс як значущу частину основи слова; ознайомити із найбільш вживаними прийменниками; вчити розрізняти співзвучні префікси і прийменники на слух і на письмі, правильно їх писати, утворювати нові слова за допомогою префіксів, поєднувати за допомогою прийменників слова у реченнях; розвивати зв’язне мовлення учнів, їхнє творче уявлення, навички каліграфічного письма, уміння аналізувати та узагальнювати; виховувати любов та інтерес до вивчення до рідної мови, творчості геніального українського поета Т.Г.Шевченка, культуру усного та писемного мовлення.

Обладнання: демонстраційний матеріал, портрет Т.Г.Шевченка, казка «Префікс і прийменник», картки для роботи в парах та групах, картки для мовної гри «Обери позицію», опорні схеми, тестові завдання.

 

 

Хід уроку

І. Організація класу. Прийом «Очікування результату» (ситуація успіху).

Ще один важливий крок

Зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову

Солов’їну і чудову.

Тож гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо.

 – Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Подумайте і закінчіть речення:

 «Від уроку я очікую…»

 «Наш урок буде …»

 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 1. Мовна розминка (гра «Мозковий штурм»).

    Що таке закінчення слова?

  • Що треба зробити, щоб знайти закінчення?
  • Для чого служать закінчення?
  • Що таке основа слова?
  • З яких частин може складатися основа слова?
  • Яка частина обов’язково є в основі?
  • Які слова називаються спільнокореневими?
  • Що таке префікс?
  • Для чого служить префікс?

 

 2. Перевірка домашнього завдання (вправа 214).

 

 3. Гра «Згадай префікси – утвори слова» (робота в групах).

   

 

    На

    За

    До

    Ви  

    Пере  пишу

    Роз

    С

    По

    Над

 4. Каліграфічна хвилинка (каліграфічно записати згадані префікси).

Зоре моя в…чірняя,

Зійди над горою,

Поговорим т…хесенько

В неволі з тобою.

 

 5. Бесіда про Т.Г.Шевченка.

 – Ці рядки належать відомому українському поету, з ім’ям якого пов’язаний рік, що завершується, – Тарасу Григоровичу Шевченку (портрет). Саме у березні 2014 році виповнилося 200 років з дня народження геніального поета. Але не завершується наша розмова про нього. І сьогодні на уроці ми не раз згадаємо рядки з творів Тараса Шевченка.

 

 6. Звуко-буквений аналіз слова вечірняя.

 

 7. Розбір слова вечірняя за будовою.

 

 8. Знаходження слів з префіксами.

 

 9. Робота над прийменниками.

 – Як написані слова над, в, з? Прочитайте речення без цих маленьких слів. Ці маленькі слова – прийменники. Вони служать для зв’язку слів у реченні і пишуться окремо.

               

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

  • Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо вчитися розрізняти співзвучні префікси і прийменники та правильно їх писати.
  • Ключовими словами нашого уроку будуть такі слова:

 Пригадай! (ми пригадали і ще згадаємо, що знаємо про префікси і прийменники).

 Дізнайся! (ми дізнаємося більше про префікси і прийменники).

 Порівняй! (ми порівняємо, яке значення мають префікси і прийменники та як вони пишуться).

   

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1. Постановка проблемного питання.

(За)щебече соловейко

(В)лузі (на)калині,

(За)співає козаченько,

Йдучи (по)долині.

 

2. Фізкультхвилинка (здоров’язберігаюча технологія).

   Реве та стогне Дніпр широкий,

   Сердитий вітер завива,

 Додолу верби гне високі,

 Горами хвилю підійма.

 І блідий місяць на ту пору

 Із хмари де-де виглядав,

 Неначе човен в синім морі,

 То виринав, то потопав.

 

3. Слухання казки «Префікс і прийменник» (таблиця).

 

 Жили собі в Країні Слів два хлопчики. Звали їх Префікс і Прийменник. Вони були великими друзями: разом читали книжки, разом вчили уроки, разом відпочивали, все ділили порівну. Але вдача у них була різна.

 Префікс був незвичайний чарівник. Щойно побачить якесь слово, подає йому руку і вмить стає частиною того слова. А Прийменник був зовсім не такий. Він ходив Країною Слів з багатьма словами, та ніколи з ними не з’єднувався. Прийменник йшов з іншими словами на такій відстані, що між ним і словом може стати ще одне слово.

 Помітила це Граматика і видала наказ: «Нехай Префікс завжди буде частиною слова, а Прийменник нехай пишеться з іншими словами окремо».

 

4. Побудова асоціативного куща («Префікс») – таблиця.

  • Частина слова.
  • Пишемо разом.
  • Утворює нові слова.
  • Між префіксом і коренем не можна вставити слово.

 

5. Побудова асоціативного куща («Прийменник») – таблиця.

  • Окреме слово.
  • Пишемо окремо.
  • Служить для зв’язку слів у реченні.
  • Між прийменником і словом можна вставити слово.

 

6. Опорна схема.

 

Префікс

Прийменник

1. Частина слова.

1. Окреме слово.

2. Пишемо разом.

2. Пишемо окремо.

3. Служить для утворення нових слів.

3. Служить для зв’язку слів у реченні.

4. Не можна вставити слово між префіксом і коренем.

4. Можна вставити слово між прийменником і словом.

 

 

7. Мовна гра «Обери позицію» (розподіл слів за групами – картки).

 

8. Вирішення проблемного питання (запис вірша колективно, розкриваючи дужки).

  

 

V. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Робота з підручником. Вправа 284 (робота в парах). Списати перші два речення, знайти прийменник та префікс (на, похований).

 

 2. Робота в групах (списати, розкриваючи дужки).

  1група.

Ой (за)стогнав сивий пугач

(В)степу (на)могилі,

(За)журились чумаченьки,

Тяжко (за)журились.

 

(По)садила стара мати

Три ясени (в)полі.

А невістка (по)садила

Високу тополю.

 

Вітер віє, (по)віває,

(По)полю гуляє.

(На)могилі кобзар сидить

Та (на)кобзі грає.

 

  2 група.

(По)прощалось ясне сонце

(З)чорною землею,

(Ви)ступає круглий місяць

(З)сестрою зорею.

 

(За)сонцем хмаронька пливе,

Червоні поли (роз)стилає

І сонце спатоньки зове

(У)синє море…

 

Піди (до)криниці,

Поки півні не співали,

(У)мийся водою…

 

  3 група.

Вітер (з)гаєм (роз)мовляє,

Шепче (з)осокою.

Пливе човен (по)Дунаю

Один (за )водою.

 

(По)родила мати сина

(В)зеленій діброві,

Дала йому карі очі

І чорнії брови.

 

Ви)йшли (з)хати батько й мати

(В)садок (по)гуляти.

 

 3. Перевірка. Обґрунтування виконаної роботи групами.

 

 4. Творча робота (в групах). Гра «Віднови вірш» (вставити замість крапок потрібні за змістом прийменники чи префікси).

   

1 група.  Сонце …ходить, гори чорніють.

Пташечка тихне, поле німіє.

Радіють люди, що одпочинуть,

А я дивлюся і серцем лину

… темний куточок … Україну.

      (за, в, на)

 

2 група.  …цвіла … долині червона калина,

Ніби засміялась дівчина-дитина.

Любо, любо стало,

Пташечка …раділа і …щебетала.

     (за, в, з, за)

 

3 група.  Тече вода із-за гаю

 Та попід горою.

 Хлюпощуться качаточка

 Помеж осокою.

 А качечка …пливає

 … качуром … ними,

 Ловить ряску, …мовляє

 … дітками своїми.

     (ви, з, за, з)

VІ. Підсумок уроку.

    Зробимо останній крок –

    Підсумуємо урок!

Тест

 1. Префікс – це частина слова, що стоїть …

  ч) перед коренем;    ш) після кореня.

 2. Префікс служить для …

  н) зв’язку слів у реченні;   у) для утворення нових слів.

 3. Прийменник служить для …

  д) зв’язку слів у реченні;   о) для утворення нових слів.

 4. Префікс із словом пишеться …

  в) окремо;       о) разом.

 5. Прийменник із словом пишеться …

  в) окремо;      о) разом.

 6. Як відрізнити прийменник від префікса?

  в) запам’ятати;     о) вставити інше слово.

(чудово)

 

 Саморефлексія (опорна схема).

 

VІІ. Домашнє завдання.

 С. 94, вправа 217 (списати текст, вставляючи замість крапок потрібні за змістом прийменники чи префікси).

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Кулак Ірина Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
4 липня 2018
Переглядів
8529
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку