Урок української мови у 5 класі на тему: "Співвідношення звуків і букв .Звукове значення букв я,ю,є ї .Алфавіт" ,

Про матеріал
Конспект уроку допоможе вчителям у підготовці до уроків української мови у 5 класі
Перегляд файлу

  Урок у 5 класі на тему: « Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв»

  Мета: повторити й поглибити знання учнів про позначення звуків на письмі,  формувати вміння записувати слова за алфавітом передавати слова звукописом, домогтися усвідомлення співвідношення між звуками і буквами; розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, формувати вміння роботи зі словником, послідовно й цілеспрямовано активізувати мислення учнів, розвивати пізнавальну самостійність; виховувати інтерес учнів до вивчення рідної мови.

  Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи , схеми, малюнки, підручник, словники     

 

Епіграф: Кожну літеру ціни, бо немає їй ціни.

                                                                               Д. Білоус

 

Хід уроку

І.Організаційний момент.

 Вчитель. Доброго дня, мої юні друзі.

                 У цей чудовий зимовий час

                 Ми завітали у гості у ваш клас.

                 Сьогодні у вас урок незвичайний :

                 І вчитель не ваш , і багато гостей.

                 Та прошу вас , діти, в процесі навчання

                 Уважними бути урок увесь цей.

  ІІ. Створення емоційної готовності до уроку.

 Діти, сьогодні на уроці ми  продовжимо подорож чарівною  країною Знань. Знову побуваємо в королівстві Фонетики.  Але потрапити  сюди нелегко. На шляху зустрінеться чимало перешкод і допоможуть нам  подолати ті перешкоди наші знання

    - А вмієте долати перешкоди?

    -Хочете потрапити до королівства Фонетики? 

    - Що ж ,тоді вирушаймо. Бажаю вам  успіху.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

 Вчитель. В країну Фонетики  треба мати спеціальний пропуск, вхідний квиток. Нам потрібно отримати його вже зараз. А отримають пропуск ті , хто добре підготувався до уроку.

На сьогоднішньому уроці, діти, ми будемо працювати в групах.

 Розумова розминка

  -Скажіть, з чого складаються слова?

  - Що таке звук?

 Вчитель.

Скільки на світі звуків?

Скільки в снігу – сніжинок.

Скільки в дощу – дощинок,

Скільки в піску – піщинок.

Скільки звуків у мові?

Скільки краплинок в морі.

- А скільки звуків в українській мові?

- На які групи діляться звуки мовлення?

  - Що вивчає фонетика?   

  - Як ми вимовляємо голосні й приголосні звуки?

  - Скільки є голосних звуків?

  -А приголосних?

  - Якими можуть бути голосні звуки?

  - Які є групи приголосних?

  -Чим  відрізняються дзвінкі звуки від глухих?

  - Як називається розділ науки про мову, в якому вивчаються звуки мовлення?

Отже, пропуск отримали всі.

( Вчитель роздає спеціальні бланки-кружечки з прорізами для пелюсток квіточки ) 

 - За кожен етап уроку  ви одержуєте відповідну пелюсточку. А чарівна квіточка стане пропуском у чарівне королівство Фонетики.

  На початку нашого шляху постав   дрімучий ліс. У ньому господарює  Баба Яга , яка  частенько перешкоджає подорожнім. От і сьогодні вона позамітала своєю мітлою всі дороги. Щоб  розчистити , їх треба виконати такі завдання.

  Робота в групах. ( Завдання на картках)

 Завдання . Відгадати загадки. Порівняти слова-відгадки і зробити висновок, чим ці пари слів відрізняються.

1 група

   Три букви означають те, що й поле.

   Додай знак м’якшення – і вже тварина

   З родини оленів, струнка й прудка.

   Що це таке?

            ( Лан – лань)

2 група

   Букву З поставим між складами –

   Буде любий нам фольклорний твір,

   С поставим  - матимемо з вами

   Металевий головний убір.

             (Казка – каска)

3 група

   Всякі є вони: короткі,

   Мудрі, щирі і солодкі,

   Жартівливі і сумні.

   Та одне лиш «Л» забрати –

   Буде вдень оката спати,

   А вночі – кричать, літати

   Й мишам волі не давати.

                 ( Слова, сова)            

  ( Кожна група отримує відповідну пелюсточку)

- Ми повинні правильно вимовляти звуки, бо від цього міняється значення слів..

    ІҮ. Оголошення теми, мети уроку.

   Вчитель. На сьогоднішньому уроці ми далі будемо вивчати не менш цікаву тему, ніж на попередніх уроках.

   - Запишемо в зошит сьогоднішню дату.

     І  класна робота старанно пишіть,

     Запишіть тему уроку:      « Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і букв.»

    Ү. Вивчення нового матеріалу.

 Отож вирушаємо далі.

 Ми потрапили у веселе місто Алфавіт. Проїхати через нього зможемо тоді , коли добре зрозуміємо новий матеріал.

1.Вчитель розповідає лінгвістичну казку «Як виник алфавіт»

   Жили у казковому царстві звуки. Букв тоді ще не було.Вирішили звуки провести вибори царя. Голосні обрали царем [а], а приголосні [б].Почалися  суперечки. Приголосних було більше, тому вони  перемогли. Царем став [б].Звісно, він догоджав приголосним, садовив їх на почесні місця. А голосні тулилися по кутках.Не захотіли голосні терпіти принижень, змовилися й утекли.      Зчинився в царстві переполох: замість слів виходили якісь чудернацькі звукосполучення

Зрозуміли приголосні, що не обійтися їм без голосних, і вирушили на розшуки. Довго

блукали. Змучившись, написали такого листа:

Ш…Н…ВН…    Г...Л…СН…!   ПР… С … М…    В… Б…Ч… Т…   Н..С!

   Аркуші з текстом листа приголосні розвішали повсюди. Голосні відразу здогадалися, що  має бути на місці крапок. Кожен з них намалював себе . Голосні повернулися додому, і всі звуки зажили в злагоді. Саме тоді й спало звукам на думку створити склад букв.

  Букви-значки, як бійці на парад

  Дружно і швидко шикуються в ряд.

  Кожна в належному місці стоїть,

  І називається все …

  - Як , діти?   Алфавіт.

З того часу звуки почали позначати на письмі літерами.

 - Вчитель пояснює, що таке графіка.

  ( Графіка – розділ мовознавчої науки про способи позначення звуків на письмі. ( від грецького «графікос» - писемний)

Звуки й букви про все це мирно домовилися й видали чіткі закони-правила.

  2. Робота з підручником.

  - Опрацювання матеріалу на с.96 під рубриками «Запам’ятаймо» .

  - Діти, а як ще називається алфавіт?

   ( Азбука, абетка).

  Пояснення вчителя.

  - Пригадування алфавіту.

  - Розгляд таблиці на с. 96.

  - Доповнення учня про письмо слов’ян.

  - Доповнення вчителя про знаки письма, основні форми письма. Розгляд малюнків.

  - Діти, а як ви думаєте , для чого і де вживається алфавіт?

 3.  Пояснення вчителя , як визначається місце слова в словниках , якщо перші букви однакові.

 4. Пізнавальне завдання.

  Прочитати текст. Виписати в алфавітному порядку підкреслені слова. Визначити в них кількість букв і звуків.

Веселе місто Алфавіт.

В нім кожна буква – цілий світ.

В нім кожна літера – жива,

Із них складаються слова,

Які приносять радість і  знання.

Бажає всім щасливих літ веселе місто Алфавіт.

 ( Вчитель роздає пелюстки)

 5. Пояснення вчителя.

 Ви помітили, що в деяких словах кількість звуків і букв не збігається . Повної відповідності між звуками і буквами немає, тому що деякі звуки позначаються двома буквами , і навпаки- два звуки позначаються однією буквою

6. Розглядаємо підручник на с. 97.

ҮІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.

Наш шлях продовжується. Але тут виникає ще одна перешкода – Чарівний замок у місті Алфавіт. При вході в нього стоять вартові-слова. Вартові випустять із замку лише тих, хто виконає їхні  завдання.

  (Продовжуємо працювати в групах)

1. Допомогти укласти каталог дитячої літератури за алфавітом.

Словникова робота

Каталог – список , перелік будь-яких однорідних предметів (книг, рукописів, експонатів, товарів), складений у певному порядку.

1 група – за прізвищами авторів.

Симоненко В. «Подорож у країну Навпаки».

Липа І. «Близнята».

Симоненко В. «Цар Плаксій і Лоскотон».

Франко І. «Фарбований Лис».

Королів-Старий . «Хуха-Моховинка»

2 група – за назвами творів.

 Симоненко В. «Цар Плаксій і Лоскотон».

Білоус Д. «Диво калинове».

Вінграновський М.»Гусенятко».

Костенко Л. «Кольорові миші».

Симоненко В. «Подорож у країну Навпаки».

3 група – народних казок.

 «Про правду і кривду».

 «Мудра дівчина».

 «Красний Іванко і закляте місто».

 «Летючий корабель»

 «Про жар-птицю і вовка».

 2. Гра «Алфавітний ланцюжок». Запишіть імена учнів вашого класу за алфавітом.

( Вчитель роздає  групам пелюстки квітки)

Фізкультхвилинка.

3. «Відшукай».Якщо ти добре запам’ятав абетку, то легко відшукаєш пропущені букви.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

  Ви…ити.

Відповідь : б, ж. л, м, п, р, ш.

 

Далі наш шлях лежить через Молочну ріку. Її потрібно перепливти. Весла знаходяться у золотої рибки. Вона пропонує нам такі завдання.

1. Коли друкувались ці рядки , кудись зникли букви. Понови їх. Скажи, які звуки вони означають.

1 група

 На …віниці …вонить він переливом голосним.

 В школі …еленчить ..вінок - кличе дітей на урок.

 2 група

Уранці я побачив ..ем.

Припав до ласощів губами.

На ..емпер ..ем поливсь дощем.

Тепер дістанеться від мами.

 3 група

Є    ...ноти в зоопарку,

Є   …хидна, за…ць є.

У воль…рі дуже жарко –

Наш …нотик воду п’є.

 

2. На дереві , яке росте на березі Молочної ріки висить торбинка із загадками. Нам треба їх відгадати , слова-відгадки записати фонетичною транскрипцією і визначити кількість звуків і букв.

  Загадки.

1. Мене частенько просять, а тільки покажусь – ховатися почнуть. (Дощ).

2. Що біжить без повідка? ( Тінь).

3. В’ється, стука молоток, поправляє нам садок. (Дятел).

4. Скільки бий – воно не плаче і не злиться, і не скаче. (М’яч).

5. Стоїть, коливається, головою величається, а торкнеш – кусається. Що це? (Будяк).

6. Звечора вмирає, вранці оживає. (День).

 3. Виконання вправи  за підручником.

( Вчитель роздає пелюсточки квітки)

Нарешті, діти. ми потрапили в довгоочікуване королівство Фонетики. Першими вона пропустить тих, хто уміє дружити з її жителями – звуками і буквами. Королівна пропонує нам  провести такий конкурс.

Конкурс. Хто більше і швидше утворить нові слова від слова ліс.

 (Ліз, біс, лис, лід, сік).

Вчитель роздає пелюстки і каже: «Ті учні , у кого на вхідному квитку пишна   червона квіточка  уже стали друзями царівни Фонетики, а в кого вона не така пишна ще треба потрудитися.»

ҮІІ. Підбиття підсумків.

- А зараз, діти, скажіть, чи мають  значення звуки і букви у мові?

-Читання і пояснення епіграфа.

 Доповнення  вчителя. Дуже багато значать. Це ж не жарти – розрізняти слово. Якщо переплутаєш хоч один звук , то можна переплутати все на світі.

- Учень читає вірш Д. Білоуса «Кожну літеру ціни»

 Кожну літеру ціни,

Бо немає їй ціни.

 

Ось відома в давнину

Дудочка – сопілка:

Виймеш літеру одну –

І вже буде спілка.

 

Сварка йде така, що ну!-

Перепалка(бійка):

Зміниш літеру одну –

Мирна перепілка.

 

Зміниш літеру одну

У словечку бійка –

І вже – леле – на сосну

Мчить звірятко білка.

Більше прикладів не дам,

 Помізкуй – придумай сам.

ҮІІІ. Домашнє завдання.

 Скласти вірш зі словами  бітон, батон, бутон, бетон, пітон вірш  або виконати вправи 209, 213 , прочитати п.30, вивчити напам’ять алфавіт.

ІХ. Рефлексія.

- Який головний висновок із сьогоднішнього уроку ви зробили?

 - Чи задоволені ви результатами уроку?

 - Що вам найбільше сподобалося на уроці?

Заключне слово вчителя.

 Ну що ж… Всьому в житті свій час.

 Дзвіночок кличе на перерву вас.

 Та хочу щиро побажати

 Вам , любі хлопчики й дівчатка,

 Щоб добрими ви всі зростали,

 Батьків і ближніх поважали,

 Щоб мудрість ви в житті знайшли

 І всі щасливими були.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Матюк Галина
Додано
15 березня 2019
Переглядів
1130
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку