Урок з української мови. Повторення вивченого з теми: «Фонетика. Графіка. Орфоепія.»

Про матеріал
Поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії; розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал; виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до мови.
Перегляд файлу

 

Комунальний заклад "Навчально-виховне об'єднання №33

"Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів, дошкільний навчальний заклад 

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області"

 

План-конспект уроку з української мови

Повторення вивченого з теми: «Фонетика. Графіка. Орфоепія.»

Мета: поглибити, узагальнити, систематизувати, перевірити знання  учнів з фонетики, орфоепії, графіки, орфографії;  розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння систематизувати вивчений матеріал; виховувати старанність у навчанні, пізнавальний інтерес до  мови.

Обладнання: тести, таблиці зі схемою маршруту, роздатковий матеріал, мультимедіа.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (урок –  подорож).

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

1. Емоційне налаштування на урок

Ну-мо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться,
Продзвенів уже дзвінок –
Починаємо урок!

ІІ. Оголошення теми й завдань уроку

Учитель. Підсумковий урок ми проведемо як захоплюючу подорож, де на нас чекатимуть різні перешкоди. А щоб подолати їх, треба добре знати вивчені правила з фонетики, орфоепії, графіки.

Читаємо придорожні гасла: https://docs.google.com/presentation/d/1IsEnJVGQbzQ-Ofeg7Da27uZrM1FUjd_QTwPY-1_eHJ0/edit?usp=drivesdk

Пам’ятай правила! Грамотно пиши! Висловлюйся зв’язно! Будь привітним!

Наша мова надзвичайно прекрасна, і тому ми не маємо права знати її погано.

      І коли ми виконаємо всі запропоновані завдання на станціях, то дістанемось кінцевої зупинки. А що нас чекатиме там, ми і дізнаємось вкінці подорожі.

А як називатимуться наші станції-зупинки, ми дізнаємось з хмаринок, які я вам наразі роздам. На хмаринках будуть написані різні слова, а ви повинні знайти і назвати тільки розділи мовознавства. (вчитель роздає хмаринки зі словами «Фонетика, Графіка, Орфоепія.»)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу

  1. «Питання з бочки»:C:\Users\1\Desktop\Word Art.jpeg
    • Що вивчає фонетика?
    • Чим відрізняються у вимові голосні звуки від приголосних?
    • Що вивчає графіка?
    • Що вивчає орфоепія?
    • Що вивчає орфографія?
    • Скільки букв в українському алфавіті?
    • Назвіть букви, що позначають два звуки?
    • Яка буква не має звуку?
    • Скільки голосних звуків в українській мові?

ІV. Узагальнення і систематизація умінь і навичок

Станція «Фонетика».

   1. Ворота грамотності https://learningapps.org/display?v=ptv8tabht01

А) Подані слова записати фонетичною транскрипцією, визначити кількість букв і звуків.

Яструб, сьомий, дзвінок, щільний

Б) Із поданих слів вибрати і  підкреслити ті слова у яких букви я, ю, є позначають два звуки. https://learningapps.org/3331183

Юний, люд, єнот, синє, армія, сяйво, мільярд, ллє, ряд, ясен, мужнє, в’юн, воїн, юнга, переляк, їду.

  1. Тенета помилок

Відредагувати текст (робота біля дошки)

Пісьня, у будьці, вьються, дощь, село, пшениця, лигенда, бур’як, бур’ян, св’ято, обігти, дений, радісттю, кров’ю, день й ніч, тона, Голандія, голландець, віла, Париж, Атлантида

Станція « Графіка»  Знайти слова, які стоять не в алфавітному порядку:

«Алфавітні хащі»  Робота в групах

  1. Альбом, груша, фарби, олівець, пензель;
  2. Апельсин, вишня, малина, груша, слива;
  3. Буряк, капуста, огірок, перець, помідор;
  4. Фіалка, волошка, кульбаба, пролісок, ромашка;
  5. Йорж, окунь, карась, сом, щука.

Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться.

Нахиліться, розігніться. (Двічі)

Руки вгору піднімайте.

Піднімайте, опускайте. (Двічі)

Дуже добре, всі сідайте.

Болото м’якого знака і Трясовина м’яких приголосних

 Дайте відповідь на питання: Чому м’який знак говорить про себе так?

              Я один в сім’ї такий.

              Кажуть, надто вже м’який,

              Хоч мовчун, та не дивак.

              В слові я не зайвий знак.

А тепер плескайте в долоні, якщо дані слова в давальному відмінку пишуться з м’яким знаком.

Донька, дочка, полька, бджілка, нянька, лялька, сопілка, жінка, футболка, ніченька, зірка, зіронька, ненька, сонце.

Кам’яна перешкода.  https://learningapps.org/3132951

Відгадайте, хто міг це написати на камені.

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

Зразу стану потрібним і я.

                      (Апостроф)

Станція «Орфоепія» Нам необхідно дізнатися, як звати начальника охорони, а потім виконати його накази.

Хто про себе так говорить?

Я всесильний, я могутній,

Хай признаються присутні,

Що в країні Фонетичній

Я на службі довговічній.

Славний радник королеви

У палаці кришталевім.

Словам значення міняю,

Словоформи обираю.

Буде мука чи мука –

Визначить моя рука.

Води є, нема води:

Розберись і розсуди,

Чи важливий я, чи ні

В фонетичній стороні

                                   ( Д. Білоус)

Учитель. Отже, це полковник Наголос і за його наказом ми виконуємо наступне завдання. Об'єднайтеся, будь ласка, в пари і розставимо правильно наголоси.

Алфавіт, випадок, гарячий, фольга, олень, козак, Україна, загадка, дошка, завдання, вірші, одинадцять.

V. Підсумок уроку 

Тестові завдання https://docs.google.com/document/d/1JcNZZIHAicYLt93I2O67nDjzj6jXxP8iNVdqVLIhhPU/edit?usp=drivesdk

1. Знайдіть слово, у якому буква «я» позначає два звуки:

А) гарячий; Б) надвечір’я; В) дозволяти; Г) трясовина; Д) сяйво.

2. Знайдіть слово, у якому всі приголосні сонорні:

А) милий; Б) вічний; В) зірка; Г) слово; Д) країна.

3. У якому слові всі приголосні глухі?

А) інститут; Б) приказка; В) пташка; Г) столиця; Д) осінь.

4. Знайдіть слово, у якому «дж», «дз» позначають два звуки:

А) джентльмен; Б) джерело; В) дзьобати; Г) підзаголовок; Д) бджоляр.

5. Знайдіть слово, у якому всі приголосні дзвінкі:

А) пожежа; Б) зубр; В) будинок; Г) судця; Д) здогад.

6. Знайдіть слово, у якому кількість букв збігається з кількістю звуків:

А) ієрогліф; Б) салют; В) дзвінок; Г) кухоль; Д) останній.

7. Знайдіть слово, яке пишеться з буквою «ґ»:

А) ..атунок; Б) ..алерея; В) ..убернатор; Г) ..оризонт; Д) ..ротеск.

8. Знайдіть слово, у якому наголошується другий склад:

А) грошей; Б) вітчим; В) одинадцять; Г) спина; Д) курятина.

9. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах букви «я», «ю», «є» позначають один звук:

А) юшка, балтієць, ілюзія, ділянка, буряковий; Б) комісія, завдання, яхта, юридичний, валюта; В) бюрократ, вдячність, малюнок, льодяний, калькулятор;
Г) категорія, маєток, пояснювати, ключовий, верхів’я; Д) бюлетень, якісний, кучерявий, флюгер, слюсар.

10. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні сонорні:

А) вілла, рулон, рілля, нора, умовний; Б) козак, море, туманність, ліра, молодий;
В) орден, спросоння, рідний, лінія, мирний; Г) воля, олень, лимон, морква, норма;
Д) лояльний, мовленнєвий, калина, юний, луна.

11. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні глухі:

А) фіалка, океан, життя, блакить, сипати;
Б) каша, чесність, вантаж, нарешті, стілець;
В) шепотіти, хустка, афіша, сушити, тітка;
Г) посуха, пригода, берегти, легенда, іграшка;
Д) тихо, спека, шукати, падати, домівка.

12. Знайдіть рядок, у якому в усіх словах приголосні дзвінкі:

А) губи, ґедзь, діжка; Б) дуб, одужати, гудзик;
В) залоза, грунт, газон; Г) з’їзд, жабо, зуби;
Д) жаба, зебра, журба.

Вчитель:

Орфограма: А я горда дама,

                      Королева Орфограма.

                      Через оцінки щоб не ридати,

                      Вивчіть всі правила, як писати:

                      Можеш форму поміняти,

                      Можеш інше слово взяти,

                      Аби родичем було

                      І тобі допомогло.

VІ. Домашнє завдання

Скласти тестові завдання за вивченими темами.

 

 

 

 


 

 

 

docx
Додано
17 березня 2019
Переглядів
5725
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку