Урок української мови у 5 класі
Тема: Корінь слова. Спільнокореневі слова та форми слова (повторення і поглиблення)
Мета: повторити й поглибити знання учнів про корінь і спільнокореневі слова, сприяти зміцненню навичок їх добору й виділення, вчити розрізняти спільнокореневі слова й форми слова, формувати вміння знаходити корінь слова, добирати спільнокореневі слова; розвивати мислення творчі вміння використання спільнокореневих слів під час створення висловлювань; збагачувати словниковий запас; виховувати любов і шану до рідної країни, самостійність, кмітливість і доброзичливість.
Тип уроку: повторення й поглиблення
Обладнання: проєктор, презентація, дошка, підручники, зошити
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
А ніж земний казковий край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Акровірш М. Чернявського
Хід уроку
І. Організаційний момент
- Урок пройде під яким девізом?
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відпочивати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати..
ІІ. Робота над епіграфом
Складання асоціативного грона до слова Україна
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
«Мозковий штурм»
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Добір спільнокореневих слів до слова Україна
2. Визначення форми слова Україна
3. Опрацювання теоретичного матеріалу в підручнику.
4. Розподілити слова кожної групи у дві колонки: 1) форми того самого
слова; 2) спільнокореневі слова.
Ходиш, ходжу, хідник, ходимо, похід, ходите, хода, ходять; зелений,
зелень, зелено, зеленого, позеленіти, зеленому, зеленим, озеленення, зелених, зеленими; теплота, теплоти, теплотою, тепло, потеплішало, теплоті, тепленько, теплість, утеплювати.
5. Конструювання – дослідження. Переписати. Визначити, чи всі слова у кожній групі мають спільні значення. Визначити корінь, основу й закінчення. З трьома словами скласти речення.
Весна, весняний, веснувати, веснянкуватий; дерево, дерев яний, дерев яніти, дереворіз; квітка, квіткар, квітковий, квіткоїд.
6. Робота над виконанням вправ у підручнику.
7. Творче конструювання: дібрати до кожного варіанта слова з довідки
- префікс + корінь+суфікс+закінчення
- корінь+суфікс+закінчення
- корінь+суфікс+суфікс+закінчення
- корінь+закінчення
Довідка: ліс, зима, батьківщина, пролісок, веснянкуватий, зима.
8. Виконайте завдання в тестовій формі.
1. Форми того самого слова записано у варіанті
А зелень, зелено, зелений
Б вісім, восьми, вісьмома
В мова, мовний, мовити
Г літо, літній, літечко
2. Спільнокореневими є всі слова, ОКРІМ
А льотчик Б летіти В літній Г літати
3. Спільнокореневими є всі слова, ОКРІМ
А лічити Б безліч В перелік Г лікувати
9. Робота в парах. Учні загадують один одному слова - назви предметів, підбирають
спільнокореневі слова й форми слова.
VІ. Підсумок уроку. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал, виконати вправи