КЗ “Тернівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Тернівської міської ради Дніпропетровської області”
Урок української мови в 5 класі
Правила вживання знака м'якшення. Тренувальні вправи
Учитель української
мови та літератури
Железняк Тетяна Іванівна
Тернівка - 2019
ТЕМА. ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ ЗНАКА М'ЯКШЕННЯ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
Мета:
- поглибити й систематизувати знання учнів про вживання знака м’якшення, вчити знаходити у тексті слова із засвоєною орфограмою, виправляти орфографічні помилки;
- розвивати комунікативність, логічність, самостійність, здатність співпрацювати.
- виховувати любов до природи та прищеплювати інтерес до усної народної творчості.
Очікувані результати: учні правильно пишуть слова зі знаком м’якшення , обґрунтовують вивчену орфограму
Обладнання: інтерактивна дошка, дидактичний матеріал, таблиця, картки,
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок (розвитку мовленнєвої компетенції)
ФОРМА УРОКУ : лінгвістичний експрес
Люби природу не як символ
Душі своєї,
Люби природу не для себе,
Люби для неї.
Максим Рильський
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ЕМОЦІЙНА ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ
Ось дзвінок нам дав сигнал, –
Працювати час настав.
То ж і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
- Добрий день, шановні п’ятикласники! Сьогодні не забудьте взяти на урок гарний настрій, а допоможе нам в цьому посмішка, тому подивіться на свого сусіда та посміхніться! Ось так, молодці! Розпочинаємо роботу.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Я один в сім’ї такий ,
Кажуть , надто вже м’який
Хоч мовчун ,а не дивак ,
В слові я – не зайвий знак . (М’якшення знак ).
2. Вправа «Очікування»
Я очікую…
Я намагатимуся…
Я хочу…
Епіграфом до нашого уроку є слова українського поета Максима Рильського. Тож сьогодні ми з вами помилуємося неповторними, унікальними куточками нашої планети та поговоримо про необхідність збереження природи.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ
Повідомлення учителем теми, мети, ознайомлення з особливостями проведення уроку (Лінгвістичний експрес)
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
З синіми морями, за дрімучими лісами була країна Філологія. Великий порядок, дружба і взаємодопомога панували в ній. Аж ось трапилась несподівана подія: зник Знак М’якшення, тихий, непомітний.
Спершу жителі області Алфавітів навіть не звернули уваги на це, адже Знак М’якшення ніякого звука не позначав.
Але швидко звістка про зникнення букви облетіла всю країну. Перелякалися окремі слова, бо вони втрачали своє значення без неї. Потім всі гуртом кинулися на пошуки. Особливо Д, Т, З, С, Ц, Л, Н стурбувалися не на жарт.
Діти, допоможемо буквам у пошуку цього знака? А щоб швидше знайти його, послухаймо, які ж особливості він має та повторимо правила вживання Знака М’якшення.
Знайте:буква ця німа,
В неї голосу нема.
Загадковий хитрий знак –
Не читається ніяк!
І сам не вимовляється,
Хоч часто зустрічається.
А потрапивши до слова,
Він пом’якшує вимову.
Може слово геть змінити!
Отже, треба з ним дружити.
Хочеш приклад? То дивись:
Рис, а знак допишем – рись!
Все це знак м’який зробив!
З каші звіра утворив!
Знайте: буква ця німа,
Лиш коли стоїть сама.
Поруч з приголосним стане –
Звук м’яким одразу стане.
Отже, їдемо шукати знак м’якшення
І СТАНЦІЯ «ТЕОРЕТИЧНА»
Правило-вірш
Діти, правила вивчайте
Й назавжди запам’ятайте.
Перше правило таке –
Для розумників легке:
Букви треба пам’ятати,
Після них знак м’якшення писати.
Д,Т,З,С,Ц,Л,Н- треба пояснення?
Після них пишемо знак м’якшення.
На човні він випливає.
Друге правило вчимо –
Від дієслова йде воно.
Пишається, вмивається-
В словах на - ться вживається.
Ще запам’ятаймо:
Якщо лялька, то ляльчин,
А Наталка, то Наталчин.
І сільський, і морський,
І козацький. Не забудь про знак м’якшення.
Після л його вживати необхідно,
Орфограму цю у слові пальці видно.
Та не дружить знак з губними
І шиплячими такими.
Після р його не став ніколи,
Бо не пустить він тебе до школи.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
ІІ СТАНЦІЯ «ТРЕНУВАЛЬНА»
І варіант
Закресліть «четверте зайве». Свій вибір обґрунтуйте.
ІІ варіант
Закресліть «четверте зайве». Свій вибір обґрунтуйте.
Запишіть слова в дві колонки : в першу зі знаком м’якшення , у другу – без знака м’якшення
Із перших літер кожного слова складіть вислів та запишіть його.
Пал..ма, звір.., ловит..ся, економіч..ний, англійс..кий, мен..ший, нен..чин, любиш.., емал.., т..мяний, ялин..ці, апел..син.
пальма звір
ловиться економічний
англійський менший
неньчин любиш
емаль ялинці
тьмяний
апельсин
Ключ: Планета Земля –наш рідний дім.
Отже, треба берегти нашу планету, охороняти природу.
Музична хвилинка-релакс
3.ГРА « Відгадай загадку”
Відгадайте загадки, поясніть правопис слів зі знаком м’якшення.
Жовтенька голівонька,
Біленька хустинонька,
Що я за квітонька?
(Ромашка)
Стоїть при дорозі на одній нозі,
Хто її зрушить — плакати мусить
(Кропива)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду
(Калина)
На квітник погляньте, діти,
Там козак стоїть між квітів.
Весь червоний – гордий пан.
Не козак це, а ...
(Тюльпан)
Фіолетові фіранки
У світлиці та на ґанку.
Фіолетові малята
Весну люблять зустрічати.
(Фіалки)
4.ГРА «Промінчик»
Підібрати слова, які закінчуються знаком м’якшення
Фізкультхвилинка
5. «Я- редактор»
Знайдіть слова з помилками, запишіть їх правильно
Березень
Хочь на річьках льоди кололись, -
Зема трусила ще сніги,
то лютий з березнем боролис,
наче вороги.
Зима ще злится, бідолаха,
А вже висна бере своє,
І березень бурулки з даху,
Немов цукерочьки , жує.
(М. Лисич)
Березень
Хоч на річках льоди кололись, -
Зима трусила ще сніги,
то лютий з березнем боролись,
наче вороги.
Зима ще злиться, бідолаха,
А вже весна бере своє,
І березень бурульки з даху,
Немов цукерочки , жує.
(М. Лисич)
ІІІ. СТАНЦІЯ «САМОСТІЙНА»
Тестові завдання
1.Знайти дієслово, в якому пишеться знак м’якшення :
а) смієш…ся; б) будуєт…ся; в) хитаєш…ся; г) дивиш…ся.
2. Знайти дієслово, в якому знак м’якшення не пишеться:
а) мовчит..; в) спит..;
б) сидиш..; г) носит…
3. Знайти слово, в якому знак м’якшення в кінці слова не ставиться:
а) велетен…; в) календар…;
б) кін…; г) молод…
4. Знайти слово, в якому знак м’якшення стоїть перед суфіксом –ськ:
а) кін…ський; в) рибал…ський;
б) велетен…ський; г) громадян…ський.
5. Знайти слово зі знаком м’якшення:
а) рибал…ці; б) гіл…ці; в) дівчинон…ці; г) фіал…ці.
6. Знайти слово виняток:
а) їдальня; б) тьмяний; в) льодовик; г) пальці.
ІV. СТАНЦІЯ «ДОМАШНЯ»
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти 5-6 речень про весняну природу, використати слова зі знаком м’якшення.
V. СТАНЦІЯ «ПІДСУМКОВА»
Продовжи речення.
Ми повторили…
Я зрозумів..
У мене був… настрій
Природу треба берегти, тому що…
І варіант
Підкресліть «четверте зайве». Свій вибір обґрунтуйте.
1. Ін..ший, буд..те, вишен..ці, ґедз.. .
2. Сер..йозно, індійс..кий, заход..те, павіл..йон.
3. Смієт..ся, борот..ба, ател..є, Уман..щина
4. Гон..щик, камін..чик, біл..ше, Натал..чин
ІІ варіант
Підкресліть «четверте зайве». Свій вибір обґрунтуйте.
2.ДИКТАНТ ІЗ ТАЄМНИЦЕЮ (АКРОДИКТАНТ)
Запишіть слова в дві колонки : в першу зі знаком м’якшення , у другу – без знака м’якшення. Із перших літер кожного слова складіть вислів та запишіть його.
Пал..ма, звір.., ловит..ся, економіч..ний, англійс..кий, мен..ший, нен..чин, любиш.., емал.., т..мяний, ялин..ці, апел..син.
3.ВПРАВА «Я- РЕДАКТОР»
Знайдіть слова з помилками, запишіть їх правильно
Березень
Хочь на річьках льоди кололись, -
Зема трусила ще сніги,
то лютий з березнем боролис,
наче вороги.
Зима ще злится, бідолаха,
А вже висна бере своє,
І березень бурулки з даху,
Немов цукерочьки , жує.
(М. Лисич)
Тестові завдання
1.Знайти дієслово, в якому пишеться знак м’якшення :
а) смієш…ся; б) будуєт…ся; в) хитаєш…ся; г) дивиш…ся.
2. Знайти дієслово, в якому знак м’якшення не пишеться:
а) мовчит..; в) спит..;
б) сидиш..; г) носит…
3. Знайти слово, в якому знак м’якшення в кінці слова не ставиться:
а) велетен…; в) календар…;
б) кін…; г) молод…
4. Знайти слово, в якому знак м’якшення стоїть перед суфіксом –ськ:
а) кін…ський; в) рибал…ський;
б) велетен…ський; г) громадян…ський.
5. Знайти слово зі знаком м’якшення:
а) рибал…ці; б) гіл…ці; в) дівчинон…ці; г) фіал…ці.
6. Знайти слово виняток:
а) їдальня; б) тьмяний; в) льодовик; г) пальці.
Тестові завдання
1.Знайти дієслово, в якому пишеться знак м’якшення :
а) смієш…ся; б) будуєт…ся; в) хитаєш…ся; г) дивиш…ся.
2. Знайти дієслово, в якому знак м’якшення не пишеться:
а) мовчит..; в) спит..;
б) сидиш..; г) носит…
3. Знайти слово, в якому знак м’якшення в кінці слова не ставиться:
а) велетен…; в) календар…;
б) кін…; г) молод…
4. Знайти слово, в якому знак м’якшення стоїть перед суфіксом –ськ:
а) кін…ський; в) рибал…ський;
б) велетен…ський; г) громадян…ський.
5. Знайти слово зі знаком м’якшення:
а) рибал…ці; б) гіл…ці; в) дівчинон…ці; г) фіал…ці.
6. Знайти слово виняток:
а) їдальня; б) тьмяний; в) льодовик; г) пальці.