Мета: поглибити знання семикласників про способи творення й особливості правопису дієслів умовного способу;
- формувати уміння правильно визначати спосіб дієслова, розрізняти й доречно використовувати в мовленні дієслова умовного способу;
- удосконалювати культуру усного і писемного мовлення;
- формувати комунікативну, здоров'язберігаючу, соціальну, пізнавальну компетенції;
-формувати навички кооперативного та програмованого навчання
- за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття поваги, гордості за досягнення наших співвітчизників.
Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок.
Урок №2
Тема: Дієслово. Умовний спосіб дієслів. Творення дієслів умовного способу.
Мета: поглибити знання семикласників про способи творення й особливості правопису дієслів умовного способу;
- формувати уміння правильно визначати спосіб дієслова, розрізняти й доречно використовувати в мовленні дієслова умовного способу;
- удосконалювати культуру усного і писемного мовлення;
- формувати комунікативну, здоров’язберігаючу, соціальну, пізнавальну компетенції;
-формувати навички кооперативного та програмованого навчання
- за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття поваги, гордості за досягнення наших співвітчизників.
Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок-лінгвістичне дослідження
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання ( кращі учнівські твори )
2. Індивідуальна робота за картками.
3. Синтаксична п’ятихвилинка.
Прочитати вислови усної народної творчості. Прокоментувати їх зміст. З’ясувати, яку синтаксичну роль виконують дієслова, визначити спосіб дієслів.
Без діла сиділа – чуть не одубіла. Багато спав – мало жив. Батько просить поорати – гості просять танцювати. Лінуєшся та гуляєш – достатку не маєш.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
1. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з комп’ютерним текстом про творчість української художниці Марії Приймаченко.
Завдання. 1. Прочитайте текст. Сформулюйте основну думку тексту.
2. Знайдіть у тексті дієслова умовного способу ( самоперевірка).
3. Зверніть увагу на написання дієслів умовного способу. Спробуйте сформулювати висновок вашого дослідження.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з таблицею «Творення дієслів умовного способу»(ІКТ).
2. Робота з підручником.
§10 ( опрацювання теоретичного матеріалу).
3. Вибіркова робота.
З-поміж дієслів, запропонованих учителем на картках, обрати дієслова умовного способу. Аргументувати відповідь, записати ці дієслова.
V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи. Кооперативне навчання.
Учні діляться на 2 групи.
І група ІІ група
1. Дослідження – відновлення
Списати уривки з віршованих творів, розкриваючи дужки. Виділити закінчення дієслів умовного способу. Визначити рід, число дієслів умовного способу. З’ясувати особливості вживання частки б(би).
Заздрю я бджолі найбільше в світі. Якби я втратив очі, Україно,
Коли б (би) так навчився працювати - То міг (б,би) жить, не бачачи ланів,
Скільки міг (б,би) правди назбирати Поліських плес, подільських ясенів,
У життя, Дніпра, що стелить хвилі, наче сіно.
На буйнім його цвіті. У глибині моїх темнот і спів
П. Воронько Твоя лунала (б,би) мова солов’їна;
Той світ, що ти дала мені у вік,
Від сяйва слова знову (б,би) заяснів.
Д. Павличко
Звіт груп.
2. Виконання комп’ютерних вправ.
Утворіть усі можливі форми Причитайте текст. Визначте
умовного способу від поданих правопис слів поданих через
дієслів. скісну риску, зніміть її.
Звітування груп про роботу.
3. Хвилинка мудрого слова.
Лінощі – це звичка відпочивати раніше , ніж людина втомилася.
Ж. Ренар
Хвороб – безліч, а здоров’я – одне.
4.Творча робота.
Складіть і запишіть твір ( 7 – 10 речень) на тему :«Якби не заняття спортом…»,використовуйте дієслова, подані в довідці, в умовному способі.
Довідка: хворів, страждали, намагалися. Бігла, стрибав, допомогло, поліпшила, вилікували, плавав, рухатися, змагалися, піднімав, робив, полегшило, добився.
Презентація продукту ( твір- есе).
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Займи позицію»
1. Якому способові властиві не всі особові форми?
2. У формі якого способу і часу дієслова не змінюються за особами?
3. Як утворюються дієслова умовного способу?
2. Комп’ютерні тести.
3. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання. §10 с. 49, вправа 84, комп’ютерна вправа 4 (на вибір учнів).