Тема: Звуки , букви. Алфавіт.
Мета: Повторити знання учнів про звуки і букви, поглибити знання про
звуковий склад слова, сформувати уявлення про роль звуків у
розпізнаванні лексичного значення слів, розвивати фонематичний слух,
розвивати творчі здібності учнів, виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: індивідуальна карточка « Алфавіт», зразок букви Аа , картки для
групової роботи, диференційовані картки, слова для гри « Жива азбука»,
гри « Знайди пеньок».
Хід уроку.
І Організація класу.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
Ми закінчили вивчати тему « Споріднені слова». Сьогодні переходимо до вивчення нової теми.
ІІІ Актуалізація опорних знань.
Закрийте очі. Що ви почули ? ( Шарудіння паперу, стук об скло ). Все це є звуки, вони звучать по – різному, але ми їх впізнаємо на слух. Зараз я говорю і ви також чуєте звуки. Це звуки мовлення.
Який звук найчастіше вживається?
Ходить квочка коло кілочка , водить діток коло квіток. Ми зараз з вами полинемо в царство звуків. Мешканців цього царства ніхто ніколи не міг побачити . Чому? Керуючим у цьому царстві був Голос. Чому?
Щоб жити у злагоді букви створили порядок букв, який назвали…(Алфавітом)
Кожна буква має свою назву ( Повторення алфавіту)
ІV Мотивація навчальної діяльності і повідомлення теми.
V Формування умінь і навичок учнів.
1. Давайте повернемось в царство звуків і букв. Царем обрали звук А , а царицею букву А. В алфавіті вона займає почесне , перше місце. Букви бувають великі і малі.
На хвилинку каліграфії запишемо царицю букв А а . Як по–іншому можна назвати алфавіт? ( Абетка , азбука). Алфавіт ( від назви перших двох букв грецького алфавіту – альфа і віта), абетка ( від назви перших двох букв українського алфавіту – а і бе), азбука ( від назви перших двох букв старослов’янського алфавіту – аз і буки).
2. Робота в парах гра « Звук – буква ».
3. Виконання вправи 77 ( колективно)
Кора – нора.
Це метаграми – це загадки, де заміна однієї з букв змінює значення слова.
4. Робота в групах.
З « и » люблю у морі плисти. ( кіт – кит)
2) З « м » у полі я росту;
З « р » на мулі я живу. ( мак – рак )
3) Читаєш з « г » - на неї птах сідає ;
Змінити « г на б » - звірятком стрибає.
4) З « в » серед птахів літає;
З « к » король на голову вдягає. ( ворона – корона )
5. Диференційоване виконання
1) Вправа 78.
Клинок – лезо , шабля, кинджал.
2) Записати слова парами, які відрізняються одним звуком. ( самоконтроль)
Коса, майка, гора, лис / роса, пора, ліс, гайка.
6. Завдання за вибором.
1.Записати назви птахів , в яких є буква л.
2. Виконання вправи 81.
3. Записати ланцюжок слів, щоб остання буква була першою наступного
слова.
7. Робота в групах « Жива азбука ».
Скласти слова, використовуючи букви слів : тракторист, ластівка, абрикос,
директор.
VІ Підсумок уроку - учіння , роботи учнів.
Повторити алфавіт.
VІІ Домашнє завдання
Вправа 83 ( ст.. 38 В -1 ) – дид. матеріал.
Гра « Будь уважним»
Коса руки
коса руки
коза роки
коса руки