Метою даного уроку є вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття «число іменників», «однина», «множина»;формувати вміння змінювати іменники за числами; визначати рід іменників; продовжувати знайомити учнів із творчістю Т.Г.Шевченка; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати мовні явища; виховувати інтерес до вивчення української мови, повагу один до одного.
Тема. Змінювання іменників за числами (однина і множина). 3 клас.
Мета: вчити учнів розуміти і використовувати в мовленні поняття «число іменників», «однина», «множина»;формувати вміння змінювати іменники за числами; визначати рід іменників; продовжувати знайомити учнів із творчістю Т.Г.Шевченка; розвивати вміння аналізувати та узагальнювати мовні явища; виховувати інтерес до вивчення української мови, повагу один до одного.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація, картки для індивідуальної та групової роботи, малюнок гілочки вишні, квіти вишні, сигнальні картки - одн., мн.
Хід уроку
Організаційна частина.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Девіз нашого уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати. (Запис дати в зошиті).
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Мозковий штурм по темі «Іменник».
2. Індивідуальна робота (3 – 4 учнів)
Картка № 1
1. Запиши слова, визнач рід іменників.
Дятел, сонце, ділянка, дерево, щілина, дзьоб.
2. Спиши речення. Підкресли головні члени речення.
Білі берізки одягають навесні золотисті сережки.
Картка № 2
1. Запиши слова, визнач рід іменників.
Пшениця, хліб, білченя, зернятко, хвилина, пісок.
2. Спиши речення. Підкресли головні члени речення.
Міцні дубки радісно простягають своє гілля до сонця.
3. Словниковий диктант
І варіант виписує іменники назви істот.
ІІ варіант виписує іменники назви неістот.
Турист, шелест, емблема, Андрій, вікно, частина, романтик, екзамен, нафта, актор, слоненя, Кременець, озеро.
- Визначте рід даних іменників.
Хто? Що?
Турист( ч.р.) Шелест (ч.р.)
Андрій (ч.р.) Емблема (ж.р.)
Русалка (ж.р.) Вікно (с.р.)
Актор (ч.р.) Частина (ж.р)
Слоненя (с.р. ) Екзамен (ч.р.)
Нафта(ж.р.)
Озеро (с.р.)
Кременець (ч.р.)
Тт
Та ат ти ит тя ут тм
Тарас Григорович Шевченко — геній українського народу.
- Скажіть, з ким асоціюється у вас прізвище Шевченко.
III. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку - це змінювання іменників за числами. Завдання уроку: ми ознайомимося із поняттями однина і множина, навчимося визначати число іменників. Будемо розвивати мовлення, увагу; виховувати у собі любов до рідного слова, до творчості Тараса Шевченка.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1.Малюнковий диктант.
Книга, свічка, олівець, верба, козак, хустина.
- Скільки предметів означають іменники, які ви записали? (Один).
- А як би ці слова означали два і більше предметів , то якби ви сказали?
Відповіді дітей.
2. Розбір слів за будовою.
І Варіант II Варіант
КНИЖКА, ВЕРБА. ХМАРА, ДОЛЕНЬКА.
3.Робота з підручником.
а)Вправа 57 (усно).
б) Вправа 58 (вибіркове списування з творчіш завданням).
Лугах - луг, трав - трава, вербами - верба, світанки - світанок, дні день, вечори - вечір, щуки - щука, окуні - окунь, соми-дідугани - сом-дідуган.
в) Вивчення правила. С.27
V. Фізкультхвилинка.
VI. Узагальнення та систематизація знань.
1. Робота в групах.
№ 1 Прочитайте поезію Т.Г.Шевченка. Знайдіть та підкресліть іменники, які вжиті в множині.
№2 Прочитайте поезію Т.Г.Шевченка. Знайдіть та підкресліть іменники, які вжиті в однині.
№3
Прочитайте поезію Т.Г.Шевченка . Знайдіть та підкресліть іменники.
2. Підібрати до слів антоніми.
VII. Підсумок уроку.
1. Гра «Мовчанка».
Називаємо іменники, а учні визначають число(використання сигнальних карток).
Лихо, думи, дівчина, серце, черниці, поле, півні, колисці, оченята.
2. Прийом «Незакінчене речення».
Сьогодні на уроці ми вивчали ….
Мені найбільше запам’яталося …
Я пам’ятаю вірш Тараса Шевченка …
Д/з с.27 правило, Вправа 60
Враження від уроку. Гілочка вишні.
1