Тема уроку: Ульф Старк «Чи вмієш ти свистати, Юганно?». Проблеми самотності (дітей і дорослих), ставлення до людей похилого віку у творі.
Мета : ознайомити учнів з відомостями життя і творчості Ульфа Старка, поглибити знання про повість, її ознаки; дослідити проблеми твору, вчити давати оцінку людським вчинкам;
розвивати усне зв´язне мовлення, навички стислого переказу, аналізу твору, аргументовно висловлювати особисте ставлення до проблем, що порушено у творі;
виховувати почуття поваги до людей похилого віку, повагу до людських почуттів.
Обладнання: підручник О. М. Ніколенко 6 клас «Зарубіжна література», презентація, ноутбук, телевізор, фрагменти фільму режисера Румле Хаммериха,1994р., картки «паспорт твору».
Тип уроку: засвоєня нових знань.
Перебіг уроку
І.Організаційний момент
Слово вчителя. – Доброго ранку! Нехай сьогоднішній урок допоможе нам зрозуміти дуже важливі речі для кожної людини і надихне на добрі справи.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя.- Ви прочитали повість шведського письменника Ульфа Старка «Чи вмієш ти свистати, Юганно?», в якій розповідається про різні покоління людей – дітей та дорослих. Письменник хотів нам донести, що найважчий стан, який переживає кожна людина - це стан самотності. Тому сьогодні ми про це і поговоримо, спробуємо розібратися, чи можна позбавитися самотності, і що для цього потрібно зробити.
• Ознайомлення з відомостями про життя і творчість Ульфа Старка (перегляд презентації)
• - За малюнками відновіть сюжетний ланцюжок повісті «Чи вмієш ти свистати, Юганно?»
( учні шукають у тексті речення, які відповідають малюнку і читають їх)
• Вправа «Асоціативний кущ». - Подумайте, які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «самотність»? (запис слів на дошці)
(Можливі варіанти слів: безпорадність, сум, непотрібність, одинокість, ізоляція)
Слово вчителя. -Вірно, самотні люди завжди безпорадні і часто нікому не потрібні. А чим же схожі між собою Берра та дідусь Нільс?
(Можливі відповіді учнів.- Вони почуваються самотніми і це відчуття їх зближує. У Берри немає дідуся, а у дідуся немає дружини.)
• Перегляд фрагмента фільму режисера Румле Хаммериха «Чи вмієш ти свистати, Юганно? (дідусь із хлопчиками заліз на вишню)
Слово вчителя. -Скажіть, що відчував дідусь Нільс, коли сидів на вишні поряд з дітьми?
(Відповіді учнів. – Дідусь пригадав дитинство й відчував себе дитиною, а це так приємно.)
Слово вчителя.- Дідусь Нільс почувався щасливим. Він знайшов внука. Для нього діти влаштували день народження. І це відчуття бути комусь потрібним спонукало дідуся до добрих справ. Яких саме?
(Відповіді учнів.- Він навчив Берру свистати, зробив хлопцям повітряного змія, вчив помічати красу навколо себе)
• Фізкультхвилинка.
• Творче завдання. – Розкажіть від імені одного з героїв твору, що ви відчували і про що думали, коли: вперше зайшли до кімнати самотнього дідуся; сиділи на вишні і смакували ягодами; гуляли парком.
• Вправа «Доповни речення». – Доповніть речення одним словом.
«Знайомство хлопчиків і дідуся наповнило їхні душі …» (можливі відповіді – любов´ю, радістю, вдячністю, добром)
• - Доведіть, що твір «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» - це повість. (Можливі відповіді – розповідається про життя кількох героїв протягом тривалого й важливого подіями часу)
• Робота в парах (заповнення «паспорту» твору)
ІІІ. Підсумок. Рефлексія
• Вправа «Передай далі». (Учень/учениця ставить запитання за змістом твору іншому, той має відповісти й поставити запитання наступному і т. д.)
• Підсумкова бесіда
- Що потрібно людині у житті, щоб не бути самотньою?
- Як можна допомогти самотнім літнім людям?
- Чи любите проводити свій час з дідусем(бабусею) і як саме?
Домашнє завдання
Написати міні-твір «Які добрі справи діти можуть робити для людей похилого віку», або «Я і мій(моя) дідусь(бабуся)».
1