Тема: Роберт Шеклі "Запах думок". Духовне та фізичне випробування Кліві
Мета:
Тип уроку: Комбінований
Обладнання: Текст оповідання Роберта Шеклі "Запах думок", портрет письменника, міні-виставка творчості (у вигляді ілюстрацій), ілюстрації до твору, мультимедійна презентація, роздаткові матеріали.
Епіграф: «Думка - це єдина зброя, яку не відібрати навіть у найтемнішій безвиході»,«Сила людини в її розумі»Роберт Шеклі
Хід уроку:
І. Організаційний момент (2 хвилини)
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності (3 хвилини)
ІІІ. Актуалізація опорних знань (5 хвилин)
1.Літературна розминка. Вікторина (https://wordwall.net/uk/embed/7667535060824295a8b445498b3c04ae?themeId=1&templateId=5&fontStackId=0 )
2.КРОСЕНС . Робота з підручником. (Знайти відповідний текст у підручнику до малюнка).
IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу (20 хвилин)
1.Слово вчителя. Проблемне питання.
Які випробування були складнішими – фізичні чи духовні?
2. ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА. Робота в групах
1 ГРУПА .
Складіть перелік істот, які нападали на Кліві, та опишіть, як він перемагав конкретно кожну.
2 ГРУПА.
Записати фізичні випробування Кліві. 3 ГРУПА.
Записати духовні випробування Кліві.
3. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ТВОРЧОГО ЗАВДАННЯ
ПІДСУМОК ДОСЛІДНИЦЬКОЇ РОБОТИ
1. 1. Які ж випробування були складнішими – фізичні чи духовні?
2. Якби Кліві занепав духом, перестав боротися за своє життя і просто віддався страху, що з ним сталося б?
Отже, Кліві боровся з цією планетою за її правилами і переміг.
«Хіба людина - не цар природи, вона ж бо, як ніхто, здатна пристосуватися, будь-кого переважити інтелектом!»(с.251, 4 абзац)
4. РУХАНКА.
Діти, хто вже з вас втомився?
Неуважним хто зробився? (підіймають руки)
Щоб хоч трохи відпочити,
Треба руханку зробити. (встали з-за парти)
Руки вгору, руки вниз,
Знову вгору потяглись!
Руки склали, як вітряк,
і похитаємося так. (хитаються вліво та право з піднятими догори руками)
Раз — присіли, другий — встали.
Як зайці, ми пострибали.
А тепер , мерщій, сідаймо
Й до навчання приступаймо.
5. ХМАРА СЛІВ. ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ
V. Закріплення вивченого матеріалу (10 хвилин)
Завдання:
Тло вправи поділене на 2 групи. 1-ша група - позитивні думки, які допомагають зберегти самоконтроль, а 2-га група - негативні думки, які поглиблюють стрес
https://learningapps.org/18624156
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія (3 хвилини)
1.Філософська хвилина
Який із висловів, на вашу думку, найкраще розкриває ідейний зміст твору?
Змінюють не стільки речі, скільки наш погляд на них.
Висловлена думка чи ні, а вона вже існує і має свою владу.
Найкращий спосіб позбутися проблеми - вирішити її.
Найбільша перемога – над самим собою.
Уяви собі, хто ти, – і таким тебе побачать оточуючі.
2.
VII. Оцінювання навчальних досягнень учнів (залежно від активності на уроці та виконаних завдань). Самооцінювання у вигляді фразеологізмів за допомогою карток.
VIIІ. Домашнє завдання (1 хвилина)
Виконати одне із завдань:
1. Скласти рецепт успіху у нестандартній ситуації.
2. Створіть оповідання або комікс про ваші пригоди на іншій планеті.
Додаток 1.
Кроссенс (від англ. cross – перехрестя, sens – смисл, тож кросенс – перехрестя значень, понять) – це візуальний асоціативний ланцюжок, який складається 9 зображень, кожен з яких пов'язаний з попереднім і наступним зображенням, що в результаті з різних сторін розкриває певне поняття, явище або факт.
Кроссенс
1. — Пального не залишилося, — повідомив він (Кліві). — ... Я сідаю на першу ж кисневу планету, яка трапиться.
2. Поштоліт-243 вплив у атмосферу… і він каменем упав на землю. Кліві з останніх сил намагався не втратити свідомість, хоча йому здавалося, що всі кістки його тіла поламані. … Коли Кліві прийшов до тями, з’ясувалося, що він лежить на схилі невеликого пагорба, обличчям у високій траві.
3. З’явився інший звір, що розмірами й формою тіла нагадував великого вовка, але також зеленого кольору. Паралельна еволюція? Вона не змінює загального стану речей, вирішив Кліві. У цього звіра теж не було ані очей, ані вух. Натомість були могутні ікла.
4. Зараз головна проблема — це барс.
5. Кліві пішов далі. Іншим разом він зіткнувся віч-на-віч з чотирма сліпими вовками.
6. З винахідливістю, породженою розпачем, Кліві прикинувся двометровим кущем. Загалом він поняття не мав, про що думають кущі, але старався з усіх сил.
7. Смолоскип! Кліві одразу зрозумів, що вихід знайдено. Він дихнув вогнем пантері в морду, і та, жалібно скимлячи, позадкувала. Кліві почав поширювати вогонь на всі боки, підпалюючи суху траву й кущі. Пантера й вовки дременули геть.
8. Кліві ще не усвідомлював, що відтепер став справжнім телепатом. Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього.
9. Думка – результат процесу мислення. Автор оповідання матеріалізує думку, звертаючи увагу читача на її силу. «Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи? Те саме й тут».
Додаток 2.
|
|
|
Складіть перелік істот, які нападали на Кліві, та опишіть, як він перемагав конкретно кожну. |
|
|
Істоти Перетворення |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|