Урок. (урок-подорож) " Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"

Про матеріал
Дана розробка може бути використана вчителями української мови при підготовці до уроку. української мови за темою " Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.. (урок- подорож) "
Перегляд файлу

Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменники назви істот і неістот ( повторення ). Іменники загальні і власні. (Урок –подорож).

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, його граматичні ознаки, поділ за значенням, синтаксичну роль; збагачувати словниковий запас учнів; вчити розрізняти іменники назви істот і неістот, власні та загальні; розвивати усне й писемне мовлення, виховувати зацікавленість до рідної мови

Очікувані результати: учні знаходять іменники в реченнях; правильно визначають морфологічні ознаки іменника, належність його до певної відміни.

Обладнання: підручник, таблиця «Іменник як частина мови», дидактичний матеріал, презентація уроку.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

                                                                      За рідний край життя віддай

                                                                         Народна мудрість                                                                                                    

Хід уроку

  1. Організація класу.

Учитель: День добрий, друзі,

                Ще один урок

                До вас прийшов за розкладом сьогодні.

                Отож озброймось книгою й пером,

                Щоб упірнуть у мовну нам безодню

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Учитель: відгадайте загадку.

Ця частина мови справу знає

Всі предмети називає

І великі, і не дуже,

Все,що хочеш, любий друже.

 

І людину, і тварину, і маленьку їх дитину,

Всяку птицю іменує –

Імен йому не бракує.

Ліси, гори і долини,

Ріки, моря, океани,

Безкінечні земні далі,

Нагороди і медалі.

Всім дає він імена

Що за частина мови в нас така?

Відгадали? Правильно, це іменник! Ви знаєте, що найбільше в українській мові іменників.

Отже записали тему уроку.

Слайд №1

Урок в нас буде незвичайний – урок – подорож .

  1. Учитель: Сьогодні, як ніколи, ми повинні відновлювати нашу історичну пам’ять, національну гідність й гордість за Україну, пам’ятати,  якими зусиллями доводилося українцям виборювати своє право на щасливе життя.

– А що ви знаєте про козаків? Запорізьку Січ?

  1. Практичне завдання.

Слайд №2

  • Скажіть, за чим змінюються іменники?(відмінками, числами)
  • На які роди поділяються іменники? (чоловічий, жіночий, середній, спільний)
  • Скільки відмін має іменник? (4)

 

  1. Робота в групах.

Записати слова, які позначають певні назви

1 група: назви міст України

2 група: назви українських музичних інструментів

3 група: назви старовинної української зброї

4 група: прізвища гетьманів України.

  • Скажіть, на які групи діляться іменники?( істоти – неістоти, власні – загальні)

Погляньте на картинки до написаних вами іменників: слайд№3,4,5

 

  1. Розглянути таблицю «Іменник як частина мови»

Висновок:

  • Іменник – це самостійна змінна частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що?
  • - іменник має певний рід та відміну
  • Іменник змінюється за відмінками та числами
  •  Поділяються на групи: істоти – неістоти, власні – загальні, конкретні – абстрактні.
  1. Подорож стародавньою Україною.
  1. Слайд№

Прочитайте слова із народної пісні про Івана Сірка.

  • Що ви знаєте про легендарного козака?
  • Чим прославився наш земляк?
  • Які риси характеру були притаманні І. Сірку?
  • Чим вас вразив цей козак?
  1. Робота в парах «Спіймай помилку»

Слайд №


 

Перевірка : Слайд №

  1.  А зараз перенесемося до Запорізької Січі

Слайд №

C:\Documents and Settings\Рома\Рабочий стол\Новая папка\383834409.jpg

 

  • Що ви бачите на фотографії?
  • Опишіть свої враження від Запорізької Січі.

Зараз ми виконаємо розподільний диктант із зашифрованою приказкою. 1 стовпчик – власні назви, 2 – загальні. Якщо правильно напишете слова, то із перших літер прочитаєте українську приказку.

Дніпро, Еверест, турок, аїр, мед, Київ, ікона, спис, Орлик, литаври, арбалет, Запоріжжя, Анна, воїн, антихрист, Карпати.

Відповідь: де козак, там і слава.

  • Як ви розумієте цю приказку?
  1. Пошукова робота .

Знайти у реченнях іменники і визначити їх синтаксичну роль.

  • На Україні виникло і розвинулося козацтво.
  • Запорізьку Січ заснував отаман Іван Лутай.
  • Іван Сірко – гроза турків і татар.

Висновок:  іменники найчастіше в реченні виступають підметом, додатком, обставиною.

  1. Творча робота .

Українські козаки в годину війни були воїнами, а в мирний час уміли гарно відпочивати: співати, танцювати, писати листи ворогам.  Один епізод відпочинку зобразив Іван Рєпін на картині « Козаки пишуть листа турецькому султану» .

Слайд №

C:\Documents and Settings\Рома\Рабочий стол\Новая папка\zaporozhtsy-pishut-pismo-1.jpg

 

Слово вчителя:

  • Що ви бачите на репродукції картини І.Рєпіна?
  • За яким заняттям зображені козаки?
  • Чи весело їм писати листа турецькому султану?

Зараз кожен із вас буде виконувати різнорівневі завдання:

На 10-12 балів – скласти лист турецькому султану.

На 7-9 балів – описати зовнішність козаків.

На 4-6 балів  - одне речення про козаків.

 

Перевірка учнівської творчості.

  1.  
docx
Додано
17 квітня 2019
Переглядів
1363
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку