Урок української мови для 10 класу (І курс) на тему:
УТВЕРДЖЕННЯ ЛЕКСИЧНОЇ НОРМИ В СЛОВНИКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (повторення й узагальнення)
Мета:
- узагальнити й систематизувати знання з розділу «Лексикографія. Лексична норма»
- формувати загально навчальні вміння: культуру мовлення, чіткість і точність думки, критичність мислення; стимулювати розвиток інтересу до лексичного багатства української мови , прищеплювати вміння працювати в колективі
- Виховувати комунікативні навички:вміння сконцентруватися, слухати інших, працювати в групі, парі
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності:
Обладнання:
Виставка словників і творів українських письменників
На дошці - цитати відомих людей про мову.
Відеоролики «Фразеологізми», «Національна історична бібліотека України».
Мобільні телефони учнів з доступом до мережі Інтернет
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації
ХІД УРОКУ
І. Організація учнівського колективу
(На партах зошити, ручки, підручники, чисті листи паперу для роботи в групах і парах)
Створення позитивного настрою: Учні вітають викладача , один одного - усмішками
ІІ. Актуалізація опорних знань
На дошці слова Л.Костенко: «Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для кожного з нас актуальна й на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу»
Бесіда:
- Як ви вважаєте, чи є актуальною проблема мовної пасивності українців?
- Наведіть приклади з власного життя, коли зневажалась українська мова
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІУ. Засвоєння нового матеріалу
Слово викладача.
Володіючи нормами культури мовлення можна уникнути багатьох проблем, конфліктів, швидше досягти життєвих цілей.
Мовлення людини – своєрідна візитна картка, свідчення рівня освіченості людини, її культури, а разом з тим – показник культури всього суспільства.
Словесний бруд, що заполоняє мовлення громадян, мовленнєвий примітивізм, вульгарщина – тривожні симптоми духовного нездоров’я народу.
Ще мудрий Езоп довів, що наше слово – це і найкраще, що є в розпорядженні людини, і найгірше, чим вона володіє
1.Читання викладачем вірша М.Морозенка
Берегти слова…Стерегтися слів.
Бо слова – це ліки і пекучий трунок
Слово – мить життя і печаль віків
Слово – крик зневіри
Слово – порятунок
Слово – щедрий дар
Слово – фальш і лжа
Слово – дар Богів, що дістали люди.
Чисте, як дитя
Мудре, як життя –
Слово злом стає на вустах Іуди.
Кине до землі, здійме вище хмар
Слово – оберіг, твоя суть і гідність.
Не цурайся слів і шануй цей дар
Слово – це зерно, твій засів у вічність.
2. Бесіда:
3. Демонстрація відеоролика (https://www.youtube.com/watch?v=PkNhZq-KdKc&t=40s та виступу Генерального директора Національної історичної бібліотеки України https://youtu.be/eOeEM3O6D_4 )
4. Виконання вправи 84 з використанням довідкових медіа ресурсів (словника запозичених слів за посиланням в інтернеті http://ev.vue.gov.ua/wp-content/uploads/2018/04.pdf )
5. Робота в групах
Ознайомившись через Інтернет з особливостями укладання словників, уявімо себе укладачами міні-словничків
І група – укладають словничок паронімів
ІІ група – укладають тлумачний словничок
ІІІ група – словничок фразеологізмів
Перевірка роботи груп. Зачитування отриманих робіт.
Викладач:
Щоб навчитися гарно і правильно говорити, писати, ми мусимо приділяти належну увагу добору слів
6. Робота в парах.
Завдання: ввести слова в контекст
Один з пари пояснює значення слова, другий зачитує складені в парі речення
Викладач:
На дошці записано вислови відомих людей про фразеологію:
Фразеологія – окраса народної мови. Є.Чак
Фразеологізми – іскрометні скарби мовної образності – передають найтонші відтінки душевних порухів, обарвлюють висловлене в національний колорит. В. Ужченко
7. Бесіда:
8. Демонстрація відеоролика «Фразеологізми» https://www.youtube.com/watch?v=m18GjXAfq_g
9. Робота в групах. (Використовуючи Інтернет-словники фразеологізмів https://vivat-book.com.ua/suchasnyy-frazeologichnyy-slovnyk-ukrayinskoyi-movy.html ):
І група Дібрати до поданих фразеологізмів синонімічні
Нуль уваги - …/ пропустити повз вуха
Добро твориться просто- ні за так…/ добре роби – добре й буде
Від злої трави лихе сіно…/від кривого дерева і тінь крива
Світ не без добрих людей…/ доброму всюди добре
Яблуко від яблуні недалеко котиться…/від їжака не буде бика
ІІ група Дібрати до поданих фразеологізмів антонімічні
І кури заклюють… / навіть пісок може постригти
На обусі жито змолотить, і зернинки не впустить…/і рад косить, та нема кому косу носить
І в пташиній тіні сховається…/і за косою змерзне
І на холодну воду дме…/наче обухом по голові
Перевірка групової роботи. Представлення групової роботи командирами
У. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон»
Продовжте речення:
УІ. Домашнє завдання
Підготуватись до контрольної роботи