Узагальнити знання учнів про внутрішнє середовище
організму, кров як його складову частину та її роль у
збереженні гомеостазу; закріпити знання про будову і
функції клітин крові, органів кровообігу та їх взаємозв'язок;
формувати вміння порівнювати і встановлювати причинно-
наслідкові зв'язки; удосконалювати практичні вміння учнів
надавати першу допомогу в разі ушкоджень серцево-
судинної системи; виховувати почуття відповідальності
за власне здоров'я.
Золочівський районний методичний кабінет
Узагальнення й систематизація знань
з теми «Транспорт речовин»
8 клас
( урок з використанням елементів
проблемного навчання )
Підготувала
вчитель біології
вищої кваліфікаційної категорії
Ясеновецького НВК
Мудрак Людмила Львівна
Тема. Узагальнення й систематизація знань
з теми «Транспорт речовин»
Мета: узагальнити знання учнів про внутрішнє середовище
організму, кров як його складову частину та її роль у
збереженні гомеостазу; закріпити знання про будову і
функції клітин крові, органів кровообігу та їх взаємозв’язок;
формувати вміння порівнювати і встановлювати причинно-
наслідкові зв’язки; удосконалювати практичні вміння учнів
надавати першу допомогу в разі ушкоджень серцево-
судинної системи; виховувати почуття відповідальності
за власне здоров’я.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Методи: фронтальна бесіда, інтерактивні вправи «Мозковий
штурм», «Асоціювання», «Прес», робота в групах,
проблемно-пошуковий, біологічний диктант.
Обладнання: муляж серця. таблиці «Еволюція кровоносних сис-
тем», «Будова серця», «Кровообіг людини»
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Девіз уроку:
Розум полягає не тільки у знаннях,
Але й у вмінні застосовувати їх.
Арістотель.
Оцінювання учнів буде здійснюватися за допомогою картки само- оцінювання. яку вчитель роздає учням.
Картка самооцінювання учня
Види діяльності учня |
Максимальна кількість балів |
Набрані бали |
1.Метод «Асоціювання» |
1 термін-0.5 балів |
|
2.Випереджувальне завдання |
2 бали |
|
3. «Мозковий штурм» |
1 бал |
|
4. Біологічний диктант |
6 балів ( 1 питання-0,5 б. ) |
|
5.Проблемно-пошукові завдання (метод «Прес» |
2 бали |
|
6. Робота в групах |
1 питання-2 бали |
|
7.Проблемні ситуації |
2 бали |
|
Всього: |
|
|
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Подумайте над висловом: «Кров – дзеркало організму»
К.Бернард
В кінці уроку кожен висловить свою думку щодо цього вислову. Чи згідні ви, що кров – це дзеркало організму ?
1. Інтерактивна вправа «Асоціювання» (учні біля дошки записують терміни, які асоціюються із словом «кров».
тромбоцити серце лейкоцити
міокард КРОВ вени
артерії еритроцити плазма
Учні пояснюють значення термінів, які написані на дошці.
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Перед уроком ви отримали випереджуюче завдання:
повторити особливості будови кровоносних систем у різних груп тварин.
Питання. Який еволюційний шлях пройшла кровоносна система від безхребетних тварин до хребетних?
Питання.1. Кровоносні системи яких тварин, подібні з кровообігом людини?
Відповіді учнів ( птахи і ссавці).
2.В процесі еволюції організація кровоносних систем…(ускладнювалася). Відповіді учнів на питання.
3.Біологічний диктант.
а) сироватка; б) формені елементи крові.
10. Клітини крові утворюються:
а) в червоному кістковому мозку; б) в печінці.
11. Велике коло кровообігу починається з :
а) лівого шлуночка; б) правого шлуночка.
12. По легеневій вені тече:
а) венозна кров; б) артеріальна.
Ключ відповідей:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
+ |
+ |
- |
+ |
- |
+ |
а |
б |
б |
а |
а |
б |
ІІІ. Зіткнення учнів з проблемою й висловлення гіпотез.
Проблемно-пошуковий метод ( висловлювання гіпотез за методом «Прес»)
1. Чому кров у серці рухається тільки в одному напрямі: із передсердь у шлуночки, і з шлуночків в артерії?
2. Пояснити, чому серцевий м’яз не втрачає працездатності упродовж багатьох років життя людини?
ІY. Застосування, закріплення знань і способів дій на практиці.
Спілкування «питання-відповідь»
З якою галуззю науки тісно пов’язана біологія? ( медициною )
Об’єднання дітей у групи: учні працюють в групах,використовуючи муляжі,схемі і малюнки з підручника за 8 клас(К.М.Задорожний)
І група. Анатоми
ІІ група. Фізіологи
ІІІ група. Кардіологи
ІY група. Епідеміологи
Y група. Травматологи
б) венозній;
в) артеріальній;
г) внутрішній.
Моделювання ситуації кожного виду кровотечі.
Зробити підсумки роботи в групах.
ДОДАТКОВІ ЗАВДАННЯ
Вчитель зачитує ситуацію,учні відповідають
Проблемні ситуації ( виявлення причинно-наслідкових зв’язків )
В одній з аварій на дорозі потерпілий. який одержав відкритий перелом стегна, помер, хоча серйозних травм внутрішніх органів у нього не виявлено.
Поясніть причину смерті.
Папа Римський Інокентій YІІІ, пригнічений старістю, наказав влити собі кров трьох юнаків. Кінець був сумним: померли всі – і Папа, і юнаки. Установіть причину смерті.
Надійшло повідомлення про смерть водія, який ночував у машині з увімкненим двигуном. Поясніть причину смерті.
Y. Підсумок уроку (Рефлексія).
Учні дають аргументовані відповіді на поставлені запитання.
YІ. Домашнє завдання.
YІ. Аналіз картки-самооцінювання учнів ( підрахунки набраних балів, виставлення оцінок у журнал і щоденники учнів).
Картка самооцінювання учня
Види діяльності учня |
Максимальна кількість балів |
Набрані бали |
1.Метод «Асоціювання» |
1 термін-0.5 балів |
|
2.Випереджувальне завдання |
2 бали |
|
3. «Мозковий штурм» |
1 бал |
|
4. Біологічний диктант |
6 балів ( 1 питання-0,5 б. ) |
|
5.Проблемно-пошукові завдання (метод «Прес» |
2 бали |
|
6. Робота в групах |
1 питання-2 бали |
|
7.Проблемні ситуації |
2 бали |
|
Всього: |
|
|