Урок узагальнення і систематизації знань з теми "Іменник" у 6 класі

Про матеріал

Учитель української школи має, передусім, палко любити рідну землю, український народ, свою Батьківщину— Україну. Він повинен усвідомлювати свій високий громадянський обов'язок — виховання гідних громадян вільної і незалежної України. У такому разі вчитель виховуватиме підростаюче покоління власним прикладом служіння справі, Вітчизні. "Хоч би які були докладні і точні інструкції щодо викладання та виховання, — писав К. Д.Ушинський, — вони ніколи не можуть замінити собою відсутність переконань у викладача... Найголовнішим шляхом людського викладання є переконання, а на переконання можна вплинути тільки переконанням. Всяка програма викладання, всякий метод виховання, хоч би який він був хороший, не ставши переконанням вихователя, залишається мертвою буквою, що в дійсності не має ніякої сили"

Перегляд файлу

Тема. Узагальнення та систематизація вивченого про іменник

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про імешшк;формувати вміння визначати граматичні ознаки іменника; розвивати вміння аналізувати, систематизувати,узагальнювати,логічно мислити;сприяти розвитку словникового запасу учнів; виховувати свідому потребу до знань; ввічливість,толерантність, доброзичливість

Обладнання: комп’ютер,принтер, зображення віртуальної вежі,картки для групової роботи, картки з індивідуальними завданнями,тестові завдання,правила роботи в команді,завдання для гри, текст для аналізу

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вступне слово вчителя

Життя людини, як ріка бурхлива

Ховає у собі вона багато перешкод:

то тиха і спокійна,то мінлива,

як і життя — швидкий коловорот.

Але здолати перешкоди допоможуть

в житті тобі лиш вірні друзі незрадливі.

Ти пережити негаразди зможеш

І оминути течії життя бурхливі.

Нехай сьогодні на уроці

Добро і дружба потоваришують.

Нехай назавжди тут оселяться у класі

І з вами всі шкільні роки крокують.

- Діти, погляньте одне на одного й посміхніться.

60

Подаруйте усмішку гостям, що завітали до нас на урок.

Візьміться за руки, відчуйте дотик тепла товариша і побажайте йому всього найкращого.

ІІ.Оголошення теми уроку та мети уроку

Вчитель. -Сьогодні, діти, у нас підсумковий урок з теми „Іменник”. Ми повинні узагальнити ваші знання про цю самостійну частину мови,та головне - щоб ви працювали дружно, активно, щоб під час роботи допомагали одне одному, були толерантними та ввічливими. Це і буде метою нашого уроку,а він підготовкою до контрольної роботи.

Життя повне несподіванок, і от сьогодні до уроку я отримала електроною поштою дивне повідомлення. Ось послухайте                     ( вчитель знайомить дітей зі змістом):

Сьогодні вночі, під час вірусної атаки,

іменник втратив свої граматичні ознаки.

І навіть синтаксичної ролі він вже не має,

Іменник з морфології зникає.

Лише розумні і кмітливі школярі,

Що дружні,добрі та завзяті,

Щ згодні в світі віртуальнім мандрувати,

І до контрольної роботи готуватись,

Можуть іменник врятували.

Його зачинено у вежі віртуальній,

Що має дев’ять поверхів –

це шлях складний і дальній,

61

Завдання „вірусів” вам треба подолати,

Знаннями своїми їх вражати.

Тоді всі віруси підуть у небуття,

Іменнику ж повернете життя.

Вчитель. - Ну що, діти спробуємо допомогти іменнику? Здійснимо мандрівку комп’ютерним світом? А щоб робота наша була успішною, давайте пригадаємо правила командних дій.                     (Учні зачитують правила, надруковані на дошці.)

- Ми - одна дружна команда!

- І тільки разом ми подолаємо всі труднощі та перешкоди!

- Ми посміхаємось, ми несемо добро!

Вчитель. Молодці! Порятунок іменника починаємо. У подорож вирушаємо.

( Записують дату, тему уроку)

Вчитель. (Підходить до принтера, говорить з цікавістю)

- Діти, подивимось, якими будуть завдання комп’ютерних вірусів?

Перше завдання називається „ Один - удвох - усі”.

Три поверхи ви швидко подолаєте.

Якщо у групи об’єднаєтесь

І вдало виконаєте всі три завдання

 Саме таким буде випробування.

( Діти об’єднуються в групи)

 

62

Завдання для групи  „Шукачі”

Знайти іменники, що сховались за словами ( прикметника, дієслова).Розподілити їх у дві колонки: істоти, неістоти. Веселий (хлопець), малювати (фарбами), чарівна (жінка), творити(добро),голосистий(півень), ніжна (посмішка), виступати з (артистом), розмовляти про (дружбу).

Істоти Неістоти

Хлопець Фарбували

Жінка Добро

Півень Посмішка

Артистом  Дружба

Завдання для групи „ Зігріймо словом”. Серед поданих іменників знайти „теплі”. Визначити яке значення вони передають: конкретне або абстрактне.

Сонце,посмішка,ніжність,зошит,душа, лагідність, любов, добро, дружба, підручник, квітка, подарунок, образа,

підступність.

Конкретні Абстрактні

Сонце         Ніжність

Посмішка   Душа

Квітка       Лагідність

                        Любов

                        Добро

                        Дружба

 

63

Завдання для групи „Майстри слова”. Записати слова, що називають зображення ( загальні, власні назви). Пояснити написання правилом.

Керівники груп презентують результати роботи.

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ ( офтальмотренажер Базарова)

Вчитель. Молодці! Дружнє єднання,злагоджена робота у

групах, доброзичливість допомагла вам виконати це завдання.                І ми подалали три поверхи.

-Діти, а які ознаки ми повернули іменнику? Учні називають їх.

(Учитель заклеює три поверхи вежі табличками за визначеними ознаками іменника).

Вчитель. «Подарунок». А зараз подаруйте усмішку одне одному.

І продовжуємо рятівну операцію „Іменник”.

Наступне завдання вірусів

Ознаку роду пригадайте,

Іменникам її надайте.

Завдання це у формі гри,

Кмітливим будь, іменнику допоможи.

Гра „ Дешифрувальник”(надруковано на картках)

Розшифрувати іменники,записати їх, визначити рід.

А Д К ЇМ О Н А („команда”) - жін.р.

О В Ш Р И Т А („товариш”) - чол.р.

Ц Р Е Е С ( „ серце”) - сер.р.

АХБІДОЛА („бідолаха”) - спільн.р.

64

Вчитель. Гарно працювали, одне одному допомагали. Нам вдалося повернути іменнику ознаку роду. -Але попереду п’ятий поверх, яке завдання приготували нам  „ підступні віруси”?

У іменника біда,

Каже він нам, що вода

має форму множини.

Далі твердить, що штани –

 безумовно однина.

Це ж абсурд, це ж дивина.

Діти, ви йому допоможіть,

Правильно число вкажіть.

Завдання „Врятуй слово” („Знайди помилку”)  Якщо ви правильно визначите число іменників, то з перших літер слів прочитаєте вислів

Т.однина

Однина

Т. множина

Множина

Доброта

Охайність

Боротьба

Романтизм

Егоїзм

Душа

Іграшка

Лимон

Окуляри

Ножиці

Аплодисменти

Мрії

Долі

Очі

Папки

Олівці

Маки

Океани

Жайворонки

Екзамени

Охайність, доброта, боротьба, романтизм, егоїзм, душа, іграшка,

лимон,окуляри,ножиці,аплодисменти,мрії,долі,очі,папки,олівці,

65

маки, океани,жайворонки,екзамени.

„Добре діло нам допоможе”

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Вчитель.- Чи погоджуєтесь ви з цим висловом?(Відповіді учнів)

Наше добре діло нам допомагало,

Ми слова урятували,

Вірно ознаку числа іменникам надали.

Ось і п’ятий поверх, залишилася позаду більша частина „віртуального” шляху - подорожі. Взялися за руки, відчули підтримку одне одного. Вперед, до наступного завдання!

- Дивно, чомусь їх два.

Загадка.                     Жили семеро братів,

..З віртуальної              Дужих хлопців молодців

 скриньки”                Жили дружно, не сварились,

Питаннями поділились.

Кожен мав своє ім’я,

Доброю була сім’я.

Але віруси лихі

Знищили закінчення.

Стали іменники називні,

Стали незахищені.

Якщо ви здогадалися, про кого мова у загадці йшла.

То починайте повертати братам імена

-Про кого мова, діти? (Діти відповідають, що це відмінки).

66

-Давайте повторимо імена відмінків-братів (відповіді)

Не дозволять віруси вам іменника врятувати,

Вимагають вони ерудиту слово надати.

Хай розкаже про братів, що є інших мовах,

А вже потім ви почнете роботу зі словом.

-Діти, домашнім завданням було підготувати повідомлення про відмінки у сучасних мовах світу. Хто виступить у ролі „ерудита” і виконає вимоги „вірусів”? (Відповідь учня)

Хвилинка ерудита (завдання випереджувального характеру)

Чи знаєте ви, що вчені нарахували різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Мовознавець Колесов вважав, що їх близько тридцяти. У фінській мові, наприклад, - п'ятнадцять відмінків, а в угорській - двадцять два. Кондратов указує, що датський лінгвіст Луї Єльмслев визначив: теоретично у мові може бути аж двісті шістнадцять різних відмінків.

Вчитель. - Дуже змістовне повідомлення. Молодець!

Я гадаю, що цю умову „комп’ютерних шкідників” ми виконали.

А тепер знайомимося із завданням „Редактор”

(записати на дошці). Відредагувати речення, поставивши іменники у потрібному відмінку. Визначити їх.

Поспішайте творити добро на землі.

Без вірного друга велика туга.

Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.

Добро, на земля, поспішайте, творити.

Туга, друга, без, вірного, велика.

Каже, мед, правда,не, хто, той, а, друг, маже, той, хто.

Вчитель.Наполегливість, працьовитість і взаємопідтримка

67

допомогли нам виконати це завдання. Я бачу, що відмінки ви засвоїли добре, братам повернули імена.

Вчитель. - Ми дісталися сьомого поверху. Ну, підступні віруси,стережіться, ми близько, ми команда завзятих, ми йдемо іменник рятувати. Ознайомимося з наступними завданнями.

„Пірати- віруси” підступні

Заманили вас у „мовний Бермудський трикутник”.

Впевнені, не впоратись вам з цим завданням.

Чекає на вас розчарування.

Бо має воно три етапи,

Щоб їх подолати - відміни й групи треба знати.

Синтаксичну роль іменника в реченні визначати.

Завдання „Детективи”(спостереження над текстом з елементами аналізу) на картках.

1.Прочитати текст. Визначити стиль і тип мовлення. Яка головна думка висловлювання?

2.Знайдіть іменники. Визначте відміну і групу ( де можливо).

3.З’ясуйте,якими членами речення виступає іменник.

Серце

В однієї доброї, мудрої бабусі запитали:

-Бабусю! Ти прожила таке важке життя, душею залишилася молодше всіх нас. Чи є в тебе секрет?

-Є, милі. Все добре, що мені зробили, записую у своєму серці, все погане -  на воді. Якби я робила навпаки, серце моє зараз було б усе в страшних рубцях, а так воно - рай запашний.                                                                      Коли нам роблять добро, вдячність вимагає пам'ятати його, а коли роблять зло, любов спонукає забути його.

68

Вчитель. Завдяки вашій кмітливості та ерудиції ми подолали всі поверхи вежі.Молодці! Іменника майже врятовано!Подивіться, ми повернули йому всі граматичні ознаки. Залишилось повернути йому „ім’я”. Перед останнім завданням - аутотренінг: повторюйте за мною

Я - школяр

- особистість творча

- думаю,замислююся

- хочу знати!

- Отож, рушаймо, остання перешкода у „віртуальному колі завдань”. Ці каво, що ж це?

Поки вдало перешкоди ви долали,

Віруси вам пастку готували.

Щоб її вдало подолати,треба про іменник геть усе знати.

Візьміть з собою дружбу,доброту й бажання,

Тоді і справдяться всі ваші сподівання.

Завдання „Обличчя до обличчя”(робота в парах).Виконання тестових завдань( див.додаток до уроку) (Вчитель кріпить на дошку правильні варіанти відповідей. Діти перевіряють, ставлять оцінку).

Оцінювання.

 - Результати тестових завдань - це і є ваша оцінка за урок.

Та всі ви сьогодні молодці,

іменник врятували,

знання з цієї теми систематизували.

Достойно ви пройшли випробування,

Виконуючи вірусів завдання.

69

Вчитель ставить проблемне питання.

-А що допомагало нам іменник рятувати? ( відповіді учнів)

ІІІ.Рефлексійна анкета

Дайте відповідь на запитання :

  •                  Чого я навчився па уроці?
  •                  Що було найцікавішим?
  •                  Які я виконував завдання і яким способом?
  •                  Мій настрій на уроці.
  •                  Мої побажання ( собі, вчителю, товаришам).

Вчитель. Дякую, діти, за урок.

ІV.Домашнє завдання. Скласти твір- мініатюру на тему:

„Добро і дружба - рятівники людської душі”.

Додаток до уроку

Тестові завдання

1. Виділіть іменник

а) Хмаритися;

б) хмарно;

в) хмаринка;

г) хмарна .

2. Який відмінок іменника називається прямим?

а) Кличний;

б) знахідний;

в) називний;

г) місцевий .

3.Який з іменників є загальною назвою?

а) Олена;

б) Омськ;

в) книга;

70

г) Україна .

4.Укажіть іменник чоловічого роду

а) Картина;

б) воля;

в) весна;

г) місяць.

5.Знайдіть іменнику родовому відмінку однини

а) Сонце;

б) автомобіль;

в) будинку;

г) літак.

6.Виділіть іменник в орудному відмінку множини.

а) Сестри;

б) поля;

в) хмари;

г) олівцями .

7.Позначте форму місцевого відмінка множини .

а) (У) книзі;

б) книгами;

в) (на) книгах;

г) книгою.

8. Укажіть рід іменника сирота

а) Чоловічий;

б) жіночий;

в) середній;

г) спільний

9.Знайдіть іменник І відміни .

а) Ніч;

б) пісня;

в) мати;

г) цуценя .

71

 

10.Укажіть іменник II відміни твердої групи

а) Мода;

б) соната;

в) сторож;

г) стіл .

11 . З’ясуйте відміну іменника гусеня

а) Перша;

б) друга;

в) третя;

г) четверта.

12. Який відмінок іменника вживається при звертанні

а) Давальний;

б) родовий;

в) кличний;

г) знахідний .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
7 грудня 2018
Переглядів
933
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку