Урок "Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Дієприслівник» "

Про матеріал

Урок доцільно провести як узагальнюючий з метою закріплення знань учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати в школярів уміння й навички визначати дієприслівник і дієприслівниковий зворот у реченні; вдосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички.

Перегляд файлу

Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Дієприслівник»

Мета уроку:

навчальна – узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, формувати в школярів уміння й навички визначати дієприслівник і дієприслівниковий зворот у реченні; вдосконалювати орфографічні й пунктуаційні навички;

розвивальна: розвивати творче мислення, пізнавальні здібності, пошукові якості, організаторські навички, культуру мовлення.

виховна: виховувати любов до української мови.


Обладнання: дидактичний матеріал; індивідуальні картки; 

 

Хід уроку

І.Організаційний етап.

Добрий день, мої любі учні! Я дуже рада вітати вас на уроці історії.  Але, спочатку, мені дуже цікаво дізнатися з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок. Намалюйте, будь ласка, на папірцях, що у вас на парті, обличчя-смайл,  яке покаже як ви себе відчуваєте. (На дошці зразок: три обличчя-смайли, які відображають радість, страх, сум.)

http://3.bp.blogspot.com/-gTGJAz4giKk/UQUZzbisN8I/AAAAAAAAAAM/V-yDPHz13pk/s1600/Smiley.svg.pnghttp://3.bp.blogspot.com/-zFrqvKh65cM/UQUaNufY0WI/AAAAAAAAAAU/YE1k1R3UYYI/s1600/smile-guestion.pnghttp://4.bp.blogspot.com/--gMGK_Vd5_k/UQUamynoNcI/AAAAAAAAAAk/-74XVpIGfI4/s1600/0_495a0_385db982_orig-300x300.jpg

 

                                 

Учням, що обрали «сумні» або «веселі» смайли, раджу налаштуватися на роботу. А тепер давайте націлимося на позитив і посміхнемося один одному.

 

      ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.

-   Що називається дієприслівником?

– Які ознаки має дієприслівник від дієслова?

– Які ознаки має від прислівника?

– На які питання відповідає дієприслівник?

– Що утворює дієприслівник разом із залежними словами?

– Які розділові знаки вживаються при дієприкметниковому звороті?

– Одиничному дієприслівнику?

– Яку літеру И чи І пишемо у суфіксах дієприкметників?

– Як утворюються дієприкметники недоконаного виду? Наведіть приклади (від дієслів теперішнього часу + учи, ючи, ачи, ячи )

– Як утворюються дієприкметники доконаного виду? Наведіть приклади (від інфінітива + ШИ, ВШИ)

– Як пишуться дієприслівники з часткою НЕ?

– Яку синтаксичну роль виконує дієприкметник у реченні?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Узагальнення й систематизація теоретичних положень з теми та практичні вправи. 


1. Спишіть, виділяючи дієприслівникові звороти комами. Визначте вид кожного дієприслівника.

1. Літак пішов на зниження і незабаром злегка підскакуючи побіг на лижах і зупинився (О. Дон-ченко). 2. Вузька стежка підбігла до кручі і повилась далі крутим берегом над річкою то видираючись на голі горби то ховаючись у низинах (О. Донченко). 3. Коні почувши волю шарпнули з копита, витяглися і помчалися стрілою наввипередки згинувши незабаром у густій куряві (М. Коцюбинський). 4. Атакуючи ворога бійці ще довго чули закличні звуки бойового сигналу. 5. Лише рілля в степу зберігши колір чорний його перелива у золото колось (А Малишко).

2.Прочитайте речення. Знайдіть помилки у використанні дієприслівників. Поясніть їх. Відредагуйте речення та запишіть.

 

1. Читая книги, ми пізнаємо світ. 2. Написавши переказ, наші зошити були
здані вчителеві. 3. Намагаючись зігрітися, багаття було розпалене. 4.
Повертаючись додому, мені зустрівся однокласник.

 

3.Вправа. Перекладіть текст українською мовою. Поясніть уживання
розділових знаків при дієприслівникових зворотах і написання не з
дієприслівниками.

 

 Переправа десантников была совершена благополучно.

Отыскали еще три бревна и связали плот, скрепив его парашютными
стропами. Не зажигая огня, поплыли, отталкиваясь шестами. Метров за
пятьдесят от берега шесты перестали доставать дно. Не придумав ничего
другого, начали грести прикладами и просто руками. Руки не слушались,
окоченев от холодной воды. Плот все дальше относило течением.

Наконец показался берег, поднявшись черной стеной из воды.

4.Тести із теми «Дієприслівник»

 

1Дієприслівниками є всі слова рядка
А залишивши, залишаючи, залишені
Б* читаючи, прочитавши, дочитуючи
В тремтячи, тремтячі, затремтівши
Г засинаючи, заснувши, заснулий
Д вишиваючи, вишитий, вишивши

 

 

 

2. У яких рядках всі дієприслівники недоконаного виду*?

А. Сказавши, побіливши, зрозумівши, принісши, зачинивши.

Б*. Кажучи, пливучи, несучи, володіючи, трясучись.

В. Намалювавши, згадавши, прочитавши, добігши, написавши.

Г*. Лежачи, беручи, ходячи, підвозячи, співаючи.

 

 

 

3. У яких рядках правильно визначено вид, час, перехідність дієприслівник. *?

А *. Мисливці, забравши (док., мин., перех.) впольованого зайця, подалися до дороги.

Б. Йшли, сперечаючись (док., тепер., перех.) про те, хто влучив у зайця.

В. Вийшовши (недок., мин., перех.) на дорогу, мисливець зненацька зупинився.

Г*. Він прожогом вискочив із-за столу, недоївши (док., мин., перех.) обіду.

 

4. У якому рядку всі дієприслівники з не написано правильно*?

А*. Не сказавши і слова, мати мовчки підійшла до сина і притулила його до свого серця.

Б. Зал дружно аплодував молодим промовцям, не дочувши останніх слів

В. Спортсмен вирішив переплисти цю скалисту річку, не хтуючи пересторогою.

Г. Учитель, не славлячи ганебні вчинки старшокласників, привів їм за приклад поведінку шестикласників.

 

 

5. У яких рядках в реченні дієприслівники не треба відокремлювати комами*? Розставити коми.

А. Тугар Вовк, не вагаючись, кинув сокирою в Бурунду і врятував Максима.

Б*. Захар Беркут закликав до битви з ворогом і наказував нападати не вагаючись.

В*. Ведмедиця лежала скулившись і враз скочила на Мирославу.

Г. Скулившись, у гнізді лежало троє маленьких ведмежат.

 

 

6. У якому рядку правило зроблено розбір дієприслівника як частини мови*?

А. Розгораючись (дієприслів., док., тепер., обставина), вогонь спалює і сухе, і мокре.

Б*. Батьки, бажаючи (дієприслівн., недок., тепер.ч, неперех., обставина) нам добра і

щастя, інколи занадто про нас турбуються.

В. Втративши (дієприслів., док., мин., неперех., обставина) здоров’я, дізнаєшся його ціну.

Г. Обпікшись (дієприслів., недок., мин., перех., обставина) на молоці, дуєш на воду.

 

 

  V.  Підсумок уроку. Рефлексія 

 

Ми з’ясували…

Засвоїли…

Навчилися…

Важким було…

Мені захотілося…

Отримані знання мені потрібні для…

 

VI. Домашнє завдання.

Скласти монологічне висловлювання на лінгвістичну тему, використовуючи теоретичний матеріал, що розглядався протягом вивчення розділу «Дієприслівник». 

 

doc
Додано
7 грудня 2018
Переглядів
3844
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку