Урок N 40 (05.02.2023)
10 клас Академічний рівень
Учитель: Гончаренко Анатолій Миколайович
Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми «Тригонометричні рівняння»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про тригонометричні функції;
Тип уроку: систематизації та узагальнення знань, урок-гра.
Обладнання: роздаткові картки для математичного диктанту, картки для
математичного лото.
Епіграф уроку:
«Математика – цариця наук. Її улюблениця – істина. Її вбрання – простота.
Палац цієї володарки оточений тернами. І щоб досягти його, кожному
доводиться пробиватися крізь хащі. Краса його відкривається тільки розуму».
Хід уроку
І. Організаційний момент. Робота з епіграфом.
ІІ. Фронтальне опитування класу
1. Записати формули для розв’язання тригонометричних рівнянь:
sin x= a,cos x=a, tg x=a, ctg x=a
2. Якщо отримано у=arccos(-x), у=arcctg(-x), як правильно записати
розв’язок таких рівнянь?
3. Чому дорівнює sin(arcsinx ), cos (arcosx ) , tg (arctg x), ctg (arcctg x)?
ІІІ. Математичний диктант (За виконане завдання кожен учень може максимально отримати 4 бали)
Інструкція для виконання завдання: у клітинці
біля правильної відповіді поставити хрестик
Прізвище та ім'я учня
|
||||
½
|
Sin x |
|
arcos x |
√5 |
π |
√3 |
1 |
Cos x |
|
arcsin x |
1/3 |
|
√2/2 |
arctg x |
-1 |
√3/2 |
-1/2 |
|
tg x |
√2 |
ctg x |
arctg x |
0 |
√3/3 |
Питання диктанту
1. Обернена функція для синуса- відповідь (АРКСИНУС)
2. Косинус 600 - відповідь (1/2)
3. Тангенс 450 - відповідь ( 1 )
4. Обернена функція для тангенса - відповідь (АРКТАНГЕНС)
5. Синус 600 - відповідь ( √3/2)
6. Котангенс 300 - відповідь (√3 )
7. Обернена функція для косинуса – відповідь (арккосинус)
8.соs ( arcosπ) - відповідь (π)
9. Обернена функція для котангенса - відповідь (АРККОТАНГЕНС)
10. Синус (-300) - відповідь (-1/2)
11. Косинус 450 - відповідь ( √ 2/2 )
12. Тангенс (-450) - відповідь (-1)
IV. Математичне лото (За виконане завдання кожен учень може максимально отримати 4 бали)
Інструкція для виконання завдання: З мішечка дістаємо
пластикове яйце з-під «КІНДЕР-СЮРПРИЗУ» під певним номером. На дошці
знаходиться кольорова картка на яку ми наклеюємо заготовлений номерок.
Всередині яйця завдання на розв’язання тригонометричних рівнянь окремих
випадків).
Картка для математичного лото
11 |
|
|
5 |
|
9 |
|
7 |
1 |
|
|
3 |
|
10 |
|
|
4 |
|
2 |
8 |
|
12 |
|
6 |
1. sin x=0 ; 2. cos x=1; 3. tg x=0; 4. sin x=1; 5. cos x=0; 6. sin x=-1;
7. tg x=-1; 8. tg x=1; 9. cos x=-1; 10. ctg x=0; 11. ctg x=-1; 12.ctg x=1.
Фізкульхвилинка
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
V. Розв’язування тригонометричних рівнянь. (За виконане завдання біля дошки кожен учень максимально може отримати 4 бали)
1. -2 sin (х + π/4 )= √3
2. 6cos2-13sin x=12
3. -3 cos2 x+2 sin x cos x+5 sin2 x=2
VI. Рефлексія
За нашу спільну плідну працю я хочу вам подарувати ялинки та зачитати вірш
«Про математику»
Якщо хочеш досягнути
У житті своїм вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко, до глибин.
Калькулятор і комп’ютер,-
Хто сьогодні їх не зна?
Та за пояс їх запхнути
Може світла голова.
Якщо хочеш бізнесменом
Після школи, друже, стать,
Аксіоми й теореми
Мусиш добре пам’ятать.
Якщо лікарем ти станеш,
То, колего, тут затям
Коли десь помилишся –
Хтось поплатиться життям.
Не кажу про космонавтів,
Вчителів і моряків.
Та коли чогось не знав,
Час це вивчити настав.
Не махай на все рукою,
Не лінуйся, а учись
Бо чого навчишся в школі,
Знадобиться ще колись!
VIІ. Домашнє завдання: Підготуватися до контрольної роботи.
Повторити §§15-17, Виконати N 17.4(3) , 17.6 (5,6)