Урок узагальнення та систематизації знань з теми "Літосфера"

Про матеріал
Для учнів 6 класу можна запропонувати види ігор, що з одного боку, розвивають увагу й просторове мислення, з іншого, — підвищують їхній рівень знань з географії та допомагають кращому їх засвоєнню. Урок сприятиме здобуттю та закріпленню географічних знань, розвивиткові творчої активністі учнів.
Перегляд файлу

Тема: УРОК УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ з теми

"Літосфера"

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми;

            закріпити практичні вміння учнів працювати з картами, схемами, зокрема шкалою висот і глибин; розвивати вміння розрізняти гірські породи і мінерали; сприяти розвитку в учнів умінь навичок дослідницької роботи, робити висновки;

           пробуджувати цікавість до навколишнього.

Тип уроку: систематизації і узагальнення  знань,

Обладнання: фізична карта півкуль, схема руху географічного поїзду, картки-завдання.

                                                 Хід уроку.

І.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності.

Вчитель.  Що приховують у собі надра Землі?  Це питання з давніх-давен хвилювало не лише вчених. Непередбачувана грізна стихія земних надр змушувала людей складати найрізноманітніші легенди про підземне царство. Ми з вами, вивчивши тему «Літосфера», можемо дати відповіді на багато запитань, але деякі таємниці потребують  продовження наукових досліджень. Відправляємося в подорож трьома командами.

ІІ. Хід подорожі

         

 Схема руху географічного поїзда (додаток 1)

Зупинка №1

                   Земля наша - куля – давно відомо.

                  Та в глиб проникнуть не дано нікому.

                  Та все ж ми знаємо,

                  З яких частин Земля складається,
                 І як кожна з них називається.

До дошки викликаються представники трьох команд. Завдання: розповісти про внутрішню будову Землі. Перша команда  характеризує ядро, друга – мантію, третя – земну кору. Відповіді оцінюються за п’ятибальною системою. Команда може доповнювати відповіді.

Зупинка №2.

Вчитель .   Про рельєф Землі в природі

                   Мінерали, копалини, гірські породи,

                    їх походження, зв'язок

                   Знати треба назубок.

                   Для найкращого засвоєння

                  Нині гра - повторення.

 Бліц-турнір. Кожній команді по 4 запитання

А щоб зекономити уроку час – Одне тільки слово вимагаю від вас.

1. а) Які за віком бувають гори? (молоді і старі).

б) Материк, на якому не має діючих вулканів (Австралія, Антарктида).

в) Що утворюється на поверхні грунту в результаті водної ерозії (яр).

г) процес руйнування та зміни гірських порід під дією коливань і
вологи та живих організмів (вивітрювання).

2. а) місце на Землі,  яке знаходиться над вогнищем землетрусу
називається... (епіцентром)

б) місце виходу розжареної лави на поверхню... (кратер)

в) в якій країні світу зареєстровано найбільшу кількість землетрусів?

(Японія, Чілі)

г) Про яку форму рельєфу йде мова?

Я - рельєфу форма дивна

Дуже плоска і рівнинна.

Та у назві у моїй

Звучить рельєф гірський (плоскогір'я).

а) найбільша в світі низовина ... (Амазонія)

б) затоплені прибережні частини материків з глибиною від 0-200 м?

(шельф).

в) в яких одиницях вимірюється сила землетрусу (бали).

г) розплавлена речовина мантії, насичена газами називається... (магма).

           3. а) фонтануючі джерела, в яких через певні проміжки часу відбувається викид гарячої води (гейзер)

              б) гіпотезу дрейфу материків висунув (А.Вегенер)

              в) найвища гірська вершина світу (г. Джомолунгма)

              г) До основних форм рельєфу Землі відносять (гори і рівнини)

Відповіді учнів оцінюються в  1  бал.

Зупинка №3.

Вчитель.      Мінерал це  чи порода? - розкажіть,

                      їх властивість опишіть.

                      Готові всі відповідати?

                     З кого можемо почати?

Представники команд одержують завдання на карточках та працюють на дошці. -  Додаток 2.

Клас відповідає на наступні запитання:

  1. Чим відрізняються гірські породи й мінерали?

 

  1. Як корисні копалини розрізняють за походженням?

 

  1. На які групи поділяються корисні копалини за призначенням?

 

Перевіряється робота учнів на дошці. (Оцінка за 5-ти бальною системою).

Зупинка №4.

Вчитель. Мені потрібні "альпіністи''' три

                  Учні - мужні, здібні, не прості,

                   Знання рельєфу у котрих на висоті.

                   Сходження на гору

                  Тим лише учням впору,

                   Хто об'єкт знайде на карті -

                  В путь! Щасливого вам старту!

На дошці намальована гора, щоб зібратись на вершину треба пройти три станції. А піднятись на станцію можна тільки відповівши на запитання:

а) 1. Покажи на карті Кримські гори?

  1. Покажи гори Анди?
  2. Покажи Альпи?

б) 1. Покажи Прикаспійську низовину?

  1. Покажи Амазонську низовину?
  2. Покажи Західно-Сибірську рівнину?

в) 1. Покажи вулкан Ключевська сопка?

  1. Покажи вулкан Кіліманджаро?
  2. Покажи вулкан Везувій?

За кожну правильну відповідь - 1бал +2 бали тому, хто першим зійшов на вершину.

    Зупинка №5 – математична (домашнє завдання)

ІІІ. Домашнє завдання

  • Розв’язати задачу. Якою буде температура гірських порід у шахті на глибині 180 метрів, якщо температура при поверхневого шару земної кори складає +5 градусів С.
  • Повторити тему літосфера

 І  Підсумок уроку

Вчитель підводить підсумки уроку, визначається команда-переможець та учень-переможець.

  Продовжте речення. Урок мені сподобався (не сподобався), тому що… Дякує учням за урок і закінчує побажаннями:

 

    ...в одній хвилині — бачить вічність,

 В камінній глибі — безкінечність,

І світ увесь — в малій піщинці,

 І небо — на пелюстках, на росинці.    

  ( Блейк)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Додаток 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2

 

ЗМІСТ КАРТОК ДО ЗУПИНКИ №3

№1

Перераховані мінерали вірно розташуйте в таблиці: граніт, вапняк, вугілля, кам'яна сіль, глина, кварцит.

 

магматичні

осадові

метаморфічні

 

 

 

№2

Перераховані мінерали вірно розташуйте в таблиці: крейда, вугілля, пісок, базальт, кварцит, калійна сіль, графіт.             

магматичні

осадові

метаморфічні

 

 

 

№3

Заповніть таблицю:

 

паливні

рудні

нерудні

 

 

 

Пісок, алюмінієва руда, нафта, газ, граніт, кухонна сіль, залізна руда, кам'яне вугілля.

 

docx
Додано
21 січня 2023
Переглядів
251
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку