Урок " Узагальнення та систематизація знань про частини мови"

Про матеріал
Конспект уроку передбачає закріплення відомостей про частини мови, вміння правильно робити морфологічний розбір, розвивати мовленнєву культуру.
Перегляд файлу

  Тема: УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ ПРО                                                           ЧАСТИНИ МОВИ

МЕТА: закріпити відомості про частини мови; продовжувати формування в учнів уміння визначити ці

частини мови, робити правильно морфологічний розбір, розвивати мовленнєву культуру, закріпити

правописні навики. Збагачувати словниковий запис учнів, розвивати творчі здібності, навички грамотного письма , самостійність. На основі дидактичного матеріалу виховувати любов до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ:  плакат із епіграфом уроку, ромашка "Частини мови", картки,  плакат "слова-іменники"

ТИП УРОКУ: узагальнення й систематизація знань і вмінь.

                                                              ХІД УРОКУ

      I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ...

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

Яка нас чекаєм й збагачує мову

     ОБМІН КОМПЛІМЕНТАМИ.

 

         II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

                                                  Запис у зошитах теми уроку

                                    На хмаринках діти записують очікування від уроку

УЧИТЕЛЬ:

- Сьогодні ми знову полинемо з вами у світ мовної безодні

- Як розуміти вислів "мовна безодня"? (Діти пояснюють)

Тлумачення слова "безодня"

                                          Безодня - глибоке провалля, прірва.

                                          Безмежна чи безмірна глибина.

                                          Про мову нашу можна так сказати.

                                          Вона - що та криниченька без дна.

                                          Завжди нам може спрагу втамувати.

Девіз уроку:

                                          Любіть красу своєї мови,

                                          Звучання слів і запах слів.

                                          Це квітка ніжна і чудова,

                                          Кохання батькіських степів.

                                                                          Т. Масенко

(Учитель пояснює, що теоретичний матеріал про частини мови буде повторюватись на основі дидактичного

матеріалу на тему "Мова - дорогоцінний скарб людини")

                                        III. ОРФОЕПІЧНА РОЗМИНКА

Прочитати текст, правильно наголошуючи слова та дотримуючись відповідної інформації

                              IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Учні поділені на три групи: лінгвістів, фольклористів, літературознавців.

Тлумачення слова "лінгвіст".

1. Повідомлення лінгвістів про те, що таке мова, яка її основна функція; про лексичний склад мови; граматику.

2. Бесіда. Повторення про частини мови. (Морфологія зображена у вигляді квітки - ромашки, на пелюстках якої

всі частини мови: повнозначні, службові, вигук.)

Учні називають повнозначні частини мови, службові; пояснюють роль вигуків умові, чим відрізняють повнозначні

частини мови від службових; пригадують відомості про форми дієслова: дієприкметник, дієприслівник, інфінітив.

3. Дослідження учнів: чі можна визначити, яка частина мови найпотрібніша, найважливіша.

Повідомлення фольклористів. Казка про частини мови (суперечка між частинами мови.)

Виступ літературознавців. Виразне читання учнями поезії Дмитра Білоуса "Диво Калинове".

Висновок: усі частини мови потрібні й важливі, без них не можна обійтися.

УЧИТЕЛЬ: Так, правильно без частин мови нам не обійтися. Дмитро Білоус називає їх "злитками злотими", "дивом

калиновим", "красивими", "поетичним", бо така вже наша мова.

 

                                             Що за диво наша мова?

                                             Слово горнеться до слова

                                             Слово з словом в'яжеться до слова.

                                             Мудра казка кажеться.

                                             Казка чи билиця...

                                             Мова - чарівниця.

 

                              V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ

 

1. Робота в парах. (Учні підбирають до іменника мова означення, складають речення про мову; працюють під музичний супровід.)

Перевірка. Діти називають прикметники. Краще речення записують, називають усі частини мови в ньому.

 

2. Самостійна робота.

Завдання учням - заповнити таблицю "Частини мови". Текст дається. Вірш В. Самійленка "Мова". (При виконанні завдання

використовується підручник, ст.275).

Коротка бесіда за змістом тексту. Звучить легка музика, діти виконують завдання (5 хв).

 

3. Перевірка виконаного завдання:

а) називати виписані частини мови;

б) визначити дієвідміну дієслів;

в) навести приклади вигуків, прислівників;

г) утворити ступені порівняння від прикметника - дорогий.

 

4. Морфологічний розбір слів. (Учні виконують задання по рядах, записують у зошити; три учні на дошці виконують).

1 ряд - діамант, 2 ряд - дорогий, 3 ряд - лежав. (Перевірка).

 

УЧИТЕЛЬ. Скарбниця української мови дуже різноманітна. Зберегла вона багато перлин усної народної творчості.

Серед них - прислів'я. Які (Діти називають прислів'я).

 

5. Учитель звертає увагу учнів на дошку, де записано зашифроване прислів'я. Учням треба розшифрувати це прислів'я і

записати. Пояснити: Не знаючи граматики, не втнеш і математики.

 

                                IV. МОВНИЙ ПЕРЕПОЧИНОК. ХВИЛИНКА-ВЕСЕЛИНКА

- Які частки літають? ( Чи-ж).

- Яке жіноче ім’я складається із двох непохідних займенників? (Зі-на).

- Який прут не можна переломити? (Прут-річка).

- Жіночий рід вареника? (Варениця).

- Сьомий відмінок нашої мови? (Кличний).

- Якого маленького коня треба поставити між двома займенниками, щою одержати країну? (Я-поні-я).

- Які три займенники найчистіші? (Ви-ми-ті).

- У якому числівнику 40 букв - а? (Р.в. - сорока).

- Який числівник, ставши за нами утворить жіночу прикрасу? (Нами-сто).

 

Повторення про відмінювання числівників 40, 90, 100

 

УЧИТЕЛЬ. Ми з вами побували у царстві цікавої граматики. Вивчаючи частини мови, ми обов'язково зверталися до орфографії.

- Що вивчає орфографія? (Діти говорять).

Отже, зараз завдання на закріплення правописних навиків.

 

6. Диктант "Тиша". Виконують під легку мелодію

 

(Не)давно я (по)за У(у)ралом блукав і Г(г)оспода благав, що(б) наша правда (не) пропала, що(б) наше слово (не) вмирало.

Як хотілось, що(б) хто(небудь) м...ні ...казав хоч слово мудре. (Із твору Т.Г.Шевченка).

(Взаємоперевірка)

Поясненя окремих орфограм. Згадати про 190-річчя здня народження Т.Г.Шевченка.

 

7. Ребуси

Учитель пропонує відгадати ребуси. Слова-відгадки діти записують у зошити.

Навесні, взимку, влітку, восени.

- Яка це частина мови?

- Як пишуться?

- Розбір за будовою біля дошки слів: навесні, взимку.

- Визначення способу словотворення.

- Слово-іменник, яке об'єднує ці пори року? (Рік).

Усно підбирають спільнокореневі слова.

 

УЧИТЕЛЬ. Можна виконувати безліч завдань, бо світ нашої мови надзвичайно цікавий і складний. Я думаю,

що ви в цьому переконалися. А зараз зверніть увагу на цей плакат. На нього записані іменники, згруповані за родами.

 

8. Завдання "Прочитай побажання"

(Підкресліть першу літеру в кожному слові, поєднайте ці букви і прочитайте речення. Запишвть його)

 

Чоловічий рід          Жіночий рід          Середній рід

     брат                     воля                   сонце

  апельсин                 сестра                  поле

    жайвір                   істота                   ім'я

  абрикос                    мама                  хутро

   юннат                   учениця               училище

Бажаю я всім успіху у вивченні рідної мови. (Діти доповнюють речення)

 

7. ПІДСУМОК УРОКУ

Звучить музика. Виходить учениця - Мова (учениця в українському вбранні)

 

                                                  МОВА

                             Як путівець між нивами - проста,

                             Барвиста, наче далеч веселкова,

                             Такою увійшла до вас в уста,

                             І в долі заясніла наша мова.

                             З роси, проміння, шуму колосків

                             Я вам дарую чисте першослово,

                             Аби з ясних слов'янських берегів

                             У світі засвітитися дніпрово.

 

УЧИТЕЛЬ. Діти, сьогодні ми знову зробили ще один крок у світі рідної мови. Сподіваюсь ви відчули і зрозуміли

багатство й красу мови, переконалися, що частини мови усі важливі. Це той будівельний матеріал, переконалися,

що частини мови усі важливі. Це той будівельний матеріал, без якого неможливо обійтися.

-Яке завдання стоїть перед вами? (Діти говорять)

А словами Андрія Малишка це звучить так:

 

1 УЧЕНЬ.

Буду я навчатись мови золотої

У трави - веснянки, у гори крутої,

В потічка веселога, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

 

2 УЧЕНЬ.

Буду я навчатися мови блискавиці

В клекоті гарячім кованої криниці,

В огневищі пружному ниви колоскової,

В леготі шовковому пісні колискової.

 

                                                VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

написати невеликий твір "Мова - наш скарб", повторити всі частини мови.

                

                                                Мотивація оцінок за урок

 

                                                         Мікрофон

1) Чи справдилися ваші очікування? (На хмаринках зачитують)

2) Що найбільше сподобалося?

3) Скільки ви знаєте частин мови?

 

                                                   IX. ЗАВЕРШЕННЯ УРОКУ.

 

Звернення учителя до учнів із напутніми словами: не шкодувати часу і зусиль для вивчення рідної мови,

боротися за її красу, чистоту, берегти і розвивати цей дивовижний скарб душі.

 

Мова - державна перлина,

Нею завжди дорожіть.

Без мови немає країни.

Мову, як матір, любіть.

                    Ф. Пантов

 

Швидко пролине дитинство, закінчаться шкільні бесіди, шкільні уроки. Тож нехай слова М.Т.Рильського із вірша "Мова",

який ви нещодавно вивчали напам'ять стануть для вас усіх незабутніми.

Учениця читає рядки із вірша "Мова", де М.Т.Рильський звертається із порадою шанувати рідну мову.

 

УЧИТЕЛЬ. Збіг урок наш, як коротка мить.

               (Дуже швидко час летить).

Ще попереду багато кроків:

І цікавих, і важких уроків.

Тож сміливо крокуйте в майбутнє.

Найскладніше завдання - життя.

Тож старайтесь добре все вивчати,

Пам'ятайте: учня скарб - знання.

docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Горошкіна О.М., Попова Л.О.)
Додано
16 березня 2020
Переглядів
2322
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку