Контрольна робота розрахована на 4 варіанти. Максимальна кількість балів - 40
На зворотній стороні завдань таблиця – пояснення учням, як будемо з 40 балів переводити на 12 балів.
Конспект уроку
Урок № 39/ 11 Клас 9 Дата _____ Вчитель Алхімова О. О.
Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань з теми «Насичені та ненасичені вуглеводні»
Навчальна мета: визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Насичені та ненасичені вуглеводні».
Розвиваюча мета: розвивати вміння вільно висловлюватися, оптимально використовувати власні знання на практиці.
Виховна мета: сприяти розширенню кругозору учнів, виховання працьовитості, акуратності, дисциплінованості, виховувати вміння плідно співпрацювати з однокласниками та вчителем.
Базові поняття і терміни: органічні речовини, класифікація органічних сполук, насичені та ненасичені вуглеводні, метан, етилен, ацетилен, гомологи, гомологічні ряди, алкани, алкени, алкіни, структурні формули, кратні зв’язки, реакція горіння, реакція заміщення, галогенування, хлорування, реакція приєднання, окиснення, якісна реакція на ненасичені вуглеводні, галогенпохідні, полімер, полімеризація, мономер.
Тип уроку: урок контролю знань.
Методи, форми та прийоми навчання: методи контролю.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Меделєєва.
Структура уроку і хронометраж:
І етап. Організаційний момент (2хв)
ІІ етап. Контрольна робота (42хв)
ІІІ етап. Д/з(диференційоване) (1хв)
Хід уроку
І етап. Організаційний момент
Привітання, ознайомлення з правилами проведення контрольної роботи. Учні отримують індивідуальні завдання (чотири варіанти).
ІІ етап. Контрольна робота
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
I варіант
1. Позначте спільну ознаку між етиленом та ацетиленом: (1б)
2. Речовини, подібні за будовою і хімічними властивостями, склад яких відрізняється між собою на одну або декілька – СН2 – груп, називаються: (1б)
3. Позначте загальну формулу алкенів: (1б)
4. Позначте структурну формулу, що відповідає гексану: (1б)
5. Установіть послідовність розташування речовин в гомологічному ряді алканів: (4б)
6. Установіть відповідність між реагентами та продуктами, укажіть умови перебігу реакції: (4б)
1. СН2 =СН2 + Br2 → a) 4CO2 + 6H2O;
2. CaC2 + 2H2O → б) С2Н4;
3. 2С2Н6 + 7O2 → в) C2H2 + Са(ОН)2;
4. C2H2 + H2→ г) CH2Br – CH2Br;
д) CH2Br.
7. Назвіть за систематичною номенклатурою вуглеводні, які мають будову: (6б)
СН3
׀
а) СН3 – СН2 – С– СН2 – СН3;
׀
СН3
б) СН3 – СН – СН2– СН = СН3.
׀
СН3
8. Опишіть застосування поліетилену в побуті. (4б)
9. Органічна речовина містить 85,7% Карбону та 14,3% Гідрогену. Відносна густина пари цієї речовини за воднем дорівнює 14. Визначити молекулярну формулу речовини. (10б)
10. Складіть структурні формули таких сполук: (8б)
а) 2,2 –диметилпропану;
б) 2-метилпропену.
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
II варіант
А) гідрування;
Б) дегідрування;
В) гідратація;
Г) полімеризація.
А) гомологами;
Б) ізомерами;
В) полімерами;
Г) вуглеводнями.
А) СnH2n+2
Б) CnH2n+1
В) CnH2n-2
Г) CnH2n
А) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3;
Б) CH3 – CH = CH – CH2 – CH3;
В) CH3 – CH = CH2;
Г) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3.
А) октан;
Б) гексан;
В) бутан;
Г) декан.
А) CH2 = CH2 + H2 → 1) CO2 + H2O;
Б) CH ≡ CH + Br2 → 2) CH3 – CH3;
В) CH2 = CH2 + O2 → 3) CHBr – CHBr;
Г) СH4 + Cl2 → 4) CH3Cl + HCl;
5) CH3 – CH2Cl.
А) C2H5
׀
CH3 – CH – CH – CH2 – CH3;
׀
CH3
Б) CH3
׀
CH ≡ C – C – CH2 – CH3.
׀
CH3
А) 4-метилпент-2-ен; Б) 2,3-диметилбутан.
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
III варіант
1. Позначте спільну ознаку між етиленом і поліетиленом: (1б)
2. Речовини, з яких утворюється полімер називаються: (1б)
3. Позначте загальну формулу алканів: (1б)
а) СnН2n+2
б) СnН2n+1
в) СnН2n-2
г) СnН2n
4. Позначте структурну формулу, що відповідає пропану: (1б)
5. Установіть послідовність розташування речовин у гомологічному ряді алканів: (4б)
6. Установіть відповідність між реагентами та продуктами, укажіть умови перебігу реакції: (4б)
д) 4CO2 + 6H2O.
7. Назвіть за систематичною номенклатурою вуглеводні, які мають будову: (6б)
а) СН=С – СН3
׀
СН3
б) СН3 СН3
׀ ׀
СН3 – СН – СН = СН – СН2 – С – СН3
׀
СН3
8. Опишіть застосування поліетилену в побуті. (4б)
9. Визначте молекулярну формулу вуглеводню, масова частка Карбону в якому дорівнює 85,7%. Відносна густина вуглеводню за воднем дорівнює 21. (10б)
10. Складіть структурні формули таких сполук: (8б)
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
IV варіант
А) бромування;
Б) дегідрування;
В) полімеризації;
Г) гідратації.
А) полімерами;
Б) гомологами;
В) ізомерами;
Г) вуглеводнями.
А) СnH2n+2
Б) CnH2n+1
В) CnH2n-2
Г) CnH2n
А) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3;
Б) CH3 – CH2 – CH = CH – CH3;
В) CH3 – CH2 – CH3;
Г) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3.
А) гептан;
Б) пропан;
В) етан;
Г) гексан.
А) CH2 = CH2 + H2 → 1) ( - CH2 – CH2 - )n;
Б) CH ≡ CH + Br2 → 2) CH3 – CH2Cl;
В) nCH2 = CH2 → 3) CHBr – CHBr;
Г) СH4 + Cl2 → 4) CH3Cl + HCl;
5) CH3 – CH3.
А)
CH3 – CH2 – C = CH – CH2 – CH3;
׀
CH3
Б) C2H5 CH3
׀ ׀
CH – CH – CH = CH – C – CH3
׀
CH3
А) 2-метилпент-2-ен; Б) 2,2,5,5-тетраметилгепт-3-ин
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
V варіант
А) гідрування;
Б) дегідрування;
В) гідратація;
Г) полімеризація.
А) гомологами;
Б) ізомерами;
В) полімерами;
Г) вуглеводнями.
А) СnH2n+2
Б) CnH2n+1
В) CnH2n-2
Г) CnH2n
А) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3;
Б) CH3 – CH = CH – CH2 – CH3;
В) CH3 – CH = CH2;
Г) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 –CH3.
А) пропан;
Б) гексан;
В) бутан;
Г) октан.
А) CH2 = CH2 + H2 → 1) CO2 + H2O;
Б) CH ≡ CH + Br2 → 2) CH3 – CH3;
В) CH2 = CH2 + O2 → 3) CHBr – CHBr;
Г) СH4 + Cl2 → 4) CH3Cl + HCl;
5) CH3 – CH2Cl.
А) CH3
│
CH3 – C – CH2 – CH2 – CH3;
│
CH3
Б) CH3
│
CH ≡ C – C – CH2 – CH2 – CH3.
Контрольна робота з хімії. 9 клас
Насичені та ненасичені вуглеводні
VI варіант
А) бромування;
Б) дегідрування;
В) полімеризації;
Г) гідратації.
А) полімерами;
Б) гомологами;
В) ізомерами;
Г) вуглеводнями.
А) СnH2n+2
Б) CnH2n+1
В) CnH2n-2
Г) CnH2n
А) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3;
Б) CH3 – CH2 – CH = CH – CH3;
В) CH3 – CH2 – CH3;
Г) CH3 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH2 – CH3.
А) гептан;
Б) пропан;
В) декан;
Г) октан.
А) CH2 = CH2 + H2 → 1) ( - CH2 – CH2 - )n;
Б) CH ≡ CH + Br2 → 2) CH3 – CH2Cl;
В) nCH2 = CH2 → 3) CHBr – CHBr;
Г) СH4 + Cl2 → 4) CH3Cl + HCl;
5) CH3 – CH3.
А)
CH3 – CH2 – C = CH – CH3;
׀
CH3
Б) CH3 CH3
׀ ׀
CH – CH – CH = CH – C – CH3
׀
CH3
А) 4-метилпент-1-ин; Б) 3-метилпентан
На зворотній стороні завдань таблиця – пояснення учням, як будемо з 40 балів переводити на 12 балів.
1 б |
1-4 |
2 б |
5-6 |
3 б |
7-9 |
4 б |
10-13 |
5 б |
14-16 |
6 б |
17-19 |
7 б |
20-24 |
8 б |
25-29 |
9 б |
30-31 |
10 б |
32-34 |
11 б |
35-37 |
12 б |
38-40 |
ІІІ етап. Д/з(диференційоване)
Обміняйтеся варіантами контрольної роботи із сусідом по парті.