Тема: Узагальнення вивченого матеріалу.
Мета: активізувати та удосконалювати знання учнів з виконання арифметичних дій; розвꞌязувати рівняння; удосконалювати вміння розвꞌязувати задачі різних типів; розвивати логічне мислення учнів прийомів розумових дій; розвивати навички роботи з геометричним матеріалом; виховувати доброзичливість, уважність, самостійність, інтерес до математики, літературних творів; створити мотивацію до подальшого вивчення предмета.
Обладнання: підручник «Математика» Н. Листопад, мультимедійний комплект https://vsimpptx.com/author/matematika-listopad-np-3-klas, казка «Муха – Цокотуха» ілюстрації до казки, опорна схема окремих букв алфавіту, цеглинки LEGO, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
І. Організація класу.
№ 674, 675 ( с.123).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми повторимо та закріпимо вивчений матеріал. До нас у гості завітала казка. А от яка? Давайте відгадаємо.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Шифрувальник». Робота в групах
Обчислити приклади і дізнатися назву казки
М |
Х |
О |
Т |
У |
К |
А |
Ц |
88 |
76 |
30 |
72 |
84 |
75 |
34 |
40 |
І група ІІ група
44∙2 – М 25∙3 – К
21∙4 – У 60:2 - О
19∙4 – Х 36∙2 –Т
68:2 – А 28∙3 - У
80:2 – Ц 38∙2 - Х
15∙2 – О 17∙2 – А
- Вірно, «Муха-Цокотуха». Отже, казка починається.
Ⅳ. Актуалізація опорних знань учнів.
Муха, Муха-Цокотуха,
Золотава чепуруха!
Муха стежкою пішла,
- Записуємо дату, класна робота.
- Записати числа, збільшивши їх у 4 рази:
4 |
6 |
9 |
8 |
11 |
13 |
23 |
20 |
21 |
Муха грошики знайшла.
- А які грошики знайшла Муха ми дізнаємось, коли обчислимо ланцюжок.
54 : 6 : 3 ∙ 8 : 4 ∙ 6 : 4 ∙ 2 : 3 ∙ 9 – 4 = (50)
Пішла Муха на базар
І купила самовар:
- А який самовар ми зараз побачимо.
х∙100=900 у:5=30 с:7=40
— Гей, тарганчики, приходьте,
Я вас чаєм пригощу!
Таргани поприбігали,
Всі склянки повипивали,
- Скільки було тарганів?
- А якби кожен випив по 3 склянки?
А комашки —
По три чашки
З молоком
I пиріжком:
Нині Муха-Цокотуха
Іменинниця!
- Завдання на чашках. Придумати приклад на множення чи ділення з результатом зображеним на чащці.
Ⅴ. Повторення та узагальнення вивченого матеріалу.
Прибігали і блощички,
Дарували черевички,
Не звичайні — з передками
З золотими підківками.
- На кожному черевичку було по 4 застібки. Скільки всього застібок було на черевичках?
Прилетіла з поля
Тітонька бджола,
Мусі-Цокотусі
Меду принесла...
Задача 1. Мед у бджоли був гречаний і липовий. Липового було 6 банок по 3 л. в кожній, а гречаного – 4 банки по 2 л. в кожній. Скільки всього літрів меду принесла бджола.
Задача 2. На іменини Муха спекла 47 пиріжків з вишнями і 32 пиріжки з яблуками. Зꞌїли 28 пиріжків з вишнями і 23 пиріжки з яблуками. На скільки більше пиріжків залишилось з вишнями, ніж з яблуками?
Задача 3. На свято закупили 40 персикових йогуртів і 56 малинових. Використали третину всіх йогуртів. Скільки йогуртів залишилося?
— Чом ви, бабки гарні,
Не їсте малини?
Може, незугарні
В мене іменини?
Задача 4. Перший метелик облетів 18 троянд, а другий – у 2 рази менше. Скільки всього троянд облетіли метелики?
Раптом тут якийсь дідок
Павучок
Тягне Муху у куток
На гачок, —
Бідолашну хоче вбить,
Цокотуху погубить!
(https://www.youtube.com/watch)
— Ой, кохані гості, визволяйте!
Павука лихого зарубайте!
Частувала я вас,
Напувала я вас,
Тож не киньте мене
В мій останній час!
Та жуки-хробаки
Налякалися,
По шпарках, по кутках
Поховалися:
Тарганці —
Під стільці,
Жовте сонечко —
Під віконечко,
А мурашки — з хати геть,
Не схотіли йти на смерть!
I ніхто на злодюгу
Не кинеться:
Помирай-пропадай,
Імениннице!
Ну, а коник-стрибунець,
Наче справжній молодець,
Скік, скік, скік, скік!
I утік
Аж на тік —
Нічичирк!
А павук підступає,
Гострі зуби у зв'язану Муху встромляє,
Крутить їй павутиною немічні крила,
I висмоктує кров із тіла.
Муха криком кричить,
Надривається,
А злодюга мовчить,
Посміхається.
- Давайте уявимо цю павутинку і знайдемо їх периметр
Раптом лине ізгори
Крихітний Комарик,
I в руці його горить
Крихітний ліхтарик.
- Діаметр ліхтарика – 24 см. Чому дорівнює радіус?
— Де катюга? Де павук?
Не боюсь павучих рук!
Шаблю вихопив легку,
Швидко підлітає
I злодюзі-павуку
Голову стинає!
78:13 4
56:4 96
68:17 6
48∙2 72
22∙4 14
12∙6 88
Потім Муху обійняв,
Край віконця з нею став:
— Я злодюгу зарубав,
Я тобі свободу дав,
Тож дозволь мені, герою,
Одружитися з тобою!
Тут мурашки із хрущами
Закричали під кущами:
— Слава, слава Комарові —
Переможцеві!
Прилетіли світлячки,
Засвітили їм свічки —
От зробилось весело,
Стало гарно як!
Гей, жуки рогаті,
Цвіркуни вусаті!
Кличте музикантів,
Підемо в танець!
Музиканти прилетіли,
В барабани загриміли —
Бом! бом! бом! бом!
Скаче Муха з Комаром.
А за ними Клоп, Клоп
Навприсядки — гоп, гоп!
Таргани із хробачками,
Попелиці із вовчками.
А жуки цибаті,
Вояки вусаті,
Шапки підкидають,
З кузьками стрибають.
От знялася метушня,
Застрибала комашня.
Вся галява гуде,
Муха заміж іде.
За хороброго, меткого
Молодого Комара!
А Мурашка швидка
Витина гопака, —
Закаблуками постукує,
На комашечок погукує:
— Цвіркунці мої,
Молодці мої,
Тара-тара-тара-тара-тарганці мої!
Закаблуки стукотять,
Підошовочки риплять, —
Веселися, комашня,
До самісінького дня!
Нині Муха-Цокотуха
Іменинниця
Ⅵ. Підсумок уроку.
Пояснення домашнього завдання
№ 670(3,4)с. 122
Ⅶ. Рефлексія.
Вправа «Веселка»