Тема: Узагальнення вивченого з теми «Фонетика. Графіка. Орфографія. Орфоепія» (частина І)
Мета: закріпити основні відомості з фонетики, графіки, орфоепії, орфографії, сформувати цілісну систему особистих знань учнів із теми; удосконалити вміння і навички щодо правильної вимови голосних і приголосних звуків, грамотної передачі їх на письмі; працювати над правилами переносу слів із рядка в рядок; правильним наголошуванням слів; за допомогою мовленнєвого дидактичного матеріалу виховувати любов до Батьківщини.
Очікувані результати: учні усвідомлюють предмет вивчення фонетики, графіки, орфоепії, орфографії, застосовують на практиці здобуті знання, знають визначення ключових понять, вивчені правила.
Обладнання: картки
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого (мовознавчий брейн-ринг)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
З’ясування емоційного стану учнів
Інтерактивна вправа «Побажання»
Урок ми розпочнемо з перевірки вашої емоційної готовності за допомогою гри «Побажання». Сьогодні я бажаю вам бути активними, впевненими, уважними. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів. Вірю, що під час нашого уроку ви отримаєте велику кількість позитиву, а також поглибите свої знання.
Нам необхідно клас поділити на дві команди і обрати капітанів.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
Оголошення епіграфа уроку
Епіграфом до нашого уроку є рядки українського поета Івана Драча.
Слова ці вражають і серце, і глузд,
І їм не шукайте заміни.
Слова ці вишневі з Сосюриних вуст:
«Любіть Україну. Любіть Україну!»
І. Драч
Сьогодні на уроці ми підведемо підсумок вивченого з теми «Фонетика. Графіка. Орфографія. Орфоепія» і проведемо інтелектуальний брейн-ринг.
ІІІ. Основна частина уроку. Проведення брейн-рингу
Продовжити початок визначення.
І команда |
ІІ команда |
Фонетика – це |
Орфоепія – це |
Графіка – |
Орфографія - це |
Загальна кількість букв в алфавіті |
Загальна кількість приголосних звуків |
Склад – |
Наголос – це |
Назвіть 11 букві алфавіту |
Назвіть восьму від кінця букву алфавіту |
Довідка:
І команда |
ІІ команда |
Фонетика – це розділ мовознавства, що вивчає звуковий склад мови. |
Орфоепія – це розділ мовознавства, що вивчає правила літературної вимови. |
Графіка - це розділ мовознавства, що вивчає систему умовних знаків, для передачі звуків на письмі. |
Орфографія – це розділ мовознавства, що вивчає правила написання слів. |
Загальна кількість букв в алфавіті - 33 |
Загальна кількість приголосних звуків - 32 |
Склад – це частина слова, яку вимовляють одним поштовхом видихуваного повітря. |
Наголос – це вимова одного зі складів з більшою силою голосу. |
Назвіть 11 букву алфавіту - и |
Назвіть восьму від кінця букву алфавіту - х |
Пояснити, що означають словесні ключі.
І команда |
ІІ команда |
ДЗиҐа ДЖ ГаЗДа БіЖи |
ЧуК ПиШе Ці ФоКуСи ТиХо |
Де Ти З’їСи Ці ЛиНи, а ДЗуР |
КаФе «ПТаХ» |
Довідка:
І команда |
ІІ команда |
ДЗиҐа ДЖ ГаЗДа БіЖи – дзвінкі приголосні звуки. |
ЧуК ПиШе Ці ФоКуСи ТиХо – глухі приголосні. |
Де Ти З’їСи Ці ЛиНи, а ДЗуР – м’які приголосні. |
КаФе «ПТаХ» - перед К, П, Т, Ф, Х завжди пишемо префікс с-, а не з-. |
Продовжити прислів’я і приказки, записати фонетичною транскрипцією виділені слова.
І команда |
ІІ команда |
Рідна земля – мати, |
Та земля мила |
За морем тепліше |
Кожному мила |
У ріднім краю |
Грудка рідної землі |
Довідка: та вдома миліше, а чужа мачуха, дорожча за золото, як у раю, своя сторона, де мати родила.
І команда |
ІІ команда |
Рідна земля – мати, а чужа – мачуха. |
Та земля мила, де мати родила. |
За морем тепліше, та вдома миліше. |
Кожному мила своя сторона. |
У ріднім краю, як у раю. |
Грудка рідної землі дорожча за золото. |
Правильно поставте наголос у словах і прочитайте. Придумайте з трьома словами прості речення, ускладнені звертаннями та однорідними членами речення
І команда |
ІІ команда |
спина |
новий |
середина |
мережа |
довідник |
ідемо |
жалюзі |
середина |
кілометр |
оптовий |
чорнозем |
ґрунтовий |
Довідка:
І команда |
ІІ команда |
спина |
новий |
середина |
мережа |
довідник |
ідемо |
жалюзі |
середина |
кілометр |
оптовий |
чорнозем |
ґрунтовий |
У кожній групі слів знайдіть одне, яке неправильно поділено для переносу. Запишіть його правильно.
І команда |
ІІ команда |
восьмиг-ранний, най-довший, ша-хтар |
дорож-ній, доб-рати, північно-східний |
ко-смос, об-кладений, на-дмірний |
від-звучати, ви-правданий, сад-жанці |
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Рефлексія
- Що нового дізналися на уроці?
- Що найбільше сподобалося?
VІ. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.