Урок - подорож країною Будословією з української мови для 5 класу.
Тема:Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Будова слова. Орфографія».Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями матеріал; удосконалювати вміння і навички п'ятикласників щодо практичного використання знань з розділу «Будова слова й орфографія»; закріпити відомості про значущі частини слова, удосконалити орфографічні навички, вміння добирати спільнокореневі слова, розрізняти форми слова й спільнокореневі слова, правильно використовувати їх у мовленні
Тема: узагальнення й систематизація вивченого з теми «Будова слова. Орфографія».
Мета: повторити й узагальнити засвоєний учнями матеріал; удосконалювати вміння і навички п’ятикласників щодо практичного використання знань з розділу «Будова слова й орфографія»; закріпити відомості про значущі частини слова, удосконалити орфографічні навички, вміння добирати спільнокореневі слова, розрізняти форми слова й спільнокореневі слова, правильно використовувати їх у мовленні; розвивати в учнів самостійність, ключові компетентності : комунікативну та соціальну (уміння працювати в парах, групі, знаходити спільне розв’язання проблеми); виховувати у школярів старанність та наполегливість у навчанні.
Обладнання: підручник , роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизація вивченого..
«Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи.»
Володимир Сосюра
Хід уроку
І.Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Розпочнемо ми урок.
Ви за парти всі сідайте,
Працювати починайте!
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним.
Сьогодні ми будемо подорожувати країною Будословією. Відвідаємо всіх її мешканців, виконуючи цікаві завдання. Епіграфом нашого уроку буде вислів Володимира Сосюри: «Яке прикрасне рідне слово!
Воно — не світ а всі світи.»
Як ви розумієте ці слова?( 1 слайд)
ІІІ. Мотивація навчання школярів.
Щоб розпочати подорож , виконаємо перше завдання.
1.«Впіймай помилку» ( 2 слайд)
Виправте помилку й запишіть епіграф уроку. Поясніть.
ІV.Актуалізація опорних знань.
1.Мозковий штурм. «Пригадай та чітко відповідай».(3-9 слайд)
«Чи правда, що...» Так чи ні.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в групах. Установіть відповідність. Доведіть свою думку.(10-11 слайд)
1 група записує спільнокореневі слова,
2 група - форми слова, 3 – синоніми.
Праця, робота, труд - це…
Праця, працівник, працьовиті- це …
Праця, праці, працею - …
2. Робота в парах. Шифр. Розподіліть слова так, щоб в кожній групі були слова одного кореня.( 12-13 слайд)
1-Ніс, 2-носовий,3-носити, 4носище, 5-носилки,
6-переносити, 7-носик, 8-ноша,
9-приніс , 10-носоріг.
Взаємоперевірка.
І–1, 2, 4, 7, 10.
ІІ–3, 5, 6, 8, 9.
3. Гра «Хто я?» ( 14 слайд)
1) Мій корінь пошукайте в лісі,
а префікс мій прабабця має. ( Праліс)
2) Префікс мій вказує на наближення,
а корінь має здатність рости. (Прирости)
3) Корінь слова «рвати»
заплутався із префіксом прі-.( Прірва)
4. Рольова гра « Вчитель- учень»
Поставте запитання з вивченої теми.
5. Робота біля дошки . «Збери осінній букет». Він незвичайний. На кожному ласточку записане слово, запишіть його. Вставивши пропущену букву. Поясніть.(14 слайд)
Пр…крити, пр…звище, пр…клеїти, пр…милий, пр…красний, ро…фарбувати, …клеїт,….робити, пр…рва, ро…бити, …ховати, …хвалити.
6. Ланцюжок .Розібрати слово за будовою.
Пролісок, прикордонник, малесенький, гарненький, придорожній ,лісостеп,
землетрус.
7. Творча робота.
Скласти й записати речення зі словами минуле, поранений, черговий, які утворені способом переходу з однієї частини мови в іншу.
VІ. Підсумок уроку
Вправа “Оплески ”.
( Учні готують руки для оплесків.)
Якщо відповідь на питання «так», оплески. «Ні»- тиша.
Ось ми й завершили нашу подорож. Оплесками нагородимо один одного.
Оцінювання.( 15 слайд)
VІІ.Домашнє завдання