Урок "Узагальнення й систематизація вивченого з розділів «Лексикологія» та «Фразеологія»"

Про матеріал
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого Форма проведення: урок – аукціон Мета: - повторити, поглибити, удосконалити знання учнів із розділів мовознавства «Лексикологія» та «Фразеологія»; узагальнити засвоєний мовний матеріал; формувати уміння й навички усного мовлення, вміння швидко орієнтуватися у запропонованій ситуації; - розвивати в учнів пам’ять, аналітичне та образне мислення, творчі здібності; - виховувати наполегливість у здобутті знань, інтерес до вивчення української мови;
Перегляд файлу

Тема.    Узагальнення й систематизація вивченого з розділів «Лексикологія» та «Фразеологія»

Мета: 

  • повторити, поглибити, удосконалити знання учнів із розділів мовознавства «Лексикологія» та «Фразеологія»;  узагальнити засвоєний мовний матеріал; формувати уміння й навички усного мовлення, вміння швидко орієнтуватися у запропонованій ситуації;
  • розвивати в учнів пам’ять, аналітичне та образне мислення, творчі здібності;
  • виховувати наполегливість у здобутті знань, інтерес до вивчення української мови;

Тип уроку:  урок узагальнення і систематизації вивченого

Форма проведення:  урок – аукціон

Методи, прийоми: "Самоналаштування", гра, робота в групах, слово вчителя, метод «ПРЕС»

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, презентація, лоти, акції різних номіналів, картки, сертифікати

Хід уроку

І. Організаційний момент

  • Прийом "Самоналаштування"

 - Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

Я особистість творча.

Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

  1. Загадка:   

 Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива,

Без неї пісні не співати.

Без неї й слова не сказати.

- Хто, діти, цей незвичайний помічник? Так, це мова.  Наша мова – безмежний океан слів – довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних…

2. Слово вчителя.

- Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-аукціон. Аукціон – це спосіб розпродажу, при якому сповіщається ціна, і покупці змагаються за придбання товару. Виграє той, хто запропонує найвищу ціну.  На уроці товаром будуть ваші знання з лексикології та фразеології. Товар – це «лот», дві команди уособлюють два акціонерних товариства (АТ), капітани команд – «президенти АТ», я - брокер, зачитую, складені завдання. За правильні відповіді ви отримуєте акції з відповідним написом. В кінці уроку підраховуємо куплені акції, визначаємо команду-переможця – власника найбільшої кількості акцій.

(На свій розсуд вчитель може давати активним учням кольорові зірочки за різні лоти, щоб учні мали змогу дістати, наприклад, почесні звання: «Знавець фразеології», «Знавець багатозначних слів», «Знавець антонімів» тощо)

3. Запис теми у зошити. Слайд 2

-  Запишіть, будь ласка, у зошитах тему уроку і подумайте, яких результатів ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.

4. Оголошення очікуваних результатів учнями

(Учні сидять у колі, беруться за руки, оголошують те, що очікують від уроку).

5. Слово вчителя. Підбиває підсумки, оголошує мету уроку. Слайд 3

А зараз, діти, ознайомтесь із правилами проведення гри. Слайд 4

  1. Не заважати один одному.
  2. Бути активним.
  3. Не кричати.
  4. Логічно і лаконічно давати відповіді.
  5. Не підказувати, бо з рахунку команди буде вилучатись акція.
  6. Відповідає один з членів команди

Увага! Аукціон починається! Слайд 5 (Звук гонга)

ІІІ. Відтворення і корекція опорних знань Слайд 6

ЛОТ № 1.  «Теоретичний».  Перевірка АТ на «платоспроможність». Запитання задаються по черзі кожній з команд. Кожна правильна відповідь – 1 акція.

1 команда

2 команда

  1. Що вивчає лексикологія?
  2. Що таке лексичне значення слова?
  3. Яке значення, крім лексичного, мають слова? Наведіть приклади.
  4. У яких стилях мовлення вживаються слова в переносному значенні?
  5. На які групи за вживанням поділяються слова?
  6. Які групи слів за значенням ви знаєте?
  7. Що таке антоніми? Наведіть приклади антонімічних пар.
  8. Яка роль синонімів та антонімів у мовленні?
  9. Що таке фразеологізм?
  10.  Які ви знаєте джерела фразеологізмів?
  11.  Якими членами речення можуть бути фразеологізми?
  1. Що таке лексика?
  2. Де зібрано основний лексичний запас слів?
  3. Чим розрізняються слова, ужиті в прямому і переносному значеннях?
  4. Як називаються слова, які вживаються в нашому мовленні щодня?
  5. Які слова називаються іншомовними?
  6. Що таке синоніми? Наведіть приклади синонімічного ряду.
  7. Що таке омоніми? Наведіть приклади антонімічних пар.
  8. Що вивчає фразеологія?
  9. Чим фразеологізми відрізняються від однозвучного з ним вільного словосполучення?
  10.  Яка роль фразеологізмів у мовленні?
  11. В яких словниках можна знайти значення фразеологізму?

ІV. Узагальнення і систематизація знань (виконання практичних завдань)

ЛОТ № 2. Лексичне значення слова. Однозначні й багатозначні слова. Пряме і переносне значення слова. Слайд 7             

  • Гра «Морські  слова». Поясніть лексичне і граматичне значення кожного слова (усно). Слайд 8

Ціна лота: все правильно – 4 акції, половина – 2 акції, менше половини – 1 акція.

1 команда

2 команда

Моряк - людина, що служить у флоті.

Каюта - невелика окрема кімната на судні, де розміщуються члени команди  і пасажири.

 

Море - велика  водойма з гірко-солоною водою.

Круїз – подорож морем.

  • «Вибирайка» (виписати багатозначні слова, усно пояснити їх значення, скласти з цими словами 2 речення). Слайд 9

1 команда

2 команда

Як говориш, будь обачним:

Є слова багатозначні.

Ось вам відповідь жива:

Що то значить «голова»?

Має голову людина,

І тварина, і пташина,

Голова — це керівник,

Дуже цінний працівник.

Скільки значень? Скільки слів?

Слово лиш одне-єдине,

Значень... не одно — родина!

Багато є значень у слові «земля».

Земля — це Вітчизна твоя і моя,

І ґрунт, що орють весняної пори,

Земля — темно-бура складна речовина

І наша планета, це царство людини,

І суша, що вабить мандрівника в морі

І кличе його в водяному просторі.

Переможець – 2 акції, переможений – 1 акція

  • «Розумне перо». Конкурс «президентів АТ». Слайд 10

     Погрупуйте: слова в прямому значенні запишіть в ліву колонку, а слова в переносному значенні – в праву. Складіть 2 речення зі словами другої групи.

     Рух поїзда, золота осінь, синє море, рух за мир, море квітів, золота обручка, вовчий апетит, ластівка летить, дитина іде, вовчий слід, час летить, підняти настрій.

ЛОТ № 3. Групи слів за значенням: синоніми, антоніми, омоніми.

Слайд 11

  • Гра «Раз. Два. Три.» На слайді подано по одному слову з синонімічного ряду. Команди називають синоніми (після кожного варіанту вчитель, відзначаючи молоточком, проголошує: «Слово    - раз, …. два, …. три, …. слово прийняте, синонімічний ряд  доповнений»). АТ, яке останнім закінчує синонімічний ряд, оголошується переможцем. ( 2 акції). Слайд 12
  • Смуток (журба, печаль, ….)
  • Сильний (дужий, міцний, ….)
  • Хуртовина (віхола, завія, ….)
  • Лагідно (любо, приязно, ….)
  • Конкурс «Далі, далі». У прислів'ях вставте потрібні слова - антоніми.

Слайд 13

Важко в навчанні, але … в роботі.

Маленька праця краща за … безділля.

М’яко стеле , та … спати.

Що вранці не зробиш, то … не наздоженеш.

На чорній землі …  хліб родить.

З великої хмари... дощ.  

Менше говори,... роби.

Праця чоловіка годує, а... марнує.   

Літо збирає, а... з'їдає.

Руки білі, а сумління....

  • Відгадай загадки-жарти від омоніма. Слайд 14
  • Чи літають ключі? (Журавлині)
  • Якою косою трави не накосиш? (Дівочою)
  • На якій лаві не всидиш ? (На вулканічній)
  • Якою голкою нічого не пошиєш? (Сосновою, їжачою, патефонною).
  • З якої чашки ніколи не нап’єшся? (З колінної).
  • З якого крана не набереш води? (З баштового).

ЛОТ № 4.   Фразеологізми, їх значення. Джерела української фразеології

  • Творча робота (кросворд навпаки). До поданого кросворду дібрати завдання. Користуйся словником. Слайд 15

 

 

 

 

1Ф

 

 

2ч

е

Р

в

о

н

і

т

и

 

 

3м

о

в

ч

А

т

и

 

 

4З

у

б

о

ж

і

т

и

 

 

5л

Е

д

а

р

ю

в

а

т

и

6м

О

р

о

ч

и

т

и

 

7п

Л

а

к

а

т

и

 

8м

О

л

о

д

и

й

9п

е

р

е

м

а

Г

а

т

и

 

 

10в

т

І

к

а

т

и

 

 

11З

а

й

в

и

й

 

 

12п

о

М

е

р

т

и

 

  • «Хто більше?». За 2 хвилини два представники від кожної АТ  пригадують якомога більше фразеологізмів із словами, що позначають частини тіла: голова, язик – 1 команда; зуб, палець – 2 команда.  Слайд 16

(Діти отримали на попередньому уроці д/з: знайти і записати фразеологізми зі словами голова, язик, зуб, палець).

Довідка для вчителя.

     Язик: давати волю язику, гострий на язик, мати довгого язика, язик свербить, язик заплітається… . Зуб: з зубів видирати, брати на зуб, дивитися в зуби, мати зуб, ані в зуб... . Палець: дивитися крізь пальці, один як палець, висмоктати з пальця, обвести круг пальця, і пальцем не торкатися... . Голова: задурити голову, голова як макітра; загубити голову; викинути з голови, зложити голову; макітра не варить… .                    

  • Конкурс «Фразеологічні антоніми». Перед вами стовпчики з фразеологізмами. Треба їх об’єднати в антонімічні пари і записати. Слайд 17

1 команда

2 команда

Зуби   скалити

Кури не клюють

Під самим носом

Вдарити   лихом об землю

Одна нога тут, друга там

Як   кіт наплакав

Слізьми вмиватися

Ніс   повісити

Нога   за ногою

За тридев’ять земель          

Бути   на коні

Обминати гострі кути

Не вартий і гроша

Стріляний горобець

Мазати медом

Лізти на   рожен  

Пасти задніх

Жовтороте пташеня

 Пустити шпильку   

 Ціни   немає                                

  • Метод «ПРЕС». На дошці картки: «Біблія», «Міфологія», «З професій». Вчитель роздає   аркуші, на яких записані фразеологізми, учні прикріплюють аркуш біля відповідної картки)

    Простий смертний, земний рай, одним миром мазані, до другого пришестя,

троянський кінь, ахіллесова п’ята, вогонь Прометея, прокласти першу борозну, випускати віжки з рук, як п’яте колесо до воза, посіяти паніку, грати роль, стригти під один гребінець, підсолодити пілюлю.

V. Домашнє завдання Слайд 18

1) Підготуватися до контрольної роботи з теми ««Лексикологія. Фразеологія». Рубрика «Готуємося до тематичного оцінювання», с. 158 (письмово)

2) скласти побажання однокласникам, використовуючи якомога більше фразеологізмів, для вдалого написання контрольної роботи.

VІ. Підсумки уроку

 Ну от і все. Всі завдання виконано, ви добре попрацювали. Я задоволена вашими знаннями. 

  • Рефлексія.

- Чи справдилися ваші очікування, дайте характеристику уроку одним словом, словосполученням чи реченням.

  • «Мікрофон»

- Що на уроці було головним?

- Які завдання допомогли краще повторити тему?

- Я зрозумів, що треба повторити…

VІІ. Оцінювання учнів

    Те АТ, у якого набирається найбільша кількість акцій, оголошується володарем міста Лексика. Йому вручають великий символічний ключ. Нагорода сертифікатами активних учнів. (Додаток 1)

docx
Додано
8 лютого 2019
Переглядів
3494
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку