Тема: Узагальнення та систематизація з теми «Апостроф. М’який знак»,
5 клас
Мета: повторити та систематизувати знання учнів про вживання апострофа та м’якого знака; удосконалювати їх правописні вміння та навички; розвивати уміння працювати з таблицями, виділяти головне; виховувати повагу до рідної мови.
Завдання уроку: навчити учнів правильно писати слова з апострофом та м’яким знаком.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.
Хід уроку:
І. Організаційний момент (1хв.)( учитель вітається і робить відмітку в класному журналі про кількість відсутніх учнів)
ІІ. Оголошення теми, мети уроку (1хв)(учитель записує тему на дошці, а учні в зошит)
ІІІ. Актуалізація набутих знань, умінь та навичок (5 хв.)
1.Слово вчителя.
Сьогодні на уроці давайте переглянемо і повторимо основні правила написання апострофа та знака м’якшення.
Таблиця «Правила вживання м’якого знака»
Ь пишеться |
Ь не пишеться |
1. Після м’яких д,т,з,с,ц,н,л: мідь,гість, вісь, сіль, олень |
1. Після б,п,в,м,ф: голуб, насип, вісім, верф |
2. У дієсловах на –ться: Вибачається, умивається |
2. Після букв ж,ч,ш,щ: ріж, річ, вишня |
3. Після л , що позначає м’який приголосний, який стоїть перед іншим м’яким приголосним: їдальня, пальці |
3. Після букви р : базар,кобзар,писар |
4. У буквосполученнях –льк-, -льч-, -льц-, -ньк-, -ньч-, -ньц-:лялька-ляльці-ляльчин, ненька-неньці-неньчин |
4. Після н,л у буквосполученнях –лк-, -лч-, -лц-, –нк-, -нч-, –нц- : Наталка-Наталчин – Наталці, хустинка – хустинці
|
5. Слова-винятки : тьмяний, різьбяр, няньчити, бриньчати, женьшень, Маньчжурія. |
|
(Де Ти З’їСи Ці ЛиНи?» або «Де СоНЦе ЗоЛоТе?)
ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого (30 хв.)
Відгадайте загадки.
Я такий же як знак розділовий,
і відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати ім’я-
зразу стану потрібним і я.
Який це знак? (апостроф)
Цей знак ніколи не звучить,
Бо він не звук, тому й мовчить.
Не вимовляється ніяк.
Та й голосу не має,
Та інші літери в словах
Він м’яко розділяє.
Це? (м’який знак)
Уважно слухати мене, я буду читати слова, а вам потрібно плескати в долоні, коли почуєте слово з потрібною орфограмою. Наприклад: здоров’я - плескаєте. Зрозуміли? Тоді починаємо.
Гра «Спіймай апостроф»
Бур’ян, батько, матір’ю, міський, знають, П’ятихатки, мисливець, б’ють, гріються, черв’як, підв’язати, область.
Робота біля дошки.
* Записати всі спільнокореневі слова так, щоб не загубити орфограму. (п’ять, свято, м’якість, в’язка, солов’ї, пам'ять, зв'язок, дев’ять, нянька, ненька.
П’ять- п’ятеро, вп’ятьох, п’ятірка, п'ятнадцять, п’ятий.
Свято- святковий, святково,
М’якість м’яко , м’якенький,пом’якшити,
В’язка- прив’язати, зав’язаний,
Солов’ї - солов’їний,
Пам'ять – пам’ятний, напам’ять, пам’ятати
Зв'язок- зв’язківець,
Нянька – няньчити, няньчин
Ненька – неньчин,
Колективна робота
Прослухати прислів’я. Розкрити зміст кожного. Пояснити вживання м’якого знака.
1) Для людської думки немає віддалі.
2) Не все теє зробиться, що на думку зродиться.
3) По одежі стрічають, по розуму проводжають.
4) Орел муху не ловить, а слон за мишею не женеться.
5) Людська кров — не водиця, проливати не годиться.
6) Слово не горобець: випустиш — назад не вернеться.
Записати усі слова з певною орфограмою в потрібний стовпчик ( апостроф ставиться, апостроф не ставиться, м’який знак пишеться, м’який знак не пишеться)
Донька |
Галченя |
Лук’ян |
Цвях |
Лялька |
Парасці |
Черв’як |
Зяблик |
Медальйон |
Свято |
Солов’ї |
Зоря |
Промінь |
Степ |
Риб’ячий |
Буряк |
Нежить |
Нігті |
Ім’я |
Духмяний |
Мільярд |
Балці |
Пір’я |
Мавпячий |
Льох |
Осінній |
П’ята |
Гарячий |
Просьба |
Харків |
Арф’яр |
Серйозний |
Запорізький |
Гіркий |
Бур’ян |
Зілля |
Місяць |
Пізнє |
Здоров’я |
Тьмяний |
Сіль |
Щастя |
В’ють |
Морквяний |
Акварель |
Заміжжя |
Голуб’ята |
Свято |
Ненька, молодь, жінці, сузір’я, буряк, м’язи, морквяний, голці, здоров’я, вітерець, риб’ячий, призьба, мить, свято, солов’ї, осторонь, бур’ян, зв’язати, сніг, синька, цвях, читальня, торф’яний, промінчик.
Завдання: подані в транскрипції слова записати відповідно до орфографічних норм. (Картки)
[ т’м’аний ], [л’в’івс’кий] , [зустр’інуц’ :а] , [пов’іл’но] , [с’ома ], [бород’ба], [л’ох], [с’іл’:у] , [старесен’кий], [кол’оровий], [м’іл’йон], [пал’ц’а], [ коле ц’:а ].
До поданих слів дібрати й записати синоніми з орфограмою “Позначення м’якості приголосних”.
Портмоне -…(гаманець), страждання -…(біль), поблизу -…(близько), гуртом -…(спільно), покаяння -…(сповідь), пусто -…(порожньо), темрява -…(пітьма), школяр -…(учень), простір -…(широчінь), хитрун -…(шельма), декламатор -…(читець), чаклун -…(відьмак), юнак -…(хлопець), старанний -…(ретельний), нелюбов -…(ненависть).
Слово вчителя. Послухайте віршик, який можна зробити висновок.
Суперечка між Апострофом та М’яким знаком
Апостроф та М’який знак не мириться ніяк.
Апостроф каже:
-Я головніший, бо за тебе я твердіший!
М’який знак відповідає, що про це він добре знає:
-Та хіба ж у цьому сіль? Я пом’якшу навіть біль.
V. Підсумок уроку. Оцінювання. (5 хв)
Метод «Мікрофон»
« Найбільше на уроці мені сподобалось…»
«Я запам’ятав, що апостроф пишеться після …
«Я запам’ятав, що м’який знак…»
А тепер оцінювання вашої роботи на уроці.
VІ. Домашнє завдання. (1хв)Скласти діалог між м’яким знаком та апострофом