Урок "Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прикметник»"

Про матеріал
Запропонований матеріал допоможе учителю систематизувати та узагальнити знання учнів 6 класу про прикметник як частину мови.
Перегляд файлу

Дата:

Клас: 6

Предмет: Українська мова

Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Прикметник».

Мета:

  • навчальна: закріпити й поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;
  • розвивальна: розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища;
  • виховна: виховувати повагу і любов до української мови.

Очікувані результати:  

Знати: основні відомості про прикметник, порядковість морфологічного розбору прикметника.

Вміти: розпізнавати прикметники серед інших частин мови, пояснювати та правильно писати прикметники з вивченими орфограмами.

Обладнання: орфографічний словник.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань.

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель заходить на урок, вітається з учнями, відмічає відсутніх, налаштовує всіх на робочий лад.

ІІ. Мотивація навчання. Повідомлення теми і мети уроку

Учитель оголошує тему та навчальну мету уроку, налаштовує учнів на роботу.

Щоб з’ясувати, яку тему ми сьогодні будемо повторювати, вам пропонується завдання – розгадати ребус.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок

Перевірка вчителем домашнього завдання

Бесіда

1. Розділ мовознавства, що вивчає відомості про частини мови - ... .(Морфологія)

2. Прикметник — це ... частина мови. (Самостійна)

3. Прикметник вказує... .(Ознаку предмета)

4. Морфологічні ознаки прикметника.(Змінюється за родами, числами, відмінками)

5. Синтаксична роль прикметника. (Означення, інколи головним членом речення).

6. За розрядами прикметник поділяється на ... . (Якісні, відносні, присвійні).

7.Який розряд прикметника утворює ступені порівняння? (Якісний)

8. Які форми мають прикметники? (Повну чи коротку)

9. Назвіть ступені порівняння прикметника. (Вищий і найвищий)

10. Назвіть форми ступенів порівняння прик­метника. (Проста і складена)

11. На які групи поділяються прикметники? (Тверда і м’яка)

12. За чим визначаються групи прикметника? (Приголосний , на який закінчується основа слова)

IV. Основний зміст уроку. Закріплення вивченого. Формування набутих умінь, знань і навичок

Інтерактивна тренувальна вправа

«Розбір прикметника як частини мови»

https://learningapps.org/qrcode.php?id=p31sisvqa23

Вправа «Я-редактор»

Виправити помилки, які були припущені під час творення ступенів порівняння.

Найбільш ширший, найзелений, гнідіший, самий міцний, більш гарнюсінький, щонаймудрий, найчарівний, тривожнішиший, якнаймалиновіший, ще більш старший лейтенант.

Перевір себе

Найбільш широкий, найзеленіший, гнідий, більш міцний або найбільш міцний, гарнюсінький, щонаймудріший, найчарівніший, тривожніший, малиновий, старший лейтенант.

Колективне створення ментальної карти з теми «Прикметник» на платформі Mindomo на основі набутих знань, умінь та навичок

Інструкція щодо створення ментальної карти

Етапи створення ментальних карт

На першому етапі, який називається ідея, обирається тема і створюється центральний образ на папері (слово чи словосполучення).

Наступний етап –  асоціації, які виникають під час релаксу (мозкова атака).

Третій етап – редакція. Учасники обирають підтеми, виокремлюють групи. Карта розширюється. Бажано використовувати різноманітне оформлення: кольори, стрілки, шрифти, можна доповнити малюнками.

Заключний етап – інкубація. Він спрямований на те, щоб звести до підсумкового рішення.

Презентація ментальної карти з теми «Прикметник»

https://www.mindomo.com/mindmap/mind-map-fef39bb68f7141a0b6398f9cfbd7fccd

https://drive.google.com/file/d/1cbs31R3iRLuuiohLPIC0yOmsktNFJ8Tc/view?usp=sharing

Словниковий розподільний диктант

Записати прикметники під диктовку у дві колонки:

1) ті, в яких подвоєння не відбувається;

2) ті, в яких подвоєння відбувається.

Полотняний, розумний, глиняний, непримиренний, лляний, голубиний, здоровений, невблаганний, священний, денний, лебединий, шалений, телефонний, старовинний, блаженний, окаянний, вогняний, огненний, рахманний, недоторканний.

V. Підбиття підсумків уроку

Робота з картками

Картка 1

Зробіть морфологічний розбір поданих прикметників: пізнього, сміливий, мідна; Провідміняйте подані прикметники: чорний, яскрава.

Картка 2

Зробіть морфологічний розбір поданих прикметників: молодими, славная, міського.

Провідміняйте подані прикметники: пізня, дорожній.

Учитель відзначає досягнення учнів в оволодінні темою уроку; їхнього ставлення до роботи на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

 «Мікрофон»

«Мені найбільше запам’яталося…»

«Новим для мене було…»

«Мене зацікавило…»

Оцінювання учнів.

VI. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання

Учитель. Ваше домашнє завдання – повторити правила у підручнику ст. 128-164;

на основі вивченого матеріалу з теми «Прикметник» скласти власну ментальну карту.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 червня 2023
Переглядів
244
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку