Клас: 10
Тема:
Узагальнення й систематизація знань з теми «Вуглеводи»
Цілі уроку: узагальнити, систематизувати та скоригувати знання учнів про вуглеводи, їх будову, властивості, способи добування, галузі застосування. Сприяти розвитку логічного мислення, продовжувати формувати культуру розумової праці, комунікаційних навичок.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань. Урок-гра.
Форми роботи: групова та індивідуальна.
Обладнання: комп'ютер, екран, з літерами, слайди з питаннями і таблицями.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Ознайомлення учнів з метою, завданнями уроку, планом проведення гри. Ведучим у грі є вчитель.
План уроку-гри
-
Відбірковий тур.
-
Основна гра.
-
Фінал.
-
Відбірковий тур.
У відбірковому турі беруть участь всі учні класу. Вчитель кожному учню задає по 3 питання. Правильна відповідь на всі питання - це квиток в основну гру.
-
Основна гра.
Перед учнями на екрані висвітлюються слайди з питаннями, які мають по 4 варіанти відповідей. Перед кожним із учасників лежать картки з літерами А, Б, В, Г. Учням потрібно вибрати варіант правильної відповіді і показати картку з відповідною літерою. Учасник, який правильно відповів на всі питання, переходить у наступний тур. Той учень, який бодай один раз помилився - вибуває із гри.
-
Фінал.
Зазвичай у фінал виходить 3 учні. На екрані перед учасниками написані 9 тем. Учні по черзі обирають собі тему, яка має по 3 питання кожна. Чергу учнів (хто за ким буде обирати собі теми) вирішує жеребкування, на якому учасники повинні швидко і правильно розв'язати перетворення і назвати реакції.
Час проведення уроку-гри - 60-65 хвилин, тому бажано попросити у дирекції школи поставити вчителю не один урок, а пару хімії.
II. Узагальнення і систематизація знань
Питання відбіркового туру:
-
Загальна формула вуглеводів?
-
Скільки відсотків вуглеводів міститься в їжі людини?
-
Які рослини синтезують вуглеводи?
-
Як у назві підкреслюється належність сполук до класу вуглеводів?
-
На які групи поділяються вуглеводи залежно від їх складу?
-
До яких моносахаридів відноситься глюкоза і фруктоза?
-
Які ізомери має глюкоза?
-
Яка речовина утворюється внаслідок відновлення альдегідної групи глюкози до спиртової?
-
Що утворюється внаслідок молочнокислого бродіння глюкози?
-
Який із вуглеводів найсолодший?
11.Чим за будовою є рибоза - пентозою чи гексозою?
-
Яке значення для людини має дезоксирибоза?
-
Що є каталізатором в реакції гідролізу сахарози?
-
Скільки гідроксильних груп містить сахароза?
-
Яка рослина є джерелом цукру в Україні?
-
Скільки цукру за рік в середньому потрібно людині?
-
Доведіть, що за будовою крохмаль - природний полімер?
-
Що є мономерною ланкою полімеру крохмалю?
-
Крохмаль- це суміш полімерів двох типів. Яких саме?
-
У яких рослинах крохмалю найбільше?
-
Що таке патока?
22.3а яких умов можливий гідроліз крохмалю?
-
До якої сполуки гідролізується крохмаль?
-
Які особливості реакції йоду з крохмалем?
25.Чим різняться між собою крохмаль і целюлоза?
-
Продукти термічного розкладу целюлози?
-
Відомо, що молекули крохмалю утворені залишками а-глюкози, а як утворена молекула целюлози?
28.Чи засвоюється целюлоза в організмі людини?
-
Які тварини перетравлюють целюлозу?
-
Що є основою виробництва штучних волокон із целюлози?
Основна гра
І. Питання (обрати одну правильну відповідь)
-
Чим за будовою є глюкоза?
А. альдегідоспиртом В. естером
Б. кетоноспиртом Г. вуглеводнем
-
Яка реакція відбувається в разі дії на сахарозу води?
А. гідрування В. естерифікація
Б. гідроліз Г. омилення
-
Скільки форм глюкози існує в природі?
А. одна В. три
Б. дві Г. чотири
-
Для якого вуглеводу характерна реакція з йодом?
А. глюкоза В. крохмаль
Б. сахароза Г. целюлоза
-
Внаслідок гідролізу якого вуглеводу утворюються проміжні продукти - декстрини?
А. целюлози В. сахарози
Б. фруктози Г. крохмалю
-
Яка неорганічна кислота прискорює реакцію гідролізу крохмалю?
А. сульфатна В. силікатна
Б. карбонатна Г. ортофосфатна
-
Який вуглевод називають виноградним цукром?
А. глюкозу В. сахарозу
Б. фруктозу Г. мальтозу
-
Сорбіт, що є замінником цукру для хворих на діабет, є за будовою спиртом?
А. одноатомним В. двохатомним
Б. шестиатомним Г. п'ятиатомним
-
При якому бродінні глюкози виділяється вуглекислий газ?
А. молочнокислому В. спиртовому
Б. оцтовокислому Г. силосному
-
У якій формі глюкоза і фруктоза не існують у водних розчинах?
А. а-альфа В. відкритій
Б. З- бета Г. у - гама
II. Питання (на 2 правильні відповіді)
1. Які функціональні групи входять до складу глюкози?
А. альдегідна В. карбоксильна
Б. спиртова Г. естерова
*
-
Які речовини вступають в реакцію «срібного дзеркала»? А. фенол В. глюкоза
Б. гліцерин Г. альдегід
-
Які із вуглеводів належать до олігосахаридів?
А. сахароза В. крохмаль
Б. глюкоза Г. лактоза
-
Крохмаль - це суміш полімерів двох типів:
А. амілози В. амілопектину
Б. пектину Г. фруктози.
-
З яких вуглеводів складається бджолиний мед?
А. глюкози В. крохмалю
Б. сахарози Г. фруктози
-
Концентрована нітратна кислота окислює цей вуглевод до глюкарової кислоти:
А. фруктозу В. глюкозу
Б. сахарозу Г. крохмаль
-
Які органічні речовини реагують із Купрум (II) гідроксидом?
А. гліцерин В. глюкоза
Б. етанол Г. бензен
-
Які із перелічених фізичних властивостей має целюлоза?
А. волокниста речовина В. не розчинна у воді
Б. порошок Г. має запах.
-
Де целюлози найбільше?
А. у деревині В. у бавовні
Б. у цукровому буряку Г. у меді
-
Які продукти реакції етерифікації целюлози використовують у виготовленні пороху?
А. ацетилцелюлоза В. колоксилін
Б. етанол Г. піроксилін
Фінал
Розв'язати перетворення, назвати реакції:
СО2 → С6Н12О6 → С2Н5ОН→ Н2О → С2Н2 →С2Н4 → С2Н5СІ
Теми на фінальну гру і питання до кожної теми: Тема 1. Будова вуглеводів.
-
Чому вуглеводи мають таку назву?
-
З яких неорганічних сполук рослини синтезують вуглеводи?
-
Скільки гідроксильних груп містить молекула глюкози?
Тема 2. Глюкоза.
-
Яка форма глюкози зникає під час її кристалізації?
-
Чому глюкоза вступає в реакції, характерні для альдегідів і багатоатомних спиртів?
-
Чому ізомер глюкози фруктоза не дає реакцію «срібного дзеркала»?
Тема 3. Сахароза.
-
Що утворюється внаслідок повного окиснення сахарози?
-
Опишіть реакцію, яка засвідчує наявність серед продуктів гідролізу сахарози певної кількості відкритої форми глюкози
-
Якщо у 20%-й розчин цукру добавити вапняне молоко, а потім нагріти, випадає осад кальцій три сахарату. Назвіть його формулу.
Тема 4. Крохмаль.
-
Завдяки чому полімерний ланцюг крохмалю має лінійну і розгалужену будову?
-
Укажіть процес, у результаті якого в природі утворюється крохмаль.
-
Чому крохмаль називають резервним полісахаридом рослин?
Тема 5. Целюлоза.
-
Чому молекули целюлози мають тільки лінійну структуру, а молекули крохмалю - і лінійну, і розгалужену структуру?
-
Який насичений одноатомний спирт утворюється внаслідок нагрівання деревини без доступу повітря?
-
З якого естеру целюлози виробляють волокна і плівку?
Тема 6. Штучні волокна.
-
На які групи поділяються хімічні текстильні волокна?
-
Що є сировиною для виробництва штучного ацетатного шовку?
-
Яке із волокон: віскозний чи ацетатний шовк, більш наближений до натурального? Чому?
Тема 7. Ізомери вуглеводів.
-
Чим за будовою лактоза відрізняється від сахарози?
-
Який ізомер моносахаридів найсолодший?
-
Доведіть важливість для нашого організму рибози.
Тема 8. Добування вуглеводів.
-
Який український хімік вивчав процес виробництва цукру з цукрового буряка?
-
Опишіть реакцію добування глюкози як продукту кислотного гідролізу крохмалю.
-
Чому при добуванні крохмалю подрібнену сировину обробляють холодною, а не гарячою водою?
Темо 9. Оксигеновмісні сполуки.
-
Які спирти називають тріолами?
-
Чому метаналь має тривіальну назву формальдегід?
-
У твердій воді мило втрачає мийну дію. Чому?
-
Підбиття підсумків уроку.
Оцінювання роботи учнів, виставлення оцінок.
-
Домашнє завдання.
Повторити тему «Вуглеводи». Виконати вправи.
Підготувати повідомлення на тему: «Значення і перспективи біотехнологічної переробки целюлози».