Урок-узагальнення з теми "Надорганізмові біологічні системи", 9клас

Про матеріал
Урок-узагальнення з теми "Надорганізмові біологічні системи" дає змогу розкрити творчі здібності кожного учні, висловити свою точку зору на проблеми збереження навколишнього середовища нашої місцевості, а також розкрити свої можливості роботи в малих групах та показати наскільки добре учень володіє матеріалом теми.
Перегляд файлу

Урок-узагальнення з теми «Надорганізмові біологічні системи»,

9 клас

Мета уроку:повторити та узагальнити знання учнів з теми «Надорганізмові біологічні системи»,перевірити, наскільки добре учні засвоїли нові поняття та терміни з теми; простежити за основними умовами функціонування екосистеми; які екологічні чинники впливають на організми в екосистемі; охарактеризувати основні середовища існування організмів; довести, що біосфера – це цілісна система.

При проведенні підсумкового уроку ми ще раз визначаємо наскільки знання учнів відповідають  вимогам  Програми з біології для 9 класу.

Учень застосовує знання:

- про особливості функціонування популяцій, екосистем, біосфери для обґрунтування заходів їх

збереження, прогнозування наслідків впливу людини на екосистеми, визначення правил своєї

поведінки в сучасних екосистемах;

розпізнає:

- основні групи організмів за екологічною роллю в мережах живлення екосистем;

застосовує знання:

- для складання ланцюгів (мереж) живлення в екосистемах;

дотримується правил:

- побудови екологічних пірамід різних типів;

спостерігає:

- дію екологічних факторів на різні групи організмів;

аналізує та порівнює:

- різні середовища життя;

- природні та штучні екосистеми;

описує:

- антропічний вплив на природні екосистеми;

бере участь у природоохоронній діяльності та дотримується екологічної культури в

повсякденному житті.

Хід уроку

Епіграф уроку: “ Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосувати знання на ділі”             Арістотель

Девіз уроку: Працюй наполегливо,

                            Швидко, старанно,

                           Щоб жодна хвилина

                           Не втратилась марно!

І. Організація роботи класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Розгадайте ребус: Яке екологічне поняття зашифроване?

Ребуси з екології матераіли до уроків/Сміття/

2. Що об’єднує ці поняття?

ЕКОЛОГІЯ.

3. Вправа «Асоціативний кущ». З чим у вас асоціюється термін екологія?

 

 

 

 

ІІІ. Етап забезпечення виконання завдань уроку.

 Сьогодні на уроці ми підведемо підсумки теми «Надорганізмові біологічні системи». Визначимо ступінь засвоєння знань з теми та визначимо найкращого еколога .

1.Далі продовжимо роботу в парах. Здійснимо взаємоперевірку за допомогою флеш-карт. Кожна правильна відповідь – це 1 бал. Кожна група отримує 6 флеш-карток (по 3 картки на одного учня). Правильна відповідь оцінюється в 1бал. (На флеш-картках такі визначення: екологія, завдання екології, середовище існування організмів, екологічні фактори, популяція, хвилі життя, біоритми, екосистеми, біогеоценоз, екологічна ніша, ланцюг живлення, екологічна піраміда, детрит ний ланцюг, пасовищний ланцюг, сукцесії, первинна та вторинна сукцесії, агроценоз, біосфера, біогеохімічний цикл).

2.Слідуючий крок – це бліц-опитування.

1.Концепцію екосистеми запропонував … (Тенслі)

2. Розділ екології, який вивчає екосистеми називають …… (Синекологія)

3. Екосистема складається з двох частин - …(біотична і абіотична)

4.Структура екосистеми може бути … ( просторова, видова і екологічна).

5. Продуценти – це ...  .

6. Консументи – це …  .

7. Редуценти – це …  .

8. Ланцюг живлення – це …  .

9.  Ланцюги живлення можуть бути …(. пасовищні та детритні).

10. Якщо Ланцюг живлення починається з рослин → зелений коник → ящірка → яструб, то такий ланцюг називають … 

11. Якщо Ланцюг живлення починається з мертвої органіки , то він називається  …………..  .

12. Опале листя → дощовий черв'як → кріт → лисиця. Як називають такий ланцюг живлення?

Перевіримо правильні відповіді та запишемо свої бали.

3.Вправа «Мандрівник». Далі кожна група вибирає одне завдання з запропонованих . На підготовку відводиться 3-5хв. Заслуховуємо спікерів кожної групи. Оцінюємо їх.Відповідь оцінюється в 5б.

1.Правило екологічної піраміди- …………. .

2.Складіть ланцюг живлення в даній трофічній мережі.

 Харчові зв'язки та потоки енергії в екосистемах

 

3. Доповнити схему:

 

 

 

 

 

 

 

 

Які екологічні чинники впливають на життя наведеного організму?

4.Поясніть дію екологічних чинників на організм.

Світ біології: Екологічні чинники. Середовища існування організмів.Матеріал  для учнів 9 класу.

5. Охарактеризуй штучну екосистему.

Презентація на тему Екосистема — готові шкільні презентації | GDZ4YOU

6.Опишіть наземне-повітряне середовище існування організмів.

Презентація "Середовища життя . Наземно - повітряне середовище "

7.Опишіть водне середовище існування організмів:

Водне середовище життя організмів | Тест з природознавства – «На Урок»

 

8.Опишіть грунтове середовище існування організмів:

Презентація "Грунтове середовище життя"

 

9.Опишіть гостальне середовище існування організмів.

10. Що називають сукцесією? Приклад якої сукцесії наведений?

Екосистеми та їхня стабільність » mozok.click

 

11. Що називають сукцесією? Приклад якої сукцесії наведений?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/47/Secondary_Succession.png/500px-Secondary_Succession.png

4.Вправа «Еколог-дослідник». Кожна група отримує творче завдання.

Запропонуйте шляхи розв'язання екологічної проблеми:

1.Дослідження грунтів. Збереження родючості грунтів.

2. Чинники, від яких залежить родючість грунтів.

3.Проблеми питної води в нашій місцевості.

4.Методи дослідження якості повітря в нашій місцевості.

5.Проблеми утилізації побутових відходів в нашому селі.

6. Охорона навколишнього середовища . Заходи з охорони навколишнього середовища, в яких ви приймали участь.

   Кожна група  доповідає про шляхи розв'язання екологічних проблем та готує листівку, як підсумок її виступу та прикріплює її на спеціальному стенді. В завершенні у нас вийде газета  про екологічні проблеми сучасності, як вони вирішуються  у нас та заходи з  охорони навколишнього середовища в нашому селі.

Оцінюємо виступи груп, їх листівки та запсуємо свої бали.

5. Розминка Розгадайте Екологічні загадки

***

Довгі ноги, довгий ніс.
прилетів - обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Лелека)


***
В лісі назеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив... (Солов'я)

***
Як прийде весна в садочок - 
До лиця білий віночок,
Ну а восени цій кралі
Приглянулися коралі. (Калина)

***
Проливала дрібні сльози
Молода дівиця.
Полоскала довгі кост
У чистій водиці. (Верба)

***
Він схожий на сонце - жовтий і круглий,
Замість промінців - пелюстки,
Тільки сонечко по небу гуляє,
А він стоїть на одній ніжці і за ним спостерігає. (Сонях)

 

***
Він густий, дрімучий, темний,
Споконвічно він росте,
Не проб'ється навіть сонце
Крізь гілля його густе. (Ліс)

***
В теплий дощик народився,

Парасолькою накрився.

Може б, з лісу пострибав,

Якби другу ногу мав. Хто я? (Гриб)

 

***

Мене частенько кличуть люди,

А як прийду - ховатись будуть. (Дощ)

 

***

Стук-стук-стук,

Стук-стук-стук - 

Лине лісом перегук.

І у будень, і у свято

Ліс лікує лікар... (Дятел)

 

***

Не гаряча, а пече.

Хто торкнеться - той втече.

Дуже злюча ця трава!

Що ж це, діти? (Кропива)

 

***

Хто літає, крил не має і пилюку підіймає? (Вітер)

 

***

Влітку рясним цвітом покриваюсь я.

Пахощі солодкі чути вже здаля.

Але поки квітну - часу не втрачай,

З моїх квіток взимку можеш пити чай. (Липа)

 

***

Ми - зеленої всі масті, всі довгасті, всі смугасті.

Прив'язали нас в рядках на зелених ланцюгах.

Гарбуза ми сини й дочки. Звати як нас? (Огірочки)

 

***

На капусті я родився

І капустою живився,

На капусті я й умер,

Та ізнов ожив тепер.

Тільки вже не той я став,

Що в капусті плазував:

Не плазую, а літаю,

Бо прегарні крильця маю. (Метелик)

 

ІІІ. Виконати тестову роботу за двома варіантами.

Соболь В.І. Збірник завдань для оцінювання навчальних досягнень учнів, 9, стор.94-97.

Після виконання тестової роботи здійснюємо взаємоперевірку. Готові відповіді виводимо на екран та перевіряємо роботи й оцінюємо їх. Використаємо табличку переводу балів .

Таблиця переводу балів:

Результат роботи

Оцінказа 12-бальною шкалою

0-6

1

7-12

2

13-19

3

20-24

4

25-30

5

31-36

6

37-42

7

43-48

8

49-55

9

56-62

10

63-69

11

70-76

12

 

Запишемо наші бали. Підрахуйте загальну кількість балів, які ви сьогодні набрали. Переведіть їх у 12-бальну систему (таблиця на екрані). Визначаємо найкращих знавців екології. Після оцінювання роботи учнів  підбиваємо підсумки уроку. Нагороджуємо найкращих знавців з екології.

 

ІV. Підсумки уроку.

Яке враження ви отримали від роботи на уроці. Висловіть свою думку (учні діляться своїми враженнями від уроку).

 

* Сьогодні я дізнався…

* Було цікаво…

* Було складно…

* Я виконував  завдання...

* Я зрозумів, що…

* Тепер я можу…

* Я відчув, що…

* Я набув…

* Я навчився…

* У мене не вийшло…

* Я зміг…

* Мене здивувало...

* Урок дав мені для життя…

* Мені захотілося…

*  Я спробував…

 

Дякую всім за роботу!

Запишіть домашнє завдання.

Д/з: повторити §54-60; підготувати кросворд з теми «Екологія».

 

 

 

 

 

 

 

Таблиця оцінювання роботи учнів на уроці:

Назва вправи

Бали  оцінювання

Мої бали

1.

Робота з флеш-картками

3

 

2.

Бліц-опитування

12

 

3.

Вправа  «Мандрівник»

5

 

4.

Вправа «Еколог-дослідник».

5

 

5.

Розминка «Екологічні загадки»

1б.- 1 загадка

 

6.

Тестова робота

12

 

 

 

 

 

 

doc
До підручника
Біологія 9 клас (Соболь В. І.)
Додано
12 липня 2021
Переглядів
1269
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку