Урок. " Узагальнення знань "Дієслово" "

Про матеріал

Тема: Узагальнення знань з теми «Дієслово».

Мета: Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички учнів розрізняти часові форми дієслів, удосконалювати вміння змінювати дієслова за особами, формувати навички співпраці, розвивати уяву, мислення, комунікативні здібності, виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.
1.Привітання.

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. Давайте їх привітаємо.

Ми вам раді, люди добрі,

І вітаєм щиро вас.

Всіх запрошуєм ласкаво

На урок в четвертий клас

Аутотренінг

Щоб урок нам розпочати,
Треба разом промовляти:
-Я уважний і серйозний,
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання.

  • - Діти, урок у нас сьогодні черговий урок української мови, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно побути синоптиком. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.
  • Рефлексія
  • Прогнозовані відповіді учнів:
  • -На уроці я буду – веселкою – мої відповіді будуть яскравими та різноманітними.
  • -На уроці я буду – хмаркою – мої відповіді будуть швидкими.
  • -На уроці я буду – сонечком – я буду креативним, творчим, активним.

Я бажаю, щоб робота принесла вам знання, а гостям нашим – приємні враження.

Очікування.

А що ви діти очікуєте від сьогоднішнього уроку?

ІІ. Створення емоційного фону уроку.
1.Читання вірша
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду п'є.

Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів,
І вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.

А в лісі на галяві теплій
Поміж ялинок запашних
Уперше спалахнув метелик -
Тендітний вогничок весни.

-Про яку пору року йдеться у вірші?

-Так, це весна. Вона завітала до нас у клас.?
_Яка перша ознака весни? сонечко.

Отже, саме сонечко нам допоможе виконати перше завдання.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
1.Вправа «Дешифрувальник».
-Отже, розпочинаємо роботу.
-Перше завдання «Дешифрувальник», за допомогою якого ми розшифруємо тему нашого уроку. Будьте уважні! Літери у нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер.
3, 4,3,6, 4, 5, 2, 5

  • -Яке слово розшифрували?

Веселинка.
- Я миюся, ти миєшся… Який це час Федоте?
- Ну, раз ми з вами миємось – виходить, що субота.
-Допоможемо Федоту дізнатися більше про частину мови«дієслово» ?

-Отже на сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про часи дієслів,число, будемо працювати з деформованим текстом, працювати в групах, розвивати знання, здобуті на попередніх уроках.

IV. Основна частина уроку.

Яких гостей ми чекаємо з весною? (птахів).

Які пташки прилітають до нас? (Називають)

-Ось вони і приготували вам наступні завдання.

Хвилинка каліграфії.

Але для початку відкриємо зошити і запишемо число, класна робота.
щоб правильно писати, хвилинку каліграфії треба розпочати.

_Дд іс ть ість ра ді_яке слово можна скласти із складів?_

радість

- Від чого ми відчуваємо радість?

(Від гарного настрою, від результату своєї роботи.)

_ Так, я згодна з вами. Радість – це почуття задоволення. Вона полегшує працю в школі.

Запишіть речення Де праця, там і радість.

-Що ми записали? (прислів'я).

-Як ви розумієте сенс цього прислів'я?

(Робота приносить нам задоволення, особливо, якщо результат гарний)

Радість – яка це частина мови? Утворіть дієслово від слова радість.

На дошці слово радіти

- Як ми можемо охарактеризувати це дієслово?

(Це дієслово в початковій формі, відповідає на питання що робити?, має суфікс –ти.)

-У чому полягає початкова форма дієслів?

(У ньому не можна визначити час, число, особу).

А зараз обєднайтеся у дві групи. Утворить дієслова

1 гр.-теперішнього часу за особами одними ( радію,радієш, радіє)

2 гр.-теперішнього часу за особами множини.( радіємо, радієте, радіють)

Та з одним на вибір складіть речення про весну.

Робота з реченням.

Що весною робиться зі снігом? (Він тане і перетворюється у струмочок)

-Наш струмочок дуже швидко біг і приніс наступні завдання .

Всі слова в реченні збіглися до купи.

Розшифрує це речення?
- - Випишіть дієслово. Зазначте час і поставте його в усіх часових формах.

Зацвілавдолинічервонакалина.

«Бліц-опитування» за правилом про часи дієслів
– Як називається час, який вказує, що дія відбулася? Наведіть приклади.

– Як називається час, який вказує на те, що дія буде відбуватися? На які питання відповідають дієслова майбутнього часу? Назвіть кілька слів майбутнього часу.

-Як називається час, який вказує на те , що дія відбувається в момент мовлення? На які питання відповідають? Усно складіть речення ,щоб було дієслово теперішнього часу.

Стратегія «Кубування».

Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

-Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
1)Що означає дієслово?

2) На які питання відповідає?
3) Яким членом речення виступає? З якою частиною мови найчастіше зв'язане дієслово? ( наведіть приклад)
4) Неозначена форма дієслова. Яку дію можуть виражати дієслова?

5) Не з дієсловами…
6)За чим змінюється?
„ Як змінюються дієслова за числами? " ( Однина і множина ).

Вправа-гра «Зміни дієслово за числом»
Хмаринка плаче —... (хмаринки плачуть).
Гай шумить —... (гаї шумлять).
Дівчина розцвіла —... (дівчата розцвіли).

А для наступного завдання вам потрібно знову об`єднатися у пари.

Потрібно редагувати речення дописавши закінчення.

Сто… теплі весняні дні.

Зацві… луги яскравими квітами.

Підня…свої голівки блакитні дзвіночки.

Над ставком кружля…. птиці.

В полі квіт… чебреці.

Вже ви трішки потомились. І від праці вже стомились.
- Пропоную провести фізкультхвилинку за допомогою дієслів.

Нахиляюсь, піднімаюсь,
Повертаюсь, усміхаюсь.
Присідаю, пострибаю.
Піднімуся, усміхнуся.
За роботу знов візьмуся.

- Дієслова якої особи використані у фізкультхвилинці?(І)

.Робота з текстом. По групам. Карточки.

- Подивіться за вікно. Легенький вітерець гойдає верхівки дерев. Ось вітерець завітав і до нас в клас. І не сам завітав, він приніс нам текст. Давайте прочитаємо його.

Прийти весна. Настати теплі дні. Дзюрчати веселі струмочки. Сонечко ніжно пригріти землю. У лісі цвісти ряст. Вітер тихо повівати теплом.

-Чи гарно звучить текст? Чому?
-Так, дієслова стоять в неозначеній формі. Неозначена форма – це початкова форма. А для того, щоб текст став кращим, ми маємо перебудувати текст, щоб події відбувалися в:
Ігр. – в минулому часі .
ІІгр. – в теперішньому часі.

____________ весна. ____________ теплі дні. ______________ веселі струмочки. Сонечко ніжно _____________ землю. У лісі __________ ряст. Вітер тихо ___________ теплом.

Тестування

– а зараз спробуємо застосовувати наші теоретичні знання на практиці .
1. У якому рядку записані тільки дієслова:
а) теплий, бігав, грів;
б) зійшла, зашумить, оживає;
в) читання, малює, йде.

2. Знайдіть дієслова, вжиті у неознач формі:
а) дружать, співають, пишуть;
б) дружба, співи, письмо;
в) дружити, співати, писати.

3. З якими словами не пишеться окремо:
а) не(вчити), не(хоче), не(любить);
б) не(ук), не(вдаха), не(билиця);
в) не(навидіти), не(хтувати), не(волити).

4. У якому рядку дієслова – синоніми:
а) йдуть, стрибають, крокують;
б) думають, міркують, гадають;
в) говорять, балакають, мовчать.

Взаємоперевірка. 1) б, 2) в, 3) а, 4) б.

Вправа «Гронування».

-Які квітки першими з'являються навесні першими? (Проліски)

- А тепер сядьте рівненько і будьте уважними. У нас цікавий вид роботи – «Гронування». Ми проводимо його досить часто. І я думаю, що ви швидко справитесь із завданням:
Підібрати дієслова до слова пролісок.

(Кожен учень має квіточку, на якій пише дієслово, та чіпляє на галявину. )

V. Закріплення вивченого

Гра «Я тобі, ти – мені»

  • -Пропоную вам погратися. Давайте підберемо споріднені слова. Я вам іменник, а ви на промінчиках сонця запишіть – спільнокореневе дієслово.

Мрія - мріяти

Любов – любити

Ціна – цінувати

Шана – шанувати

Життя – жити

Дружба – дружити

Зачитайте, які слова ви записали на промінцях.

Давайте ж побажаємо всього цього і нашим гостям подарувавши наші чарівні сонечка.

А я вам усім бажаю, щоб ваші мрії збувалися, щоб вас любили, цінували, шанували. Щоб жили у мирі та злагоді, мали вірних друзів.

VI. Підсумок уроку.
-Чи справдились ваші очікування? Що сподобалось?
Ви всі гарно сьогодні працювали. Хтось був веселкою, хтось – хмаркою, хтось – сонечком. А хтось на початку уроку хотів бути хмаркою, а був сонечком.

. А весна цвіте, буяє, радує нас. Милуймося її красою, бережімо цю красу.

-На цьому наш урок закінчено

Перегляд файлу

Тема: Узагальнення знань з теми «Дієслово».
Мета: Узагальнити знання про ознаки дієслова, закріпити навички учнів розрізняти часові форми дієслів, удосконалювати вміння змінювати дієслова за особами, формувати навички співпраці, розвивати уяву, мислення, комунікативні здібності, виховувати любов та бережне ставлення до природи.

 

Хід уроку 
 

І. Організація учнів до уроку.  
1.Привітання.

- Діти, сьогодні до нас завітали гості. Давайте їх привітаємо. 

 Ми вам раді, люди добрі,

 І вітаєм щиро вас.

 Всіх запрошуєм ласкаво

 На урок в четвертий клас

Аутотренінг

Щоб урок нам розпочати,
Треба разом промовляти:
-Я уважний і серйозний, 
Хоч іще малого зросту.
Зараз з силами зберусь,
Я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я,
Хочу отримати знання. 

-  Діти, урок у нас сьогодні черговий урок української мови, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно побути синоптиком. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.

 Рефлексія 

Прогнозовані відповіді учнів:

  • На уроці я буду – веселкою – мої  відповіді будуть яскравими та різноманітними.
  • На уроці я буду – хмаркою  – мої  відповіді будуть швидкими.
  • На уроці я буду – сонечком – я буду креативним, творчим, активним.

Я бажаю, щоб робота принесла вам знання, а гостям нашим – приємні враження.

Очікування.

А що ви діти очікуєте від сьогоднішнього уроку? 

ІІ. Створення емоційного фону уроку.
1.Читання вірша
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду п’є.
 

Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів,
І вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.
 

А в лісі на галяві теплій
Поміж ялинок запашних
Уперше спалахнув метелик -
Тендітний вогничок весни.

-Про яку пору року йдеться у вірші?

-Так, це весна. Вона завітала до нас у клас.?
_Яка перша ознака весни? сонечко.

Отже, саме сонечко нам допоможе виконати перше завдання.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку.
1.Вправа «Дешифрувальник».
-Отже, розпочинаємо роботу.
-Перше завдання «Дешифрувальник», за допомогою якого ми розшифруємо тему нашого уроку. Будьте уважні! Літери у нашому мобільному телефоні розташовані під цифрами на кнопках. Кожній цифрі відповідає кілька літер.
3, 4,3,6, 4, 5, 2, 5

  • Яке слово розшифрували?

Веселинка.
- Я миюся, ти миєшся… Який це час Федоте?
- Ну, раз ми з вами миємось – виходить, що субота.
-Допоможемо Федоту дізнатися більше про частину мови  «дієслово» ?

-Отже на  сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про часи дієслів,число, будемо   працювати з деформованим текстом, працювати в групах, розвивати знання, здобуті на попередніх уроках.

 

IV. Основна частина уроку.

Яких  гостей  ми чекаємо  з весною? (птахів).

Які пташки прилітають до нас? (Називають)

-Ось вони і приготували вам наступні завдання.

Хвилинка каліграфії.

Але для початку відкриємо зошити і запишемо число, класна робота.
щоб правильно писати, хвилинку каліграфії треба розпочати.

_Дд іс ть ість ра  ді_яке слово можна скласти із складів?_

радість

- Від чого ми відчуваємо радість?

(Від гарного настрою, від результату своєї роботи.)

_ Так, я згодна з вами. Радість – це почуття задоволення. Вона полегшує працю в школі.

Запишіть речення Де праця, там і радість.

-Що ми записали? (прислів’я).

-Як ви розумієте сенс цього прислів’я?

(Робота приносить нам задоволення, особливо, якщо результат гарний)

Радість – яка це частина мови? Утворіть дієслово від слова радість.

На дошці слово радіти

- Як ми можемо охарактеризувати  це дієслово?

(Це дієслово в початковій формі, відповідає на питання що робити?, має суфікс –ти.)

-У чому полягає початкова форма дієслів?

(У ньому не можна визначити час, число, особу).

А зараз обєднайтеся у дві групи. Утворить дієслова

1 гр.-теперішнього часу  за  особами одними ( радію,радієш, радіє)

2 гр.-теперішнього часу за особами множини.( радіємо, радієте, радіють)

Та з одним на вибір складіть речення про весну.

Робота з реченням.

Що весною робиться зі снігом? (Він тане і перетворюється у струмочок)

-Наш струмочок дуже швидко біг і приніс наступні завдання .

Всі слова в реченні збіглися до купи.

Розшифрує це речення?
- - Випишіть дієслово. Зазначте час  і поставте його в усіх часових формах.

Зацвілавдолинічервонакалина.

«Бліц-опитування» за правилом про часи дієслів 
– Як називається час, який вказує, що дія відбулася? Наведіть приклади.

– Як називається час, який вказує на те, що дія буде відбуватися? На які питання відповідають дієслова майбутнього часу? Назвіть кілька слів майбутнього часу.

  • Як називається час, який вказує на те , що дія відбувається в момент мовлення? На які питання відповідають? Усно складіть речення ,щоб було дієслово теперішнього часу.

 

Стратегія «Кубування».

Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.
 

-Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
1)Що означає дієслово?

2)  На які питання відповідає?
3) Яким членом речення виступає? З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово? ( наведіть приклад)
4) Неозначена форма дієслова. Яку дію можуть виражати дієслова?

5) Не з дієсловами…
6)За чим змінюється?
„ Як змінюються дієслова за числами? " ( Однина і множина ).

Вправа-гра «Зміни дієслово за числом»
Хмаринка плаче —... (хмаринки плачуть).
Гай шумить —... (гаї шумлять).                  
Дівчина розцвіла —... (дівчата розцвіли).
 

А для наступного завдання вам потрібно знову об`єднатися у пари.

Потрібно редагувати речення дописавши закінчення. 

Сто…  теплі весняні дні.

Зацві…  луги яскравими квітами.

 Підня…свої голівки блакитні дзвіночки.

Над ставком кружля…. птиці.

В полі квіт… чебреці.

Вже ви трішки потомились. І від праці вже стомились.
- Пропоную провести фізкультхвилинку за допомогою дієслів.
 

Нахиляюсь, піднімаюсь,
Повертаюсь, усміхаюсь.
Присідаю, пострибаю.
Піднімуся, усміхнуся.
За роботу знов візьмуся.
- Дієслова якої особи використані у фізкультхвилинці?(І)

 

.Робота з текстом. По групам. Карточки.
 

- Подивіться за вікно. Легенький вітерець гойдає верхівки дерев. Ось вітерець завітав і до нас в клас. І не сам завітав, він приніс нам текст. Давайте прочитаємо його.

Прийти весна. Настати теплі дні. Дзюрчати веселі струмочки. Сонечко ніжно пригріти землю. У лісі цвісти ряст. Вітер тихо повівати теплом.

-Чи гарно звучить текст? Чому?
-Так, дієслова стоять в неозначеній формі. Неозначена форма – це початкова форма. А для того, щоб текст став кращим, ми маємо перебудувати текст, щоб події відбувалися в:
Ігр. – в минулому часі .
ІІгр. – в теперішньому часі.

 

____________ весна. ____________ теплі дні. ______________ веселі струмочки. Сонечко ніжно _____________ землю. У лісі __________ ряст. Вітер тихо ___________ теплом.

 

Тестування 

– а зараз спробуємо застосовувати наші  теоретичні знання на практиці .
1. У якому рядку записані тільки дієслова: 
а) теплий, бігав, грів;
б) зійшла, зашумить, оживає;
в) читання, малює, йде.

2. Знайдіть дієслова, вжиті у неознач формі:
а) дружать, співають, пишуть;
б) дружба, співи, письмо;
в) дружити, співати, писати.

3. З якими словами не пишеться окремо:
а) не(вчити), не(хоче), не(любить);
б) не(ук), не(вдаха), не(билиця);
в) не(навидіти), не(хтувати), не(волити).

4. У якому рядку дієслова – синоніми:
а) йдуть, стрибають, крокують;
б) думають, міркують, гадають;
в) говорять, балакають, мовчать.

Взаємоперевірка. 1) б, 2) в, 3) а, 4) б.

 

 Вправа «Гронування».

-Які квітки першими з’являються навесні першими? (Проліски)

- А тепер сядьте рівненько і будьте уважними. У нас цікавий вид роботи – «Гронування». Ми проводимо його досить часто. І я думаю, що ви швидко справитесь із завданням:
Підібрати дієслова до слова пролісок.

 (Кожен учень має квіточку, на якій пише дієслово, та чіпляє на галявину. )

V. Закріплення вивченого

 Гра «Я тобі, ти – мені»

  • Пропоную вам погратися.  Давайте підберемо споріднені слова. Я вам іменник, а ви на промінчиках сонця запишіть  – спільнокореневе дієслово.

 Мрія -    мріяти

 Любов – любити

 Ціна – цінувати

 Шана – шанувати

 Життя – жити

 Дружба – дружити

Зачитайте, які слова ви записали на промінцях.

Давайте ж побажаємо всього цього і нашим гостям подарувавши наші чарівні сонечка.

А я вам усім бажаю, щоб ваші мрії збувалися, щоб вас любили, цінували, шанували. Щоб жили у мирі та злагоді, мали вірних друзів.

VI. Підсумок уроку.
-Чи справдились ваші очікування? Що сподобалось?
Ви всі гарно сьогодні працювали. Хтось був веселкою, хтось – хмаркою, хтось – сонечком. А хтось на початку уроку хотів бути хмаркою, а був сонечком.

. А весна цвіте, буяє, радує нас. Милуймося її красою, бережімо цю красу.

-На цьому наш урок закінчено

 

docx
Додано
23 квітня 2018
Переглядів
2435
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку